Anarchistická federace

Blokáda fašistického pochodu

Zpráva o blokádě fašistů, kteří pochodovali 12. prosince Prahou.

blokáda

Na sobotu 12. prosince svolala organizace známého fašisty Adama B. Bartoše spolu s dalšími xenofobními skupinami demonstraci na Václavské náměstí, odkud pak pochodovaly směrem na Pražský hrad. Velký comeback tady zaznamenala při svém vystoupení i bývalá fašistická ikona Miroslav Sládek.

Na tuto akci zareagovala platforma Zleva proti xenofobii, která vyzvala k protestu proti nenávisti. V dolní části náměstí se tedy narychlo sešlo několik desítek aktivistů a aktivistek, z nichž se jedenáct rozhodlo pro blokádu fašistického pochodu v místě vyústění Panské ulice. Zde si posedali na vozovku, zaklesli se do sebe rukama a skandovali hesla jako „Naší zbraní je solidarita“, „No pasaran“ či „Náckové táhněte, uprchlíci vítejte“. Vtipně reagovali na provokaci z jednoho z prezidentských fanoušků přijetím hesla „Domů si je vezmeme“. Pár zemanovců v okolí se jejich směrem projevovalo zejména vulgaritami. Tisícihlavý dav fašistů musel zatím čekat v ulici, což si krátil křičením hesel „Ať žije Zeman“, obligátním fašistickým „Nic než národ“, „Čechy Čechům“ a „Pusťte nás na ně“ (oblíbené heslo od pokusu o pogrom v Janově v roce 2007).

Policie blokádníky vyzvala k opuštění prostoru pod pohrůžkou, že se dopustí správního deliktu neuposlechnutí výzvy a bude proti nim násilně zakročeno. Svědomí neustupovat fašismu však bylo silnější než policejní rozkazy, aktivisté a aktivistky setrvali, dokonce se několik dalších přidalo. Po chvíli se tedy do čištění místa pochodujícím xenofobům a neonacistům pustili nastoupení policejní těžkooděnci. Od fašistů za to sklidili nadšené skandování „Děkujem“. Zatímco blokádníci a blokádnice byli zadrženi, zbytek přítomných protidemonstrantů dával procházejícím fašistům najevo, že každý z nich není tak nadšený jako Miloš Zeman.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)