Anarchistická federace

Británie: za práva migrantů

Den po referendu o vystoupení z EU proběhly v Británii protirasistické demonstrace.

Stovky lidí vyšly v pátek 24. června do ulic britských měst. Protestovali proti antiimigranskému tónu kampaně k referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. V Londýně asi čtyři stovky demonstrantů došly k sídlu firmy New UK, která vydává noviny The Sun a The Times (bulvární Sun podporoval vystoupení z EU, stejně jako víkendová příloha Timesů The Sunday Times). Další lidé se sešli na Downing Street.

Jeden z účastníků demonstrace, třiasedmdesátiletý univerzitní profesor k tomu řekl: „Nejdůležitější je být proti xenofobii a rasismu, které byly podněcovány oběma stranami během kampaně k referendu a šířily nenávist po celé zemi.“ Jiná účastnice protestu k situaci po referendu dodala: „Lidé nemusí přijmout lež jedné názorové strany, musí být informovaní a rozhodovat se sami.“

Policie při protestech nezasahovala, jen dohlížela.

V Edinburghu se demonstranti sešli před Skotským parlamentem pod heslem „Po referendu ochráníme všechny migranty“.

Další shromáždění na obranu migrantů proběhlo v Glasgow.

Některá média označila protesty za proevropské, ale v základu byly namířeny proti oběma stranám, o čemž svědčí výzva jejich organizátorů: „Demonstrujte proti rasismu, za práva migrantů, proti fašistickému násilí.“ Referendum totiž zvedlo vlnu rasismu na obou stranách: kampaň za vystoupení z EU podněcovala fanatismus ve vztahu k imigrantům a kampaň proti vystoupení tomuto fanatismu přizvukovala. Protiimigrantská rétorika navíc nevycházela primárně od krajní pravice, ale od běžných politických stran. Ultrapravice ji ovšem využila k intenzivnějšímu šíření své fašistické ideologie a fyzického násilí vůči přistěhovalcům i názorovým oponentům.

Mezi svolavatele demonstrací patřila i Anarchistická federace Londýna.

 

Zdroje:

http://www.itv.com/news/2016-06-25/hundreds-march-in-protest-at-anti-immigration-tone-of-brexit-campaign/

https://www.facebook.com/events/256530598043046/


Verze pro tisk 28.6.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy