Anarchistická federace

1.–10. 7. 2016: Dny solidarity s vězněnými

Přidáváme se k mezinárodní výzvě Anarchistického černého kříže na podporu ruských vězněných anarchistů a antifašistů.

Po potlačení masových protestů obyvatel Ruska v letech 2011–2012 přešel putinovský policejní režim k otevřeným policejním represím proti aktivistům sociálních a politických hnutí včetně anarchistů a antifašistů. Během posledních pěti let byla v Rusku řada aktivistů odsouzena a ocitla se ve vězení.

Vyzýváme kamarády z celého světa k projevům solidarity s ruskými anarchisty a antifašisty – vězni putinovského policejního státu, aby co nejvíce šířili informaci o desetidenní mezinárodní solidární akci a zorganizovali akce ve svých městech.

Může to být infovečer s psaním dopisů, promítání, uspořádání finanční sbírky, benefiční koncert, protestní akce u velvyslanectví Ruska ve vaší zemi, solidární akce – cokoli vás napadne.

Událost na facebooku ZDE.

 

Podrobnosti o represích vůči ruským anarchistům a antifašistům

 

Dmitrij Bučenkov

 

 

V prosinci 2015 byl ruskou policií zatčen známý antifašista a anarchista, politolog Dmitrij Bučenkov. Je podezřelý z účasti na „nepokojích“ 6. května 2012. Tehdy v Moskvě proběhla masová protestní akce proti Putinově politice, během níž bylo díky policejním provokacím zatčeno více než 400 lidí. V ten den nebyl Dmitrij v Moskvě, ale v Nižním Novgorodě, který je od Moskvy vzdálen přes 300 kilometrů.

Dmitrij je dlouholetý aktivista antifašistického a anarchistického hnutí, který se intenzivně podílel na jeho rozvoji. Jeho přátelé se domnívají, že zatčení souvisí s tímto jeho aktivním postojem.

Je mu 36 let, vyučoval jako docent historii a politologii, pracoval jako zástupce vedoucího katedry historie medicíny a sociálně humanitních věd na Pirogovově ruské národní výzkumné lékařské univerzitě v Moskvě. Předtím byl více než pět let docentem na katedře filozofie na Volžské státní pedagogické univerzitě v Nižním Novgorodě. Byl propuštěn kvůli aktivní politické činnosti. Po propuštění z pedagogické univerzity se přestěhoval do Moskvy.

V Moskvě se přidal ke zdejší skupině anarchistické organizace Autonomní akce, jejímž členem byl už od roku 2002. V knize Anarchisté v Rusku na konci 20. století, vydané v roce 2009, píše: „Základní názorové hodnoty anarchismu (samospráva, sebeorganizace, antikapitalistická orientace) jsou stále aktuální.“ V roce 2013 vystoupil z organizace Autonomní akce, ale nepřerušil své politické aktivity.

Dmitrij Bučenkov je autorem několika knih o historii a současnosti anarchismu v Rusku. Organizoval řadu protestních antifašistických a kulturních akcí, spoluzakládal antifašistické centrum V project, kde se pořádaly koncerty a setkání a připravovaly se různé antifašistické akce. Policie a Federální bezpečnostní služba mu nejednou vyhrožovaly fyzickým násilím za tyto jeho aktivity. V roce 2015 Dmitrije neznámí lidé (možná policie nebo příslušníci Federální bezpečností služby) zmlátili a způsobili mu otřes mozku.

Počátkem roku 2016 plánoval uspořádání všeruského antifašistického a anarchistického fóra pod názvem Samospráva a libertinský komunismus. Policie totalitního putinovského režimu ho však uvěznila.

Odkazy na skupiny solidarity s Dmitrijem Bučenkovem ZDE a ZDE.

Adresa: 125130, город Москва, улица Выборгская, д.20, СИЗО "Водник", Бученкову Дмитрию Евгеньевичу, 1978 г.р. (День рождения 22 августа 1978 г.) / 125130, Moskva, ulica Vyborgskaja, d. 20, SIZO „Vodnik“, Bučenkov Dmitrij Jevgeněvič (nar. 22. srpna 1978)

 

 

Alexej Gaskarov

 

 

Alexej Gaskarov je známý antifašista a anarchista, organizátor a účastník mnoha antifašistických a levicových konferencí. Dne 3. srpna 2010 byl zatčen za útok na administrativní sídlo v Chimkách z 28. července 2010. V ten den v Chimkách probíhala ekologická protestní akce proti kácení chráněného lesa kvůli stavbě silnice. 15. října 2010 bylo rozhodnutí o vazbě zrušeno a 24. června 2011 byl zproštěn viny městským soudem v Chimkách.

