Anarchistická federace

Martin propuštěn z vazby

Shrnutí aktuálních informací ohledně řádění zdivočelého policejního ptáka Fénixe.

ABC

Předně přinášíme dobrou zprávu. V úterý 27. září okolo dvanácté hodiny byl z vazební věznice na pražské Pankráci propuštěn Martin Ignačák, který byl 17 měsíců držen ve vazbě. Je jedním z pětice obviněných v policií zinscenované kauze, jejímž záměrem je kriminalizovat konkrétní anarchisty a anarchistky prostřednictvím paragrafu o přípravě teroristického útoku. Na základě Martinovy stížnosti vydal 21. září ústavní soud nález, v němž de facto označil jeho setrvávání ve vazbě za protiústavní a vyjádřil pochybnosti také k roli policejních agentů provokatérů.

Vrchnímu soudu, který může vydat nové rozhodnutí o vazbě, bylo doporučeno, aby znovu a důkladněji posoudil na první pohled pochybné důvody, kvůli kterým Martin stále seděl za mřížemi, zatímco ostatní z pětice jsou stíháni na svobodě, aniž by někdo z nich měl jakýkoliv úmysl se vyhýbat soudnímu projednání jejich případu.

Boj pokračuje

Stíhaní anarchisté a anarchistky nadále potřebují morální i finanční podporu. Propuštěním Martina z vazby naše projevy solidarity rozhodně nekončí. Připomeňme, že druhé kolo soudního procesu s Martinem a dalšími obžalovanými v rámci operace Fénix se odehraje od 3. do 6. října u Městského soudu v Praze. Měli bychom se ho zúčastnit v co nejhojnějším počtu. Soudní divadlo zvedá oponu v 9.30 v místnosti č. 301.

Před věznicí v Litoměřicích

Večer v sobotu 24. září proběhla další solidární akce s vazebně vězněným anarchistou Lukášem Borlem před vazební věznicí v Litoměřicích. Šlo v pořadí o třetí solidární hlukovou demonstraci, tentokrát se však neobešla bez silné policejní asistence. Policie byla v pohotovosti již od pátku.

Přestože se skupina demonstrantů dostala k věznici bez problémů, jen co začala skandovat „Lukáši jsme s tebou!“, vyrojili se odevšad policisté, nasazeni byli také těžkooděnci a policisté se psy z vězeňské služby. Začala perlustrace a dohadování s policisty, kteří kompletně obklíčili věznici, aby zabránili případným projevům solidarity. Nesouhlas s neadekvátním jednáním policie projevilo i několik místních lidí, kteří se demonstrantů zastali poté, co byli protiprávně vyhazováni z okolí věznice.

Jedna účastnice solidární akce vypověděla o chování jistého fízla v civilu: „Sdělil nám, že máme zákaz pohybovat se ve třech ulicích, které sousedí s věznicí. Když jsem žádala o jméno nebo identifikační číslo, tak mi ho odmítl sdělit.“ Jednoho z demonstrantů zase skupina čtyř těžkooděnců donutila kleknout si na zem, následně mu zabavili vlajku a zahodili ji přes plot protějšího domu. Podle jeho slov mu jeden z policistů vyhrožoval zabitím.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Praha

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)