Anarchistická federace

Paříž: policie proti klimatickým aktivistům

Na deset tisíc lidí přišlo na zakázaný pochod, který měl upozornit na absurditu oficiální klimatické konference COP 21.

Paříž

I když francouzská vláda využila režim výjimečného stavu, zavedený po útoku teroristů 13. listopadu, k zákazu veřejných masových akcí, odpůrci kapitalismu a ničení životního prostředí se nedali umlčet. Několik tisíc se jich sešlo na plánovaném pochodu před zahájením klimatické konference COP 21. Ohlášený pochod byl zakázán po teroristických útocích.

Slzotvorný plyn byl v neděli 29. listopadu celé odpoledne cítit na náměstí Republiky v Paříži po střetech mezi francouzskou policií a radikálními aktivisty, kteří se účastnili protestní demonstrace za životní prostředí. Aktivisté vytvořili živý řetěz podél Votairova bulváru. Řetěz v ulici vedoucí od Place de la République k Place de la Nation měl skoro tři kilometry a vytvořilo ho podle agentury France Presse zhruba deset tisíc lidí. Nakonec se asi čtyři až pět tisíc aktivistů shromáždilo na náměstí Republiky. Náměstí obklíčilo asi patnáct set policistů. Protestující rozložili na náměstí stovky párů bot za ty, kteří se akce nemohli účastnit, protože zahynuli při teroristických útocích.

Střety demonstrantů s policií začaly, když se lidé vydali z náměstí. Zhruba pět set anarchistů z černého bloku a jejich sympatizanti házeli na policajty lahve, ti použili slzný plyn, pepřový sprej, poplašné granáty a obušky.

Policie zadržela asi tři stovky lidí a využila mimořádná opatření, aby už předem „zařídila“ domácí vězení 24 nejznámějším ekologickým aktivistům, kteří se tak nemůžou účastnit protestních akcí během konference více než 150 hlav států a vlád, které předstírají hledání řešení klimatických otázek od pondělí v Le Bourget, asi deset kilometrů od Paříže.

Zdroje:
http://www.irishtimes.com/news/world/europe/anarchists-throwing-bottles-set-off-paris-clashes-with-police-1.2447951
http://revolution-news.com/french-police-attack-cop21-climate-march/


Verze pro tisk 1.12.2015 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)