Anarchistická federace

Rasistická díra Milwaukee

Rasová a sociální segregace často jedno jsou. Není divu, když bouchnou saze.

Milwaukee

Minulý týden se objektivy masmédií opět zaměřily na americká předměstí. Vyrabované obchody, bitky s fízly, hořící auta, hořící benzinová pumpa, národní garda v první linii, to vše podkresleno velmi dramatickou hudbou. Večerní zprávy válcují hollywoodské trháky. Ruku k dílu samozřejmě přiložily i deníky a internetová zpravodajství, prodej násilí šel vždy dobře na odbyt. Policajt v Milwaukee zastřelil lumpa a černá mládež začala ve městě dělat bordel. Na senzačně vyprázdněném zpravodajství si zase smlsla internetová konzervativní elita a rozjela svou hitparádu hejtů o nefunkčnosti multikulturalismu a nadřazené bílé rase.

Na druhou stranu by se nikdo nedivil, kdyby podobné mediální show začaly lidi nudit. Přece jen už dva roky, od nepokojů ve Fergusonu, slýcháváme o pouličních nepokojích v USA docela často. Milwaukee je další prasklinou v již řádně rozklížené kolébce svobody. I kdyby byl zastřelen vrah neviňátek, lidé by se stejně bouřili. Stejně jako v ostatních případech, včetně Fergusonu, jde o poslední mikrokapku do poháru hněvu, který se chtě nechtě musí někde vylít. Vzpoura bez plánů, bez taktiky, bez programu, udělat něco tady a teď, udělat něco hned! Politici a byznysmeni můžou být rádi, že je hromosvodem hněvu pouhý majetek.

Sledujeme vzpouru deklasovaných. Ne v tom smyslu, že by snad předtím měli nějaké jistoty. Tihle lidé neměli nikdy na růžích ustláno, už před krizí žili na okraji společnosti a jejich chlebem byl kdejaký šolich. Jenže dnes už není práce ani pro nádeníky. Je, ale dělají ji bílí a všechno je dražší a dražší. Šokovou léčbu kapitalistické krize nejhůř zaplatili ti zbídačení. Nemají už šest dolarů na den, mají jen čtyři. Není to ale pouhá kapitalistická morálka, krize a zvyšující se rozdíly mezi boháči a chudáky, co vyhání lidi do ulic. Wisconsin je výkladní skříní byznysu bez servítek, gentrifikace, sociální a rasové segregace, politiky rozděl a panuj vybičované do extrému. Kvóty na počet barevných hereček v Hollywoodu už nepomůžou. Tady už snad pomůže jenom Trump. Je to sice břídil, ale nějakou další válku snad rozpoutat zvládne. Nahnat všechny čmoudy do armády a bude zas na chvíli klid. Jako se to dělalo v šedesátých, když si čmoudi, hipíci a odboráři začali moc vyskakovat. Do basy se už totiž nevejdou.

Polovina černých ve Wisconsinu už v base sedí. Nejenom to, zbytek černošských čtvrtí v tomto státě jsou převážně vybydlené paneláky, ubytovny a bezdomovecká ghetta. Když se podíváte na mapu černošských čtvrtí ve Wisconsinu, zjistíte, že je jich padesát šest, a z toho je třicet jedna věznic. Ve Wisconsinu je patnáct měst, kde „bydlí“ všichni černí v base. Město Winnebago uvádí, že má devatenáctiprocentní černošskou populaci, ale drtivá většina těchto lidí „bydlí“ ve čtyřech zdejších „nápravných zařízeních“. Wisconsin je pro Afroameričany to nejhorší místo k životu.

Podívejme se na mapy tří měst v tomto státě ze serveru The Racial Dot Map (viz níže). Modré skvrny představují bílou populaci, žluté Latinos a zelené Afroameričany. Na mapě města Racine vidíme sedm zakroužkovaných černošských čtvrtí. Tři z nich jsou „nápravná zařízení“. V kroužku označeném písmenem B jsou dvě věznice. Na mapě města Madison vidíme třináct černošských čtvrtí. Kroužek označený písmenem J je největší věznice ve městě. I a K jsou bezdomovecká ghetta, D a G jsou vybydlené paneláky, zbytek ubytovny. Mapa samotného Milwaukee vypadá paradoxně nejlépe. Velký kruh označený písmenem A představuje jediné černochy hustěji osídlené území ve státě Wisconsin, kde nejsou bezdomovecká ghetta ani věznice. Kromě kroužků B, C a D – to jsou zase nápravná zařízení. E je věznice. Takhle vypadá pokračování taktiky uklízení nezaměstnaných a bezdomovců, kterou odstartoval konzervativní guru Reagan.

Ani ten největší americký škvár si nedovolí prodávat pouhé strach nahánějící dojmy, jako to dělají česká masmédia. Příčiny jsou příliš očividné. „Milwaukee je jedno z nejvíce segregovaných měst ve Spojených státech, kde jsou počty vězněných nebo nezaměstnaných černochů nejvyšší v celé zemi a kde je rozdíl mezi příjmy černých a bílých asi jedenapůlkrát větší než národní průměr,“ píše The New York Times.

Všude tam, kde hoří barikády, nemůžou chybět anarchisté. Jedni bojují po boku domorodců v první linii proti nejmocnější armádě světa. Druzí vybízejí k sebeorganizaci a ve vyloučených čtvrtích vytvářejí živnou půdu pro revoluční kulturu odporu. Silné antikapitalistické a libertinské hnutí může přijít ze stejného směru, odkud k nám vane diktatura kapitálu a normalizace tržního myšlení.


Píšou jinde

Podporujeme

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)