Při protestní akci opozice proti Putinovi 6. května 2012 na Blatném náměstí v Moskvě ho zmlátili policisté a Alexej podal stížnost na překročení služebních pravomocí příslušníky zvláštních policejních jednotek, kteří použili násilí a zbraně, jimiž byli vybaveni.

Dne 28. dubna 2013 byl zatčen a o den později uvězněn a obviněn z toho, že vedl skupinu osob, které se aktivně účastnily masových nepokojů na Blatném náměstí, a z použití násilí vůči policii. Později byl upřesněn počet na dva policisty: podle vyšetřovatelů Gaskarov chytil za rameno jakéhosi příslušníka tzv. vnitřních vojsk a za nohu příslušníka zvláštních policejních jednotek Igora Ibatulina. V závěrečné vyšetřovací verzi se také říká, že se účastnil masových nepokojů na Blatném náměstí. 18. srpna 2014 byl odsouzen na tři a půl roku odnětí svobody.

Řada politických aktivistů považuje odsouzení Alexeje Gaskarova za přímou odplatu ze strany politické policie – Centra pro boj s extremismem – za jeho dlouholeté politické aktivity.

Web na podporu Alexeje Gaskarova najdete ZDE.

Adresa: Гаскарову — 301654, РФ, Тульская область, г. Новомосковск, ул.Центральная, 27, ИК-6 УФСИН, отряд 5, Гаскарову Алексею Владимировичу, 85 г.р. (День рождения: 18.06.1985 г.) / Gaskarov — 301654, RF, Tulskaja oblasť, Novomoskovsk,  Centraľnaja 27, IK-6 UFSIN, otrjad 5, Gaskarov Alexej Vladimirovič (nar. 18. 6. 1985) 

 

 

Alexej Sutuga

 

 

Alexej Sutuga je známý antifašista a člen anarchistické organizace Autonomní akce. Byl obviněn z výtržnictví za to, že během rvačky prý zbil neonacisty. Odsouzen byl ke třem letům a jednomu měsíci odnětí svobody.

V dubnu 2014 byl Alexej Sutuga v Moskvě zatčen policií z Centra pro boj s extremismem po antifašistickém koncertě. Při zatýkání se ho ptali na jeho cestu na Majdan (tj. na protesty na Ukrajině v roce 2014). Pak ho obvinili z toho, že se 2. ledna 2014 účastnil rvačky v kavárně Sbarro, kde zranil několik lidí.

Sutuga tvrdí, že se naopak snažil ukončit rvačku, probíhající mezi skupinou neonacistů a skupinou mladých lidí. 1. října byl odsouzen na tři roky a jeden měsíc, 17. prosince soud vyšší instance rozsudek potvrdil.

17. března 2015 se ještě nacházel ve vazbě v Irkutsku, odkud už měl být v té době převezen do vězeňské kolonie. Zahájil hladovku, protože na něj ve vazbě vyvíjeli nátlak: navrhovali mu, aby tam zůstal i nadále, a když odmítl, zakázali mu korespondenci a knihy. Když se zpráva o Sutugově hladovce dostala na veřejnost, převezli ho do kolonie. Tam byl brzy umístěn na samotku. Neustále je vystaven nátlaku ze strany vedení věznice.

Adresa: 665809 Иркутская область, г. Ангарск, Первый промышленный массив, квартал 47, д. 6, ИК №2, Сутуга Алексей Владимирович, 1986 г.р. / 665809 Irkutskaja oblasť, Angarsk, Pervyj promyšlennyj massiv, kvartal 47, d. 6, IK No. 2, Sutuga Alexej Vladimirovič (nar. 1986). Lze mu psát jen doporučeně nebo prostřednictvím tohoto WEBU.

 

 

Ilja Romanov

 

 

Dne 6. srpna 2015 byl v Moskvě vynesen rozsudek nad anarchistou z Nižního Novgorodu Iljou Romanovem na deset let odnětí svobody v kolonii se zpřísněným režimem. Soud nevzal v úvahu nic z toho, co zaznělo v rámci obhajoby. Později byl trest snížen na devět let.

Romanov se zranil petardou, kterou si sám vyrobil, v říjnu 2013, ale z experimentátora-smolaře se stal během dvou let „teroristou“. Navíc byl obviněn za „rozhovor“, který poskytl v prosinci 2012 na předměstí Doněcku. Výbuch petardy byl kvalifikován jako neúspěšný pokus vyhodit do vzduchu obyvatele a státní instituce Nižního Novgorodu, aby zachránil Kulibinský park před kácením. Dále prý vyzýval k terorismu prostřednictvím ukrajinských médií (Radio RKAS – Libertaire), což se mu nepodařilo. Ukázalo se ovšem, že nejde o rádio, ale jakýsi internetový blog a onen „rozhovor“ je diktafonová nahrávka z večírku po propuštění Ilji z předchozího trestu na Ukrajině.

Ilja Romanov má neplnoletou dceru a rodiče v důchodu. Ze všech uvězněných anarchistů je na tom v tomto ohledu nejhůř. Jeho rodina nemá dost prostředků a on potřebuje peníze na advokáta kvůli podání dvou stížností.

Adresa: 431130, Республика Мордовия, Зубово-Полянский район, п. Леплей, ФКУ ИК-22, Романову Илье Эдуардовичу, 1967 г.р. (День рождения 3 июля) / 431130, Respublika Mordovija, Zubovo-Poljanskij rajon, p. Leplej, FKU IK-22, Romanov Ilja Eduardovič (nar. 3. července 1967) 

 

 

Alexandr Kolčenko

 

 

Dne 25. srpna 2015 vojenský soud v Rostově na Donu vynesl rozsudek nad ukrajinským režisérem Olegem Sencovem a krymským antifašistou Alexandrem Kolčenkem. Při vyšetřování byli označeni za „teroristy“ – Sencov prý na pokyn kyjevského Pravého sektoru (v Rusku zakázaného) založil v Simferopoli „teroristickou skupinu“, která se pokusila dobýt Krym zpět pro Ukrajinu.

Kolčenko byl prý členem skupiny. „Teroristé“ zapálili dveře Ruské krymské komunity a okno místní pobočky Jednotného Ruska (vládnoucí strany v Rusku). Během soudu jeden z klíčových svědků Gennadij Afanasjev, na jehož svědectví bylo postaveno obvinění, řekl, že všechna jeho svědectví byla vynucena mučením a jsou vymyšlená. Afanasjev byl v rámci případu „krymských teroristů“ odsouzen na sedm let odnětí svobody. Oleg Sencov dostal za zapálené dveře a okno dvacet let odnětí svobody, Alexandr Kolčenko deset let.

Adresa: 456612, Челябинская обл., Копейск, ул. Кемеровская, 20, ИК-6, отряд 4, Кольченко Александру Александровичу, 1989 г.р. / 456612, Čeljabinskaja oblasť, Kopejsk, Kemerovskaja 20, IK-6, otrjad 4, Kolčenko Alexandr Alexandrovič (nar. 1989)

 

Fond Anarchistického černého kříže

Pro podporu našich kamarádů ve věznicích jsou nezbytné peněžní prostředky. Kolektiv ABC-Moskva vyzývá k projevení solidární pomoci, pokud máte tuto možnost, převodem finančních prostředků na účet ABC-Moskva.

Máte-li jakékoli otázky ohledně převodu peněz nebo jiných přání, napište prosím na avtonom46@gmail.com a abc-msk@riseup.net

Paypal účet: avtonom46@gmail.com a abc-msk@riseup.net

Anarchistický černý kříž Moskva (Анархический Черный Крест – Москва)

 

 

Дни международной солидарности с российскими заключенными анархистами и антифашистами: 1-10 июля 2016

После поражения массовых выступлений граждан России в 2011-12 годах, путинский полицейский режим перешел к откровенным политическим репрессиям против участников социальных и политических движений, в том числе анархистов и антифашистов. На протяжении последних 5 лет в России множество активистов были осуждены и прибывают в тюрьмах.

Мы призываем товарищей со всего мира проявить солидарность с российскими анархистами и антифашистами - узниками путинского полицейского государства, как можно шире распространять информацию о декаде международных действий, подумать об организации тематического мероприятия в своем городе.

Это может быть инфо-вечер с написанием писем, кинопоказ, сбор средств, бенефит-концерт, акция протеста у посольства России в вашей стране, акция солидарности – все, что вам подскажет фантазия.

Мероприятие в фб: https://www.facebook.com/events/1774132002816021/

Мероприятие в социальной сети "вконтакте": https://vk.com/abc_solidarity_days

https://avtonom.org/news/achk-moskva-prizyvaet-provesti-s-1-po-10-iyulya-2016-goda-dekadu-mezhdunarodnyh-akciy

 

Join international days of solidarity with Russian anarchist and antifascist prisoners 1st to 10th July, 2016

When mass civil protests in Russia were defeated in 2011-12 the Putinist police regime started open political repressions against militants of social and political movements, including anarchists and antifascists. Many activists have been sentenced to prison terms in the course of the last 5 years in Russia.  

We call on comrades from the whole world to show solidarity with Russian anarchists and antifascists – prisoners of the Putinist police state, and distribute information about the international solidarity decade as widely as possible, maybe organise an event in your own town.

It could be an info-party where letters could be written, a film show, a fund-raising event, a benefit gig, a protest action at the Russian embassy in your own country, a solidarity action – only your fantasy is the limit. 
 

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1774132002816021/

https://avtonom.org/en/news/anarchist-black-cross-moscow-1st-10th-july-2016-join-international-days-solidarity-russian


Verze pro tisk 19.6.2016 23.6.2016 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)