Anarchistická federace

INDE není jinde!

Přidejte se k solidárním akcím pro squat INDE, který sídlí ve městě Koper ve Slovinsku.

INDE

V sobotu 28. ledna se společně přidáme ke Třetímu dni pro Kliniku, tedy dni decentralizovaných akcí na podporu autonomního sociálního centra na pražském Žižkově. Klinika stále vede boj o přežití a zachování jedinečného prostoru pro svobodné a bezpeněžní sdílení myšlenek, aktivit a zdrojů. Jelikož ale svět nekončí za plotem domácího dvorku, rádi bychom při této příležitosti vyzvali také k podpoře dalších projektů, které zakouší obdobné potíže jako Klinika. Anarchistická federace tímto vyslovuje svou podporu také aktuálně ohroženému squatu INDE ve slovinském městě Koper. Pro přiblížení situace přinášíme informace od místní skupiny Alternativa Obstaja, která je součástí naší sesterské federace ve Slovinsku.

Autonomní prostory ve Slovinsku pod útokem. Podpořme jejich boj!

V posledních několika letech vznikly ve Slovinsku nové autonomní prostory a připojily se k boji starších squatů po celé zemi. Do nedávné doby byly na slovinském pobřeží obsazené dvě obrovské budovy. Squateři do svého okolí přinesli radikální politiku a odlišné společenské vztahy. Oba squaty byly vždy otevřené různorodým projektům a iniciativám, účast a aktivity anarchistů zde však byly také velmi silné. Squaty vznikly v bývalých továrnách, které zničila bezohledná privatizace.

Squat ARGO ve městě Izola byl hned po Novém roce vyklizen. Vyklizení předcházelo obtěžování ze strany policie a bezpečnostní agentury, které v některých případech vedlo k vážným zraněním nebo vysokým pokutám. Druhý přímořský squat jménem INDE obdržel oznámení o vyklizení jen několik dní předtím. Jeho obyvatelé podle něj musí prostor opustit do 30. ledna.

Oba squaty jsou v současnosti vlastněny takzvanou Bad Bank. Jedná se o státní instituci pod správou ministerstva financí, která byla založena s cílem vyřešit dluh vzniklý velkými neúspěšnými spekulativními finančními investicemi, které zkrachovaly během ekonomické krize. Jinými slovy, jsou tu, aby budovy levně prodali a zpřístupnili je dalším finančním spekulacím, na nichž budou opět profitovat bohatí, zatímco ostatní budou tratit.

Vyklizení squatu INDE se bude dít pod záminkou odstraňování nebezpečného materiálu v jeho prostorách. Squat ARGO byl úřady též prohlášen za nebezpečnou zónu, ale jediné, od čeho se snažily budovu vyčistit, byli naši kamarádi a kamarádky, kteří dali prostorům zase život.

Je to další rána pro squaterské hnutí ve Slovinsku. Všechny prostory čelí útokům ať už nácků a/nebo policie, bezpečnostních agentur či státních institucí. Chápeme tento druh nátlaku jako součást stoupající represe, která je ospravedlňovaná takzvanou migrantskou krizí. V sázce je víc než uvedené budovy. Tyto prostory osvobozené od kapitalistické logiky jsou nadějí jiného světa, ve kterém je stále možná solidarita, vzájemná pomoc a antiautoritářské a nehierarchické vztahy. Před několika měsíci se podařilo zabránit vyklizení squatu Rog v Lublani. Jsme přesvědčeni, že tento úspěch můžeme zopakovat.

Místní anarchisté a anarchistky vzkazují: „Vyzýváme kamarády po celém světě, aby nám projevili solidaritu. Jste zde vítáni, ale budeme také rádi, když budete bojovat tam, kde jste. Napište nám podpůrný dopis či vyvěste transparent! Nebo sami něco obsaďte! Když budeme držet při sobě, nikdy nás nezastaví. Všechno, co uděláte, nám dodá sílu. Jestli prohrajeme, tak ve velkém stylu. Připojte se k našemu boji!“

Odkazy na uvedené squaty:

INDE:
http://www.indeplatforma.org/
https://www.facebook.com/indeplatforma/

ARGO:
https://www.facebook.com/argoplac/


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy