Anarchistická federace

Fotbal bez hranic

Zpráva o tradičním antirasistickém turnaji

O víkendu 6. až 8. května proběhl ve Věžničce nedaleko Jihlavy další ročník turnaje Fotbal proti rasismu, a to již devátý v pořadí, s aktuálním podtitulem „Fotbal bez hranic“. K tomu pořadatelé s předstihem poznamenali: „Nyní považujeme pořádání Fotbalu proti rasismu za zásadnější než kdy dříve vzhledem ke vzrůstajícím nenávistným a xenofobním náladám mezi lidmi – vyhrožování lidem, kteří pomáhají uprchlíkům a uprchlicím, vytváření seznamu vlastizrádců a vlastizrádkyň, zneužívání hájení práv žen k obhajobě islamofobního postoje, přitvrzující represe ve jménu hájení evropských hodnot, neschopnost médií o tom všestranně informovat a jednoduše odmítání pomoci lidem ve velmi těžké životní situaci. S tím nesouhlasíme a nehodláme se s tím smířit.“

Turnaje ve Věžničce jsou vždy kombinací sportu, zábavy, hudby, politiky a dobrého jídla. Nejinak tomu bylo i letos. Přehnaná soutěživost je tu zapovězena stejně jako sexistické, rasistické či homofobní projevy. Politicky osvětový rozměr zastoupila přednáška NESEHNUTÍ o vývozu českých zbraní. Podle prezentovaných informací 53 % z ceny všech vyvezených českých zbraní skončilo v zemích, které lidskoprávní organizace považují za nesvobodné či částečně nesvobodné. Bohatá hudební produkce vyplnila páteční i sobotní večer. O další kulturu se postaral divadelní soubor nesoucí název Dřina a papír s parádní hrou Gilgameš, kterou hraje již léta. I samotný fotbálek byl super. Napočítali jsme 22 týmů, které se do turnaje přihlásily. Jeden z nich zčásti tvořili i členové a členky AF. Někteří však coby pomyslný hřeb turnaje vyzdvihli jídlo od Cocina perdida.

Vedlejší aktivitou bylo pořízení solidární fotografie na podporu lublaňského squatu Tovarna Rog. Ten funguje již 10 let v bývalé továrně na kola a v posledních měsících nad ním visí hrozba evikce, o kterou usiluje vedení města.


Verze pro tisk 17.5.2016 18.5.2016 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)