Anarchistická federace

Zemřel Amedeo Bertolo

Nekrolog významného italského anarchisty.

Amedeo Bertolo

V úterý 22. listopadu 2016 zemřel v Miláně ve věku 75 let anarchista Amedeo Bertolo, aktivista, autor textů přeložených do řady jazyků a bojovník s Francovým režimem ve Španělsku, spolupracovník legendárního Giuseppe Pinelliho.

Amedeo Bertolo se narodil v roce 1941 a k anarchistickému hnutí se přidal už v mládí. Účastnil se řady akcí španělské ilegální organizace Defensa Interior (Vnitřní obrana). V roce 1962 se spolu s dalšími mladými anarchisty podílel na únostu španělského vicekonzula v Miláně, aby upozornili svět na zločiny frankistického režimu a jeho brutální represe vůči aktivním oponentům. Výsledkem bylo zrušení trestu pro dva španělské anarchisty, kteří se po několika letech dostali z vězení. Členové milánské skupiny však byli zatčeni italskou policií. Bertolovi se podařilo ukrýt ve Francii, odkud se vrátil na soudní projednávání případu a změnil ho ve veřejné obvinění Francova režimu. Výsledkem byly pouze symbolické rozsudky pro všechny obžalované.

Amedeo Bertolo od 60. let založil a vydával řadu periodik jako Materialismo e libertà, „A“, Interrogations, Volontà, Antistato ad. Spoluzakládal výbor Libertinské Španělsko (1975), Centrum libertinských studií a archiv L. Pinelliho (1976) nebo vydavatelství Elèuthera (1986). V roce 1984 byl jedním z organizátorů Mezinárodního anarchistického setkání v Benátkách.

Velkou část života zasvětil odhalení vraždy Giuseppe Pinelliho italským státem a zveřejnění důkazů o tom, že teroristické akty v Itálii koncem 60. let byly dílem ultrapravice a tajných služeb.

V závěru života trpěl Parkinsonovou chorobou, přestal psát i podílet se na práci vydavatelství Elèuthera. Jeho smrtí ztrácí anarchistické hnutí významného myslitele a aktivistu.

Zdroje:
http://www.umanitanova.org/2016/11/25/emorto-amedeo-bertolo/
https://colectivolibertarioevora.wordpress.com/2016/11/24/italia-morreu-amedeo-bertolo-um-dos-mais-activos-anarquistas-dos-nossos-dias/


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)