Anarchistická federace

Mým kamarádům na levici

Reakce na smrt Fidela Castra uveřejněná na webu Anarchistické federace Černá růže

 

Máme neblahou tendenci vidět země prizmatem jejich vládců, často zamlženým různými příspěvky „zdola“. V Miami lidé tančí v ulicích, slaví Fidelovu smrt, zatímco mnoho frakcí americké levice z plna hrdla křičí: „Ať žije Fidel!“

Tato dvoubarevná karikatura maří naši schopnost vypořádat se s krásnými, tragickými i provokujícími rozpory historie a současného stavu Kuby, nemluvě o Fidelově dědictví. I když Fidel zaujímá nepřehlédnutelné místo v historii Kuby, Kuba není Fidel a kubánská revoluce nemůže a nemá být redukována na jediného muže nebo jediné hnutí.

 

 

Mým kamarádům na levici, kteří oprávněně kritizují nedostatek bojovnosti amerického dělnického hnutí: Měli bychom oslavovat režim, který systematicky potlačoval nezávislé aktivity na ostrově, zakazoval stávky, pronásledoval odborové aktivisty a z odborů udělal pasivní státní agenturu?

Mým kamarádům na levici, kteří oprávněně kritizují rasismus a bělošskou nadřazenost ve Spojených státech: Měli bychom oslavovat režim, který deklaroval „konec“ rasismu na ostrově po revoluci, udělal z něj na desetiletí tabu ve veřejné diskusi, režim, který zabránil Afrokubáncům samostatně se organizovat jak politicky, tak nábožensky, za současné podpory protičernošské ideologie?

Mým kamarádům na levici, kteří oprávněně bojují za queer svobodu: Měli bychom oslavovat režim, který shromáždil queer lidi a umístil je do koncentračních táborů?

Mým kamarádům na levici, kteří oprávněně bojují za osvobození politických vězňů v USA: Měli bychom oslavovat režim, který věznil politické aktivisty nalevo od Castra?

Mým kamarádům na levici, kteří oprávněně bojují za svobodné všeobecné vzdělání v USA: Měli bychom oslavovat vzdělávací systém, který zvýhodňuje ty, co mají větší možnost reprodukovat mocenskou nerovnováhu, systém, o kterém i oficiální zastánce Esteban Morales řekl, že „učí Kubánce být bílými“?

Mým kamarádům na levici, kteří oprávněně bojují za svět bez kapitalismu: Měli bychom oslavovat nebo bránit režim, který přešel od diktatury jedné strany sovětského typu k čínsko-vietnamské formě státního kapitalismu?

 

Kubáncům tančícím v ulicích Miami

 

 

Pravicoví Kubánci v Miami naříkají nad diktaturou na ostrově, zatímco doma přijímají diktaturu dvou stran kapitalismu.

Pravicoví Kubánci odsuzují nedostatek „občanských svobod“ na ostrově, požadují propuštění politických vězňů, zatímco v USA policie beztrestně zabíjí lidi černé pleti a Mumia a jiní političtí vězni zůstávají za mřížemi v nejzalidněnějším vězeňském systému na světě.

Pravicoví Kubánci v Miami si stěžují na nedostatek „svobody slova“ na Kubě, zatímco protestující jsou v USA vykazováni do „oblasti svobody projevu“, domorodí obránci vodních zdrojů jsou násilně napadáni policií a naše komunikační infrastruktura je čím dál víc koncentrována do rukou několika korporací jako nikdy předtím v dějinách.

Pravicoví Kubánci kritizují nedostatek „příležitostí“ na Kubě, zatímco společenská mobilita v USA je v hlubokém úpadku, když 10 % nejbohatších Američanů vlastní 75 % bohatství.

Pravicoví Kubánci odsuzují násilnosti Castrova režimu z privilegované povýšenosti největšího impéria ve světových dějinách a obhajují stát USA, který byl podle Martina Luthera Kinga Jr. (a stále ještě je) „největším původcem násilí na světě“.

 

Je toho hodně, co lze na Kubě a její historii oslavovat – od José Antonia Aponteho a salsy po baseball a aktivisty hiphopové skupiny propagující černý feminismus, queer a veganství Las Krudas – ale Fidela by z mého pohledu bylo třeba nikoli oslavovat, nýbrž pochopit.

Enrique Guerrero-López

 

Zdroj:

http://www.blackrosefed.org/companerxs-left-reaction-death-fidel/


Verze pro tisk 2.12.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (6)

27. 8. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)