Anarchistická federace

Pozvánka na První máj

Zveme všechny anarchisty a anarchistky do ulic, aby si připomněli kořeny Prvního máje i současné boje.

První máj

První máj se blíží a je jasné, že během něj nebudou v ulicích chybět zejména anarchisté a anarchistky, pro něž tento den není jen vyprázdněným a kdekým zneužitým Svátkem práce, ale zejména připomínkou dlouhého období sociálních bojů. Ty nebyly jen požadavkem osmihodinové pracovní doby, ale i zápasem o svržení vykořisťovatelského kapitalistického systému a jeho nahrazení svobodnou, rovnostářskou a zdola organizovanou společností. Není proto tedy ani divu, že kořeny Prvního máje jsou spojeny s justiční vraždou chicagských anarchistů v roce 1887 a že první prvomájové demonstrace v roce 1890 u nás aktivně spolupořádali právě anarchisté.

Na Prvního máje ale propojujeme minulost s přítomností a budoucností. Předkládáme vizi společnosti, v níž by sobectví bylo nahrazeno solidaritou, diskriminace rovností a sociální útlak ekonomickou samosprávou. Ukazujeme na současné boje proti neoliberální ideologické hegemonii, proti různým formám xenofobie a rasismu, proti policejní represi zaměřené na antiautoritářské hnutí a na druhé straně za autonomní způsoby sebeorganizace v různých sférách života.

Tady je přehled některých akcí, kterých se můžete na Prvního máje zúčastnit:

Připomínka kořenů Prvního máje
Praha, Střelecký ostrov, 10.00
Neformální setkání anarchistů a anarchistek na místě, kde se konalo první dělnické prvomájové shromáždění v Praze v roce 1890. Po položení květin k památníku této události společný odchod na demonstraci platformy ZPX.
https://www.facebook.com/events/706299676178632/

Demonstrace proti daňovým rájům
Praha, Náměstí Republiky, 11.00
Ukrývat majetek v daňovém ráji dnes není nutně zločin. Měl by být. Není možné, aby ti nejbohatší z naší společnosti neplatili daně, zatímco většina z nás má problém vyjít od výplaty k výplatě!
Pořádá platforma Zleva proti xenofobii (ZPX).
https://www.facebook.com/events/1765653953654443/

Spolu-pracujeme na budoucnosti!
Praha, Alšovo nábřeží
Navazující akce za účasti různých antikapitalistických i antiautoritářských skupin. Pracujme na socialismu, feminismu, záchraně planety, antifašismu!
https://www.facebook.com/events/1035789773123184/

ABC MayDay afterparty
Praha, klub 007 Strahov, 18.00
Benefiční koncert a večeře od kolektivu Černá kuchyně. Tortilly a grilovačka, infostánky a distra. K poslechu i tanci zahrají kapely Zeměžluč, Kung-Fu Girlz a Vole. Vstup 100-150 Kč.
https://radar.squat.net/en/node/74670

Severočeský anarchistický 1. máj 2016
Teplice, park před vlakovým nádražím, 10.00
Navazujeme na víc jak 100 let starou tradici severočeských anarchistů odborářů, pracujících a studentů pod heslem „Anarchismus žije, alternativa existuje!“ Na programu je anarchistický piknik v Teplicích, společný výlet do Duchcova, procházka městem pod černorudými prapory, pietní akce na duchcovském hřbitově u hrobů anarchistů a beseda o anarchismu s členy a členkami Severočeské anarchistické federace.
https://www.facebook.com/events/1010490189026616/

1. máj v KLUBe
Košice, KLUB, 13.00
1. máj je nepísaným sviatkom celosvetového sociálneho hnutia, antifašizmu a bojov za spravodlivejšiu spoločnosť. Stav sa v tento deň v KLUBe kde sa pokúsime spoločne pozrieť nato ako to vlastne stým naším lokálnym (ale aj globálnejším) aktivizmom vlastne je. Zapoj sa do diskusií, ochutnaj vegánske jedlá o akých si ešte nepočul/a, prehrab sa v anarchistickej/ samizdatovej knižnici a to všetko za doprovodu skvelého dídžeja.
https://www.facebook.com/events/221851861536314/


Verze pro tisk 23.4.2016 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Anarchismus v Brazílii: historie a výzvy současnosti

22. 7. 2019, Praha

V Brazílii anarchistická praxe předcházela organizaci hnutí v sociálním a politickém kontextu. Na začátku 20. století byl rozšířen v odborech a družstvech skrze revoluční syndikalismus. V průběhu 20. století čelilo anarchistické hnutí v Brazílii různým interním problémům a bylo znovu sjednoceno na začátku 21. století. Anarchismus v Brazílii v současnosti není homogenní, ale je robustnější a vyspělejší ve svých metodologiích i v praxi než většina levicových stran. Ve vztahu k Bolsonarově vládě anarchisté jednají diskrétně, ale zato efektivně. Překlad do češtiny zajištěn. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme