Anarchistická federace

Martin propuštěn z vazby

Shrnutí aktuálních informací ohledně řádění zdivočelého policejního ptáka Fénixe.

ABC

Předně přinášíme dobrou zprávu. V úterý 27. září okolo dvanácté hodiny byl z vazební věznice na pražské Pankráci propuštěn Martin Ignačák, který byl 17 měsíců držen ve vazbě. Je jedním z pětice obviněných v policií zinscenované kauze, jejímž záměrem je kriminalizovat konkrétní anarchisty a anarchistky prostřednictvím paragrafu o přípravě teroristického útoku. Na základě Martinovy stížnosti vydal 21. září ústavní soud nález, v němž de facto označil jeho setrvávání ve vazbě za protiústavní a vyjádřil pochybnosti také k roli policejních agentů provokatérů.

Vrchnímu soudu, který může vydat nové rozhodnutí o vazbě, bylo doporučeno, aby znovu a důkladněji posoudil na první pohled pochybné důvody, kvůli kterým Martin stále seděl za mřížemi, zatímco ostatní z pětice jsou stíháni na svobodě, aniž by někdo z nich měl jakýkoliv úmysl se vyhýbat soudnímu projednání jejich případu.

Boj pokračuje

Stíhaní anarchisté a anarchistky nadále potřebují morální i finanční podporu. Propuštěním Martina z vazby naše projevy solidarity rozhodně nekončí. Připomeňme, že druhé kolo soudního procesu s Martinem a dalšími obžalovanými v rámci operace Fénix se odehraje od 3. do 6. října u Městského soudu v Praze. Měli bychom se ho zúčastnit v co nejhojnějším počtu. Soudní divadlo zvedá oponu v 9.30 v místnosti č. 301.

Před věznicí v Litoměřicích

Večer v sobotu 24. září proběhla další solidární akce s vazebně vězněným anarchistou Lukášem Borlem před vazební věznicí v Litoměřicích. Šlo v pořadí o třetí solidární hlukovou demonstraci, tentokrát se však neobešla bez silné policejní asistence. Policie byla v pohotovosti již od pátku.

Přestože se skupina demonstrantů dostala k věznici bez problémů, jen co začala skandovat „Lukáši jsme s tebou!“, vyrojili se odevšad policisté, nasazeni byli také těžkooděnci a policisté se psy z vězeňské služby. Začala perlustrace a dohadování s policisty, kteří kompletně obklíčili věznici, aby zabránili případným projevům solidarity. Nesouhlas s neadekvátním jednáním policie projevilo i několik místních lidí, kteří se demonstrantů zastali poté, co byli protiprávně vyhazováni z okolí věznice.

Jedna účastnice solidární akce vypověděla o chování jistého fízla v civilu: „Sdělil nám, že máme zákaz pohybovat se ve třech ulicích, které sousedí s věznicí. Když jsem žádala o jméno nebo identifikační číslo, tak mi ho odmítl sdělit.“ Jednoho z demonstrantů zase skupina čtyř těžkooděnců donutila kleknout si na zem, následně mu zabavili vlajku a zahodili ji přes plot protějšího domu. Podle jeho slov mu jeden z policistů vyhrožoval zabitím.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)