Anarchistická federace

A3: Od tolerance k respektu

Zářijové číslo nástěnných novin A3 se vrací k festivalu Prague Pride. Stahujte, tiskněte, lepte!

A3

V polovině srpna prošlo Prahou několik desítek tisíc lidí coby součást průvodu Prague Pride. Stejně jako v předešlých letech se ho účastnili gayové, lesby, bisexuálové, transsexuálové a další, kteří normatizující optikou bývají označováni v tom lepším případě jako „jiní“. Přišli, aby dali najevo, že svou sexuální orientaci nepovažují za něco špatného či méněcenného a že se k ní neváhají přihlásit. Spolu s nimi dorazilo také množství heterosexuálů, kteří chtěli vyjádřit, že netrpí nesmyslnými předsudky, odmítají démonizaci homosexuálů a jsou přesvědčeni, že ti by měli požívat naprosto stejných práv jako ostatní.

Festival radosti, lásky a barev byl ten den v Praze nepřehlédnutelný, v jeho stínu zcela zapadl například pochod nenávisti v režii fašistů a neonacistů, kterým se nelíbí každý, kdo neodpovídá jejich představám, nebo nepočetné homofobní akcičky, tvořené klerofašisty, náboženskými fanatiky a bigotními lidovci. Svůj nelidský přístup opět osvědčil kardinál Duka, jinak tolik vřelý, pokud jde o miliardy z církevních restitucí. Pěkně po vzoru inkvizice zakázal dvě osvětové akce, které se měly konat na církevní půdě z iniciativy organizace Logos sdružující věřící homosexuály. A nechal se slyšet, že homosexuální chování je nezřízené a že takový jedinec nemá právo na vztah. Duka zbožštil sám sebe a určuje, kdo může a nemůže mít vztah s jinou osobou. Své bohorovné výroky ale moc nevylepšil, když prohlásil, že homosexuálové si své zaměření nezvolili, a tak je třeba s nimi jednat se „soucitem a jemnocitem“.

Prague Pride ale byla akce, která hlásala něco zcela opačného. Homosexuálové nepotřebují žádný soucit ani jemnocit. Nechtějí být tolerováni jako nějací postižení jedinci, jak k nim blahosklonně přistupuje Duka. Oni a ony (jak to kdo cítí) potřebují naopak respekt. Jsou to zcela plnohodnotné lidské bytosti. Lidé, jimž nikdo nemá právo upírat osobní volbu ohledně vztahů, sexu či výchovy dětí.

Jenže ona snaha být bráni jako ostatní odkryla tmavé odstíny duhové vlajky nad průvodem. Postup pořadatelů festivalu Prague Pride, který netvoří jen zmíněný pochod, ale i řada doprovodných akcí, totiž budí dojem, že se chtějí zavděčit mainstreamu natolik, že z něj přijímají i to, co následovat netřeba.

Místo rozvíjení rozmanitých forem soužití se tlačí na uznání rodiny jen s tím kosmetickým rozdílem, že rodiče mohou být i stejného biologického pohlaví. Pro děti jako takové je nejdůležitější láska a péče a je naprosto lhostejné, kolik osob a jakého pohlaví je poskytuje. Každému hlavou i srdcem uvažujícímu člověku asi bude jasné, že podmínka heterosexuální rodiny tyto podmínky nutně nezaručuje.

Prague Pride nevzbudil pohoršení jen mezi nenávistnými homofoby, ale i mezi částí homosexuálů a jejich heterosexuálních přátel. A to v přístupu, jenž kopíruje ideologii neoliberálního režimu a reprodukuje sociální nerovnosti, zjevně podle hesla „Když chceš s vlky býti, musíš s nimi výti“. A tak festival umožnil zdůraznit sociální hierarchii spoustou V.I.P. programů a služeb a neopomněl zdůrazňovat, že mezi homosexuály je množství úspěšných a bohatých lidí. Jako kdyby kariérní úspěch a konto v bance byly průkazem vašeho lidství a z něj plynoucích práv a místa na slunci. Součástí festivalu byla i akce Pride Business Forum, jejíž hlavní hvězdou byl lord John Browne, bývalý generální ředitel British Petroleum (BP). Není divu, že se mnohým nelíbilo, že je má před veřejností tímto způsobem reprezentovat člověk, který je výraznou měrou spoluzodpovědný za klimatické problémy, ničení životního prostředí a globální vykořisťování.

Homosexuálové a další „jiní“ by ale neměli nic dokazovat. Neměli by opakovat a napodobovat vše, co razí mainstream. Neměli by se přizpůsobovat jen proto, aby byli tolerováni. Zaslouží si respekt jako každý jiný a jejich lidství neurčuje jejich orientace ani sociální postavení, nýbrž to, jakými jsou v životě lidmi a zda sami respektují ostatní „jiné“, bez ohledu na jejich orientaci, rasu, národnost, pohlaví, status apod.

A3 (září 2015) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, lepte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 20.9.2015 Nakladatelství AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)