Anarchistická federace

Rasistická díra Milwaukee

Rasová a sociální segregace často jedno jsou. Není divu, když bouchnou saze.

Milwaukee

Minulý týden se objektivy masmédií opět zaměřily na americká předměstí. Vyrabované obchody, bitky s fízly, hořící auta, hořící benzinová pumpa, národní garda v první linii, to vše podkresleno velmi dramatickou hudbou. Večerní zprávy válcují hollywoodské trháky. Ruku k dílu samozřejmě přiložily i deníky a internetová zpravodajství, prodej násilí šel vždy dobře na odbyt. Policajt v Milwaukee zastřelil lumpa a černá mládež začala ve městě dělat bordel. Na senzačně vyprázdněném zpravodajství si zase smlsla internetová konzervativní elita a rozjela svou hitparádu hejtů o nefunkčnosti multikulturalismu a nadřazené bílé rase.

Na druhou stranu by se nikdo nedivil, kdyby podobné mediální show začaly lidi nudit. Přece jen už dva roky, od nepokojů ve Fergusonu, slýcháváme o pouličních nepokojích v USA docela často. Milwaukee je další prasklinou v již řádně rozklížené kolébce svobody. I kdyby byl zastřelen vrah neviňátek, lidé by se stejně bouřili. Stejně jako v ostatních případech, včetně Fergusonu, jde o poslední mikrokapku do poháru hněvu, který se chtě nechtě musí někde vylít. Vzpoura bez plánů, bez taktiky, bez programu, udělat něco tady a teď, udělat něco hned! Politici a byznysmeni můžou být rádi, že je hromosvodem hněvu pouhý majetek.

Sledujeme vzpouru deklasovaných. Ne v tom smyslu, že by snad předtím měli nějaké jistoty. Tihle lidé neměli nikdy na růžích ustláno, už před krizí žili na okraji společnosti a jejich chlebem byl kdejaký šolich. Jenže dnes už není práce ani pro nádeníky. Je, ale dělají ji bílí a všechno je dražší a dražší. Šokovou léčbu kapitalistické krize nejhůř zaplatili ti zbídačení. Nemají už šest dolarů na den, mají jen čtyři. Není to ale pouhá kapitalistická morálka, krize a zvyšující se rozdíly mezi boháči a chudáky, co vyhání lidi do ulic. Wisconsin je výkladní skříní byznysu bez servítek, gentrifikace, sociální a rasové segregace, politiky rozděl a panuj vybičované do extrému. Kvóty na počet barevných hereček v Hollywoodu už nepomůžou. Tady už snad pomůže jenom Trump. Je to sice břídil, ale nějakou další válku snad rozpoutat zvládne. Nahnat všechny čmoudy do armády a bude zas na chvíli klid. Jako se to dělalo v šedesátých, když si čmoudi, hipíci a odboráři začali moc vyskakovat. Do basy se už totiž nevejdou.

Polovina černých ve Wisconsinu už v base sedí. Nejenom to, zbytek černošských čtvrtí v tomto státě jsou převážně vybydlené paneláky, ubytovny a bezdomovecká ghetta. Když se podíváte na mapu černošských čtvrtí ve Wisconsinu, zjistíte, že je jich padesát šest, a z toho je třicet jedna věznic. Ve Wisconsinu je patnáct měst, kde „bydlí“ všichni černí v base. Město Winnebago uvádí, že má devatenáctiprocentní černošskou populaci, ale drtivá většina těchto lidí „bydlí“ ve čtyřech zdejších „nápravných zařízeních“. Wisconsin je pro Afroameričany to nejhorší místo k životu.

Podívejme se na mapy tří měst v tomto státě ze serveru The Racial Dot Map (viz níže). Modré skvrny představují bílou populaci, žluté Latinos a zelené Afroameričany. Na mapě města Racine vidíme sedm zakroužkovaných černošských čtvrtí. Tři z nich jsou „nápravná zařízení“. V kroužku označeném písmenem B jsou dvě věznice. Na mapě města Madison vidíme třináct černošských čtvrtí. Kroužek označený písmenem J je největší věznice ve městě. I a K jsou bezdomovecká ghetta, D a G jsou vybydlené paneláky, zbytek ubytovny. Mapa samotného Milwaukee vypadá paradoxně nejlépe. Velký kruh označený písmenem A představuje jediné černochy hustěji osídlené území ve státě Wisconsin, kde nejsou bezdomovecká ghetta ani věznice. Kromě kroužků B, C a D – to jsou zase nápravná zařízení. E je věznice. Takhle vypadá pokračování taktiky uklízení nezaměstnaných a bezdomovců, kterou odstartoval konzervativní guru Reagan.

Ani ten největší americký škvár si nedovolí prodávat pouhé strach nahánějící dojmy, jako to dělají česká masmédia. Příčiny jsou příliš očividné. „Milwaukee je jedno z nejvíce segregovaných měst ve Spojených státech, kde jsou počty vězněných nebo nezaměstnaných černochů nejvyšší v celé zemi a kde je rozdíl mezi příjmy černých a bílých asi jedenapůlkrát větší než národní průměr,“ píše The New York Times.

Všude tam, kde hoří barikády, nemůžou chybět anarchisté. Jedni bojují po boku domorodců v první linii proti nejmocnější armádě světa. Druzí vybízejí k sebeorganizaci a ve vyloučených čtvrtích vytvářejí živnou půdu pro revoluční kulturu odporu. Silné antikapitalistické a libertinské hnutí může přijít ze stejného směru, odkud k nám vane diktatura kapitálu a normalizace tržního myšlení.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)