Anarchistická federace

Vláda škrtů už tu byla

Zpráva o protestu proti novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, který se konal 29. září v Praze

protest

Na úterý 29. září svolala „Platforma pro sociální bydlení“ protestní akci proti novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou se snaží prosadit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. Od brzkého rána před vchodem do jejího ministerstva polehávala ve spacácích skupina aktivistů a lidí bez domova. Odpoledne se pak před budovou k protestu přidaly další desítky lidí. Na místě byla uspořádána tisková konference a o zábavu se starali hudebníci Funky Brothers, Kopec šišek a Oi Oi Piratoi či básník Aphronek. Po setmění byl na plátno opřené o stěnu ministerstva promítnut v předpremiéře dokumentární film Ubytovny. O občerstvení se staraly „Kuchařky bez domova“ s polévkou za korunu, kterou nabízeli i procházejícím úředníkům ministerstva. Symbolicky tak vyjádřily, že pokud novela projde, chudým peníze na nic jiného než na polívku za korunu nezbudou.

Podle organizátorů protestu bude důsledkem novely jen další propad obyvatel ubytoven na sociální dno. Přivítali by raději zákon o sociálním bydlení, který by podobnému propadu předcházel, místo aby ho urychloval. Ukazuje se známá věc, že politici jak na státní, tak na komunální úrovni nemají zrovna na srdci osud chudých lidí, snaží se je jen dostat z očí.

I když se požadavky akce týkaly zejména legislativy, dorazilo na ni i nemálo antiautoritářských aktivistů a aktivistek, aby vyjádřili názor, že bojovat by se mělo proti chudobě, nikoli proti chudým.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme