Anarchistická federace

Feminismus žije!

Stručný report ze sobotního feministického Karnevalu proti fašismu.

Praha

V sobotu 12. března se ve dvě odpoledne sešlo na pražském náměstí Republiky asi 60 feministů a feministek. U mikrofonu se vystřídalo několik mluvčích, kteří a které mimo jiné zdůraznili, že sexismus nelze pojímat odděleně od fašismu, rasismu a dalších forem útlaku, a proto také není možné vést boj proti nim odděleně. Přičemž také není možné vynechat boj proti kapitalismu. V jednotlivých projevech se řečníci a řečnice opakovaně vymezovali proti pokusům xenofobů a fašistů zneužít téma feminismu.

Po projevech prošel pochod za doprovodu reprodukované hudby v karnevalové náladě centrem Prahy. I přes poněkud slabší účast byl vidět a slyšet a vyvolal řadu (většinou pozitivních) reakcí okolí. Výrazné byly transparenty Iniciativy Ne rasismu! „Potřebujeme feminismus, protože se útlak omlouvá přirozeností“ a Feministické společnosti UK „Feminismem proti rasismu“. Nechyběly ani cedule s českými a anglickými (vhodné pro lokalitu plnou turistů) hesly jako např. „Riots not diets“, „Feminismus pro ženy, ne pro nácky“ či „Say it load, say it queer“. Skandovalo se „Alerta – alerta – antisexista“, „Feminismus žije, boj pokračuje“, „Špína a hnus – sexismus“ a další hesla.

Na Václavském náměstí se průvod dočkal přivítání od několika odpůrců. Pravděpodobně šlo o fašisty, i když z jejich nesourodého pokřikování a křečovitého nucení se k smíchu, aniž by věděli, čemu se vlastně smějí (možná vlastnímu zoufalství), šlo těžko vůbec jakýkoliv jejich postoj odvodit. Zatímco tato skupinka klaunů chvíli zpestřovala program, pokračovaly projevy. Skandováním projevili účastníci podporu autonomnímu sociálnímu centru Klinika a celou akci zakončila svým vystoupením raperka Potmě.

Feministický „Karneval proti fašismu“ byl mj. vyjádřením podpory feministické demonstraci, která se ve stejný den konala v Kolíně nad Rýnem.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)