Anarchistická federace

Nezapomeneme! Neodpustíme!

Připomínáme si osm let od zavraždění antifašistického skinheada Honzy Kučery.

Honza

Ano, je tomu již osm let, co nás opustil Honza Kučera. Bylo mu teprve 19 let. Měl rád zábavu a hrdě se hlásil ke skinheadské subkultuře. Zároveň nesnášel nácky a neváhal se jim postavit. Proto také zareagoval v noci z 18. na 19. ledna 2008 na provokaci v nacismu se vzhlížejícího Jiřího Fouse. Ten ho při tom několikrát bodl bajonetem. 20. ledna 2008 Honza na následky způsobených zranění umírá.

Zpráva o jeho smrti v nás vzbudila smutek a vztek. Na Honzově pohřbu se tehdy sešlo kolem 400 lidí, z nichž se mnozí po skončení obřadu vydali v tichém průvodu na místo vraždy. Na místě jsme při minutě ticha beze slov slíbili, že NEZAPOMENEME a NEODPUSTÍME!

Rok co rok se od té doby v těchto dnech konají na mnoha místech vzpomínkové akce různého druhu, od demonstrací, koncertů a hudebních párty, přes vyvěšování transparentů, malování graffiti a stříkání šablon až po zapalování svíček. Některé dokonce i zahraničí zahraničí. V roce 2012 Antifašistická akce při této příležitosti realizovala kampaň k darování krve. Právě ztráta velkého množství krve byla příčinou toho, že Honza svým zraněním podlehl.

Jeho vrahem byl člověk, který si své komplexy kompenzoval obdivem k nacistické ideologii, partou stejně smýšlejících a nenávistí k druhým. Kolik takových jemu podobných dnes běhá po ulicích, křepčí na koncertech Ortelu či vyřvává „Nic než národ“ na xenofobních pochodech?

Honza Kučera pro nás není žádným mučedníkem ani superhrdinou. Oceňujeme však jeho jasně antifašistický postoj i odhodlání postavit se za své přátele, stejnou měrou je nám zároveň líto ztráty jeho mladého života.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)