Anarchistická federace

Německo: Solidarita s Ruslanem Kocabou

Antimilitaristé v Německu podpořili vězněného ukrajinského odpůrce vojenské služby.

Ve čtvrtek 10. prosince, v mezinárodní den lidských práv, antimilitaristé a pacifisté v Německu uspořádali solidární akce s vězněným ukrajinským odpíračem vojenské služby a kritikem občanské války Ruslanem Kocabou. Aktivisté Německé mírové společnosti –Spojených odpůrců vojenské služby (Deutsche Friedensgesellschaft – Vereinigte KriegsdienstgegnerInnen, DFG-VK) zorganizovali piketové akce před ukrajinskou ambasádou v Berlíně a generálním konzulátem ve Frankfurtu nad Mohanem.

Ruslan Kocaba byl uvězněn v únoru 2015 ve svém rodném městě Ivano-Frankovsku na západě Ukrajiny. Předtím prohlásil ve veřejné videonahrávce určené prezidentu Porošenkovi, že odmítá povolávací rozkaz a je připraven strávit pět let ve vězení, protože nechce střílet na „své spoluobčany žijící na východě“ země. Vyzval obyvatele Ukrajiny, aby odmítali vojenskou službu.

Ruslanu Kocabovi hrozí trest od dvanácti do patnácti let nepodmíněně, protože bude obviněn z podvracení státu na základě paragrafu 111 Trestního zákoníku Ukrajiny. Přesto ještě formálně obviněn nebyl, je mu pouze pravidelně prodlužován pobyt ve vazbě (naposledy do 26. ledna 2016).

Na Ukrajině probíhají od roku 2014 povinné odvody mladých lidí do armády. Desítky, možná stovky tisíc lidí se vojenské službě vyhýbají, nejčastěji útěkem za hranice. DFG-VK požaduje okamžité propuštění Ruslana Kocaby, uznání práva na odepření vojenské služby na Ukrajině a dodržování práva na svobodu názoru i svobodu projevu na Ukrajině. Na internetových stránkách http://www.connection-ev.org/ruslankotsaba-form je možné poslat protestní dopis ukrajinské vládě.

Internacionála odpůrců války (War Resister’s International, WRI) zařadila jméno Ruslana Kocaby do seznamu vězněných antimilitaristů (http://www.wri-irg.org/node/4718).

Pracovníci ukrajinské ambasády v Berlíně odmítli přijmout petici od protestujících, obsahující požadavek na osvobození Ruslana Kocaby, a uzamkli svoji poštovní schránku, aby petice nemohla být vložena ani tam.

Akce z 10. prosince by měly být jen počátkem dlouhodobé kampaně za osvobození Ruslana Kocaby. V Německu bude kampaň koordinovat organizace na podporu odpíračů vojenské služby a dezertérů (connection-ev.de) v Darmstadtu a DFG-VK Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj:
http://www.aitrus.info/node/4476


Verze pro tisk 11.12.2015 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: The Murray Bookchin Reader (3)

28. 11. 2019, Praha

Čtení v D-zóně. …(více)

Social Screenings: A.C.A.B.

4. 12. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)