Anarchistická federace

Solidaritu s protestujícími uprchlíky

Anarchistická federace vyjadřuje solidaritu s lidmi, kteří jsou vězněni v důsledku toho, že utíkají před utrpením ve válce a bídě.

Žádný člověk není ilegální

Anarchistická federace chce tímto dát na vědomí, že plně stojí za požadavky lidí, kteří jsou drženi za mřížemi a ostnatým drátem, jelikož se „provinili“ tím, že při svém putování za životem bez válek, bídy a utrpení narazili na Českou republiku. Na stát, jehož vláda, podporovaná lživými výroky prezidenta, štvaním médií a fašizující se částí společnosti, si dala za úkol, že jim znepříjemní život natolik, aby si i ostatní uvědomili, že to, před čím utíkají, je v jiné podobě čeká zde.

Vláda nás přesvědčuje, že jde o ilegální imigranty, a vše, co je nelegální, je tedy nebezpečné. Jenže onu ilegalitu určuje režim. Stejně jako byli kdysi ilegální Židé, kteří na sobě neměli náležitě připevněnou žlutou Davidovu hvězdu, jsou dnes ilegální ti, kteří překročí hranice bez náležitých razítek. Stejně jako ti první i ti druzí končí za ploty s ostnatým drátem, jsou okradeni, dohlíží na ně ozbrojenci a psi. A je jedno, že se nedopustili ničeho špatného. Systém je prohlásil za lidi druhé kategorie, lidi, vůči nimž je dovoleno vše. Výroky ministra vnitra, ať si nestěžují, vždyť tu jsou ilegálně, nebo ať si klidně drží hladovku, stejně ničeho nedosáhnou, jsou pak vrcholnými projevy arogance moci a nelidskosti. Dehumanizací skupiny osob začíná fašismus, ostnatými dráty pokračuje a kde končí, to si může každý domyslet.

Sociální demokracie coby vládní strana otvírá svým chováním zadní vrátka fašismu, možná s myšlenkou, že se sveze na vlně nenávisti. Jenže proč by xenofobové, jimž se snaží zavděčit, měli v příštích volbách volit fašisty částečné, když mohou volit fašisty celé? A ti se netají tím, jak s lidmi druhé kategorie naloží.

Nemáme důvod ani v nejmenším věřit vládní propagandě, že je s vězněnými uprchlíky zacházeno dobře, když už jejich věznění je protiprávní. Nepřijmeme tuto skutečnost, která odporuje i jejich zákonům stejně jako jejich ekonomistické logice.

Jsme jednoznačně na straně utlačovaných, okrádaných a týraných. Nyní mluvíme konkrétně o lidech, kteří byli koncentrováni do táborů s vězeňským režimem. Je ale také třeba nahlas říci, že s nimi máme mnoho společného. I my jsme svým způsobem vězni kapitalistického systému, který pokrucuje naše životy, aby z nás udělal co nejlevnější pracovní sílu a konzumenty bez rozumu. Našimi dozorci jsou šéfové, exekutoři, banky, policie…

Proto požadujeme:
* zrušení detenčních center v jejich nehumánní podobě
* konec pronásledování lidí prchajících před válkami a bídou
* jejich přijetí a solidární pomoc s jejich začleněním
* konec rozdělování lidí na legální a ilegální
* konec sociálního útlaku všech a ukončení systému, kdy jedni neúměrně bohatnou, zatímco většina stagnuje či se propadá na sociální dno.

Vyzýváme k zapojení se do akcí na podporu lidí prchajících před válkami a bídou.
Vyzýváme k podpoře hladovkářů vězněných v Drahonicích.
Vyzýváme k sebeorganizaci a úsilí za vytváření autonomních struktur, které by v budoucnu měly potenciál nahradit asociální kapitalistické vztahy, stejně jako k internacionalistické otevřenosti, která by byla základem pro svět bez válek, vedených v zájmu byznysu, mocenských ambicí a náboženského či nacionalistického tmářství.

Anarchistická federace

 

Prohlášení uprchlíků zadržovaných v detenčním zařízení v Drahonicích na Lounsku

Utekli jsme z rozvrácených a zničených zemí. Na útěku před smrtí a válkou jsme překonali cestou z Turecka do Řecka největší nebezpečí.

Utekli jsme do Evropy, do zemí svobody. To, s čím jsme se setkali v České republice, je však opakem naší představy o Evropě.

Naší cestou po Evropě nás policie v některých zemích doprovázela, v některých nás přepravovala autobusy. V Čechách nás ale zadrželi, s policejními psy nás prohlíželi a uvěznili. Hladovkou protestujeme proti našemu věznění.

Nemáme problém s policejní kontrolou, ale už nechceme být vězněni. Většina z nás dokázala snést prvních 90 dnů zadržení, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme.

Na útěku před válkou, vězením a násilím se ocitáme v novém vězení. Každý z nás ve vlasti ztratil někoho z rodiny nebo někoho blízkého. Vězníte nás a jednáte s námi, jako bychom byli nějaká monstra. Nemáme již sílu to dále snášet. Je to náš čas, který zde ztrácíme.

Utíkáme před smrtí v naší zemi. Pro smrt se tam nikdy nevrátíme. To můžeme zemřít zde.

Mluvčí R. F. a Y. B.

 

Související odkazy:
44 zadržovaných drží hladovku
Situace v Drahonicích se vyostřuje: Hladovka pokračuje, tři zadržení se zranili
TZ - Reakce na dění v detenčních zařízení v ČR
44 refugees held in the Czech Drahonice prison are on hunger strike
Czech volunteers express solidarity with the hunger striking refugees in detention


Verze pro tisk 12.11.2015 13.11.2015 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme