Anarchistická federace

Feminismus žije!

Stručný report ze sobotního feministického Karnevalu proti fašismu.

Praha

V sobotu 12. března se ve dvě odpoledne sešlo na pražském náměstí Republiky asi 60 feministů a feministek. U mikrofonu se vystřídalo několik mluvčích, kteří a které mimo jiné zdůraznili, že sexismus nelze pojímat odděleně od fašismu, rasismu a dalších forem útlaku, a proto také není možné vést boj proti nim odděleně. Přičemž také není možné vynechat boj proti kapitalismu. V jednotlivých projevech se řečníci a řečnice opakovaně vymezovali proti pokusům xenofobů a fašistů zneužít téma feminismu.

Po projevech prošel pochod za doprovodu reprodukované hudby v karnevalové náladě centrem Prahy. I přes poněkud slabší účast byl vidět a slyšet a vyvolal řadu (většinou pozitivních) reakcí okolí. Výrazné byly transparenty Iniciativy Ne rasismu! „Potřebujeme feminismus, protože se útlak omlouvá přirozeností“ a Feministické společnosti UK „Feminismem proti rasismu“. Nechyběly ani cedule s českými a anglickými (vhodné pro lokalitu plnou turistů) hesly jako např. „Riots not diets“, „Feminismus pro ženy, ne pro nácky“ či „Say it load, say it queer“. Skandovalo se „Alerta – alerta – antisexista“, „Feminismus žije, boj pokračuje“, „Špína a hnus – sexismus“ a další hesla.

Na Václavském náměstí se průvod dočkal přivítání od několika odpůrců. Pravděpodobně šlo o fašisty, i když z jejich nesourodého pokřikování a křečovitého nucení se k smíchu, aniž by věděli, čemu se vlastně smějí (možná vlastnímu zoufalství), šlo těžko vůbec jakýkoliv jejich postoj odvodit. Zatímco tato skupinka klaunů chvíli zpestřovala program, pokračovaly projevy. Skandováním projevili účastníci podporu autonomnímu sociálnímu centru Klinika a celou akci zakončila svým vystoupením raperka Potmě.

Feministický „Karneval proti fašismu“ byl mj. vyjádřením podpory feministické demonstraci, která se ve stejný den konala v Kolíně nad Rýnem.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na Tattoo Circus

20. 4. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)