Anarchistická federace

„Všechno je jinak“

Rozhovor o tom, co dnes zbylo z pověstného švédského revolučního syndikalismu

Největší antiautoritářská (syndikalistická) socialistická organizace ve Švédsku se jmenuje Sveriges arbetares centralorganisation (SAC – Ústřední organizace švédských pracujících) a má několik tisíc členů. Ve 30. letech minulého století SAC sjednocovala několik desítek tisíc lidí, což bylo pro 6–7milionové Švédsko úctyhodné číslo, a byla revolučně-syndikalistickým svazem. To znamenalo, že SAC kombinovala tzv. bojové stávky (využívající přímou akci) s bojem za obsazení továren a jejich následnou dělnickou samosprávou. Dnes SAC reprezentuje zcela legální odborový svaz, který v naprosté většině případů dodržuje zákony své země. Z revolučně naladěné minulosti si dnes běžné odbory zachovaly jen černo-rudý anarchosyndikalistický prapor. Následující rozhovor s ruskojazyčným anarchistou žijícím ve Švédsku ve zkratce představuje, jak to se SAC dnes vypadá.

 

 

Ve Švédsku jsou všichni anarchisté v SAC, nebo jsou i výjimky?

A.: Ne, všechno je jinak. V SAC skoro žádní anarchisté nejsou. Anarchisté jsou v jejich mládežnické skupině SUF (Syndikalistiska Ungdomsförbundet – Švédská syndikalistická mládežnická liga), která je v podstatě samostatnou organizací, ale formálně spadá pod SAC.

 

Jsou SUF také těmi odboráři, kteří se důsledně drží čistě zákonných forem stávek a kolektivního vyjednávání s byznysem?

Taková slova dokonce ani neznají, aspoň většina z nich.

 

Čím se tedy SUF zabývá?

To závisí na konkrétním regionu. Jsou tam velmi různí lidé. Na jihu je to mládež, která se prostě schází, rozdávají letáky, chodí na demonstrace. Ve Stockholmu jsou to většinou něco jako hispteři. V některých menších městech tvoří základ místních antifašistických aktivit.

 

 

Jak se SUF staví k činnosti SAC?

Není to moc propojené. Letáky SAC se rozdávají jindy.

 

Čeho se týkají letáky, které dělají lidé ze SUF?

Poslední velká kampaň byla proti volbám. Celý minulý rok až do září. Vyzývali lidi, aby k volbám nechodili: „Volby nemají na nic vliv.“ Takže obsah letáků byl zcela anarchistický.

 

Jinými slovy SUF má blíž k Antifě a různým afinitním skupinám než k SAC. Takže myšlenky revolučního syndikalismu SAC (tedy jak je reprezentovala aspoň historicky) je v principu nezajímají?

V podstatě ne. V takových kategoriích tam lidé neuvažují. Prostě SUF je známá levičácká parta a přicházejí do ní právě kvůli tomu. Ale samozřejmě jsou i lidi, které revoluční teorie zajímají.

 

 

A najde se v celém Švédsku aspoň deset lidí, kteří by dnes považovali za aktuální tehdejší metody boje revolučních syndikalistů?

Deset ano, sto ne. Myslím, že ani padesát by se jich dohromady nedalo.  

 

Ale těch deset je reálných? Organizují se nějak?

Měli noviny Přímá akce, kde se mezi články propagujícími levicový způsob života objevovaly zajímavé materiály na sociálně-třídní témata. Jenže tyhle noviny už nějak dlouho nevyšly.

 

 

Co nějaké radikální ekologické hnutí ve Švédsku?

Je tu strana Zelených a dočasné iniciativy vznikající kvůli konkrétním lokálním ekologickým otázkám, ale obvykle jsou reformistické, velmi umírněné, zahrnují zelené, levičáky, feministy z politických partají.

 

Zdroj:

http://avtonom.org/author_columns/besedy-s-anarhistom-zhivushchim-v-shvecii


Verze pro tisk 16.12.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)