Anarchistická federace

Kašlat na ty, co kašlou na nás

Souhrnný report z akcí proti volbám do krajských zastupitelstev a části senátu.

podvod

Říjen měl být údajně důležitý pro občany tohoto státu, a to kvůli konání voleb do krajských zastupitelstev a části senátu. Jestli byly pro někoho důležité, tak maximálně pro politické strany a profesionální politiky, i ty, kdož se by se jimi rádi stali. Ti asi s napětím sledovali, jak velký díl koryta jim připadne. Obyčejný, neprivilegovaný člověk by asi podstatnou změnu nezaregistroval. Mohl tedy nad celým tím divadýlkem mávnout rukou a udělat si příjemný víkend, pokud tedy nebyl nucen trávit ho v práci. Pokud se potrápit chtěl, mohl si lámat hlavu výběrem menšího zla a přemýšlet, která partaj jeho či její situaci zhorší co nejméně.

Anarchisté a anarchistky se z valné většiny drželi strategie bojkotu voleb, pod hesly „Menší zlo je taky zlo“ a „Když vím, že volbami nic nezměním, nebudu aspoň svým hlasem legitimizovat systém, s nímž nesouhlasím“. Někteří z nás pak svůj postoj vyjádřili i o něco aktivněji a demonstrativněji.

Anarchistická federace (AF) u příležitosti těchto voleb nevyhlašovala žádnou protivolební kampaň, i když tak obvykle činí. Ne snad proto, že bychom si mysleli, že volební absence je alternativou, která dokáže okamžitě něco změnit, ale spíž z toho důvodu, že volby jsou vhodnou příležitostí ukázat, že jde o pohádku pro neprivilegované, zatímco pravidla buržoazní demokracie jsou dávno napsány těmi, kterým slouží. Přesto někteří z nás nezaháleli a věnovali se pozměňování reklam politických stran, například v Ústí nad Orlicí jsme přelepili několik billboardů nápisy „podvod“.

Antifašistická akce (AFA) na svém facebookovém profilu zveřejňovala před volbami medailonky některých kandidátů do krajských voleb, kteří jsou v úzkém okruhu svých soukmenovců známí jako aktivní neonacisté. Ti tradičně kandidovali za DSSS a Národní demokracii.

Volná komunita VAP natiskla několik druhů protivolebních plakátů s hesly jako „Nejlepší vláda – žádná vláda“ nebo „Zvol si svého kata“. Jednotlivé regionální skupiny je pak vylepovaly ve svém okolí.

Protivolební mobilizaci se tentokrát nejvíce věnovala Severočeská anarchistická federace (SAF). Ta již v dostatečném předstihu připravila pár druhů samolepek určených pro výlep v ulicích a nepřestávala agitovat, aby se k ní přidali anarchisté a anarchistky ve všech regionech. Výzvu jich skutečně mnoho vyslyšelo, a tak SAF rozdistribuovala na 3000 kusů samolepek do 50 míst po celé ČR. Na severu Čech se navíc tiskly a rozšiřovaly plakáty a mnozí další si připravili vlastní „volební“ materiály. Následně zasílali fotografie z výlepu, které SAF zveřejňovala na svém webu pro inspiraci ostatním. Zveřejněný přehled míst byl úctyhodný: Ústí nad Labem, Teplice, Krupka, Duchcov, Litvínov, Chomutov, Most, Peruc, Louny, Litoměřice, Liberec, Jablonec nad Nisou, Turnov, Mnichovo Hradiště, Jilemnice, Vrchlabí, Plzeň, Kralovice, Praha, Mladá Boleslav, Příbram, Dobříš, Slaný, Rakovník, Čáslav, Kutná Hora, Nymburk, Benešov, Hradec Králové, Pardubice, Blatná, Strakonice, Prachatice, České Budějovice, Český Krumlov, Velké Meziříčí, Třebíč, Ostrava, Orlová, Frýdek-Místek, Český Těšín, Jablunkov, Prostějov, Hodonín, Znojmo, Slavičín, Mikulov, Brno a některá další města a obce. Mnohdy ale nezůstalo jen u lepení samolepek, docházelo také k ničení předvolebních plakátů politických stran, při mítincích si anarchisté coby jejich „sympatizanti“ odnášeli větší množství propagačních materiálů s tím, že je rozdají v okolí, místo toho ale putovaly do kontejnerů na papír. Někteří upravovali kontejnery a pouliční koše ve „volební urny“. V Ústí nad Labem, Teplicích, Brně, Ostravě, Frýdku-Místku či Slavičíně došlo ke společnému, někde neveřejnému, protestnímu pálení či vyhazování volebních lístků.

I když účast v krajských volbách dosáhla sotva 35 %, bylo by naivní to připisovat anarchistické kampani za volební absentérství. Hodně lidí rezignovalo na jakoukoli účast na údajném demokratickém procesu, jelikož jsou si vědomi, že moc se skrývá někde úplně jinde než ve volebních urnách. Jiní si zas nedokážou vybrat z nabídky jedněch za osmnáct a druhých bez dvou za dvacet a další svou absencí u voleb sdělují pohrdání stávajícími politickými elitami. I když počet kandidátů a seskupení, která jsou otevřeně xenofobní, mnohonásobně převyšoval počet uprchlíků, kteří se objevili v roce 2016 v ČR, protiuprchlické téma nemělo naštěstí velký ohlas. Vedle naprosté vyprázdněnosti, nečitelnosti či takřka neexistenci programu politických stran se jen potvrdilo, že ti, kteří se derou k moci, se nezastaví ani před rozněcováním rasové, etnické či náboženské nenávisti.

Neúčastnit se ceremonií buržoazní demokracie je pěkné a vhodné gesto. Dokud se nám ale nepodaří vybudovat silné hnutí, které dokáže nabídnout pro lidi uchopitelnou vizi a možnost smysluplné participace, pak půjde stále jen o to gesto.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

7. 10. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)