Anarchistická federace

Řecko: squaty a střety

Athénští anarchisté dál obsazují domy a bojují s policií i krajní pravicí.

V Řecku roste počet anarchistických squatů v zanedbaných nebo prázdných domech v athénské čtvrti Exarchia. Podle tamních obyvatel mladí lidé obsazují budovy a využívají je jako centra agitace proti systému. Koncem října byl například obsazen dům v ulici Kallidromiou.

Aktivisté z Anarchistického kolektivu pro obnovu proletariátu obsadili budovu, vztyčili nad ní černý prapor a vyvěsili transparent s nápisem „Třídní solidarita a proletářský odvetný úder proti státu“. Skupina distribuovala letáky s výzvou, aby se místní obyvatelé sešli na společném shromáždění. Vysvětlovali, že pro squat si vybrali čtvrť Exarchii, která je tradičním místem radikálních protestů v řecké historii, včetně povstání na Polytechnickém institutu v roce 1973 proti diktatuře.

 

 

Ve čtvrti celou noc z 29. na 30. října probíhaly střety mezi anarchisty a policií. Skupina protestujících házela na těžkooděnce kameny a molotovy. K ránu policie zatkla jednoho člověka.

 

 

V pondělí 31. října se anarchisté utkali se stoupenci ultrapravice ze strany Zlatý úsvit nedaleko budovy athénského odvolacího soudu, kde se projednává případ členů této strany. Zhruba dvacet protestujících házelo kameny a dříví na fašisty, kteří šli do budovy. Policie zatkla dva lidi. Zároveň se další anarchisté dostali na střechu sousední budovy a pokračovali v házení kamenů na ultrapravičáky.

 

 

Zdroje:

http://www.ekathimerini.com/213229/article/ekathimerini/news/anarchist-squats-spread-in-exarchia

http://www.ekathimerini.com/213244/article/ekathimerini/news/police-units-attacked-with-firebombs-in-exarchia

http://www.ekathimerini.com/213263/article/ekathimerini/news/anarchists-pelt-golden-dawn-supporters-with-stones-wooden-beams-near-courtroom


Verze pro tisk 2.11.2016 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)