Anarchistická federace

In memoriam: José Luís García Rúa

Zemřel dlouholetý španělský anarchistický aktivista.

S politováním přinášíme zprávu o úmrtí dlouholetého anarchistického aktivisty a člena španělské anarchistické odborové organizace Confederación Nacional del Trabajo (CNT). José Luís García Rúa zemřel v Granadě během pátečního rána 6. ledna 2017 ve věku 93 let.

Narodil se 31. srpna 1923 ve městě Gijón v Asturii. Jeho otec byl členem CNT a zahynul na oveidské frontě během Španělské občanské války. V roce 1939 byl nucen odejít do exilu ve Francii, kde byl následně zadržován v internačních táborech v Argelers a Barcarès, avšak zhruba po roce se vrátil.

García Rúa začal kariéru jako akademik, ale pracoval také ve stavebnictví, kovovýrobě či v dolech. Podílel se na antifrancistických aktivitách a nakonec byl pronásledován za svou činnost během hornické stávky. Nějakou dobu mu bylo zapovězeno zaměstnání v akademické sféře, ale nakonec se v polovině 70. let stal profesorem filozofie na univerzitě v Granadě. V roce 1977, tedy po smrti Franca, byl dvakrát zvolen za sekretáře CNT pro Andalusii. V letech 1986–1990 působil jako generální sekretář CNT a v letech 1997–2000 jako hlavní sekretář Mezinárodní asociace pracujících (IWA).

Rúa je autorem řady článků a knih, které souvisely jak s anarchosyndikalismem, tak s jeho akademickou činností. Na Prvního máje 2015 přednesl vášnivý projev, v němž vyzval anarchistky a anarchisty, aby pokračovali v tradici důsledného a odhodlaného anarchosyndikalismu. Jednalo se o poslední projev, který učinil na veřejnosti.

Osobnosti Josého Luíse Garcíi Rúy se budeme podrobněji věnovat v Existenci č. 2/2017.

 

Zdroj:

http://www.iwa-ait.org/content/comrade-has-left-us


Verze pro tisk 19.1.2017 29.1.2017 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)