Anarchistická federace

Alt*Pride

Stručný report z queer akce, která se stala alternativou k již tradiční, avšak poněkud komerční Prague Pride.

Praha

V srpnu se v Praze konala již tradiční LGBT+ akce Prague Pride zakončená velkolepým duhovým průvodem za účasti několika tisícovek lidí. Na první pohled sympatická akce však vzbudila po zkušenostech s předchozími ročníky a avizovanými komerčními doplňky i nelibost u části queer „komunity“, která se postavila proti tomu, aby jejich slavnost byla komodifikována, postavena na penězi dané výlučnosti a kooptována kapitalistickou logikou, ať už se tváří, jak chce „friendly“.

Na základě tohoto rozhořčení vznikla paralelní (neplést s konkurenční) alternativní akce Alt*Pride, v jejímž prohlášení stálo: „Chceme ukázat, že queer identita nemá být zbožím, předmětem marketingu či ,společenské odpovědnosti firem‘. Chceme upozorňovat na opomíjená témata, jako je třída, etnicita, původ a role sociálních nerovností ve vyčleňování a útlaku uvnitř i vně queer komunity. Chceme reflektovat vliv kapitalismu, ekonomické globalizace a s nimi spojeného konzumerismu na queer komunitu a nabídnout alternativu tradičním akcím v rámci Pride.“ Organizátoři pak sami sebe identifikovali jako „členy a členky feministického, autonomního, anarchistického, lidskoprávního, antirasistického a environmentálního hnutí, kteří a které chtějí jiný týden hrdosti“.

Oslavit „různorodost, solidaritu a spolupráci“ se rozhodli zcela nekomerčně a bez VIP statusů od 10. do 13. srpna v prostoru pražského autonomního sociálního centra Klinika bohatým programem. Základ tvořily přednášky na opomíjená témata, jako třeba Reprezentace marginalizovaných v pop kultuře, O užitku a škodlivosti LGBT, Queer identity a kolonialita, Existuje něco jako queer teologická etika?, HIV a stigma – sociální smrt, Pedofilie, pedofilové a jejich vztah k LGBT (toto téma způsobilo téměř posvícení na nacionalistických webech, přednáška byla ovšem tak jako všechny ostatní zajímavá). S úspěchem se setkaly také diskuse o bisexualitě či asexualitě. Během workshopů si dívky mohli vyzkoušet čurokapy, a každý bez rozdílu pohlaví se mohl zúčastnit Rychlokurzu diskriminačního psaní nebo kurzu sebeobrany, který se těšil opravdu velkému zájmu. Nechyběly performance, vystoupením kapel, a (ne)slušně rozjeté queer party. Především poslední dny se program těšil značnému zájmu návštěvníků, z nichž mnozí navštívili Kliniku vůbec poprvé. Součástí akce na Klinice byl také queer freeshop, možnost potisku textilu za pomoci feministického kolektivu NemrAFKy a nalíčení v drag koutku.

Došlo také na přípravu piketů a transparentu „Nepřizpůsobuj se, měň společnost“, který se v sobotu 13. srpna objevil v čele růžovo-černého Alt*Pride bloku na společném pochodu hrdosti Prague Pride ulicemi hlavního města. Několik desítek lidí, k nimž se v průběhu dne přidali další, vyšlo hromadně již z Kliniky. Když se chtěli přidat ke zbytku průvodu na Václavském náměstí, snažila se jim v tom kordonem z vlastních těl zabránit evidentně z těch všech barev duhy dezorientovaná policie. Nakonec ale tupá síla ustoupila a došlo ke splynutí obou akcí. Přesto byl růžovo-černý blok nezaměnitelný, a to hned z několika důvodů: hesly na piketech, skandováním „Feminismus žije, boj pokračuje!“, „A-anti-antikapitalista!“ nebo „Lízátka pro všechny!“ a zejména intenzivním kroužením tajných fízlů dohlížejících na plynulost kapitalistického pořádku.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)