Anarchistická federace

Německo: Solidarita s Ruslanem Kocabou

Antimilitaristé v Německu podpořili vězněného ukrajinského odpůrce vojenské služby.

Ve čtvrtek 10. prosince, v mezinárodní den lidských práv, antimilitaristé a pacifisté v Německu uspořádali solidární akce s vězněným ukrajinským odpíračem vojenské služby a kritikem občanské války Ruslanem Kocabou. Aktivisté Německé mírové společnosti –Spojených odpůrců vojenské služby (Deutsche Friedensgesellschaft – Vereinigte KriegsdienstgegnerInnen, DFG-VK) zorganizovali piketové akce před ukrajinskou ambasádou v Berlíně a generálním konzulátem ve Frankfurtu nad Mohanem.

Ruslan Kocaba byl uvězněn v únoru 2015 ve svém rodném městě Ivano-Frankovsku na západě Ukrajiny. Předtím prohlásil ve veřejné videonahrávce určené prezidentu Porošenkovi, že odmítá povolávací rozkaz a je připraven strávit pět let ve vězení, protože nechce střílet na „své spoluobčany žijící na východě“ země. Vyzval obyvatele Ukrajiny, aby odmítali vojenskou službu.

Ruslanu Kocabovi hrozí trest od dvanácti do patnácti let nepodmíněně, protože bude obviněn z podvracení státu na základě paragrafu 111 Trestního zákoníku Ukrajiny. Přesto ještě formálně obviněn nebyl, je mu pouze pravidelně prodlužován pobyt ve vazbě (naposledy do 26. ledna 2016).

Na Ukrajině probíhají od roku 2014 povinné odvody mladých lidí do armády. Desítky, možná stovky tisíc lidí se vojenské službě vyhýbají, nejčastěji útěkem za hranice. DFG-VK požaduje okamžité propuštění Ruslana Kocaby, uznání práva na odepření vojenské služby na Ukrajině a dodržování práva na svobodu názoru i svobodu projevu na Ukrajině. Na internetových stránkách http://www.connection-ev.org/ruslankotsaba-form je možné poslat protestní dopis ukrajinské vládě.

Internacionála odpůrců války (War Resister’s International, WRI) zařadila jméno Ruslana Kocaby do seznamu vězněných antimilitaristů (http://www.wri-irg.org/node/4718).

Pracovníci ukrajinské ambasády v Berlíně odmítli přijmout petici od protestujících, obsahující požadavek na osvobození Ruslana Kocaby, a uzamkli svoji poštovní schránku, aby petice nemohla být vložena ani tam.

Akce z 10. prosince by měly být jen počátkem dlouhodobé kampaně za osvobození Ruslana Kocaby. V Německu bude kampaň koordinovat organizace na podporu odpíračů vojenské služby a dezertérů (connection-ev.de) v Darmstadtu a DFG-VK Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj:
http://www.aitrus.info/node/4476


Verze pro tisk 11.12.2015 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)