Anarchistická federace

Existence č. 3/2015 – Úspěchy

Vyšlo nové číslo anarchistické revue Existence. Tentokrát na téma úspěchy.

Existence č. 3/2015

Letní číslo anarchistické revue Existence je tu. I když letní nebe občas pokazí mraky, není důvod zoufat. Stejně tak není důvod se hroutit kvůli tomu, že státní mašinerie dělá svou práci – udržuje status quo a pronásleduje ty, kdo by ho mohli narušit, mezi něž rozhodně patříme my, anarchisté a anarchistky.

Jedním z vedlejších produktů „velké policejní ptákoviny jménem Fénix“ je mimo jiné to, že je dočasně vyřazena z provozu webová stránka Anarchistické federace i jejího nakladatelství. Věříme, že se nám oba weby podaří do konce léta opět zprovoznit tak, jak jste byli zvyklí. Pro anarchistické hnutí v Česku je současná vlna policejní represe důležitým tématem. Při operaci Fénix bylo zatčeno několik aktivistů a ukazuje se, že při jejich obvinění hráli významnou roli policejní provokatéři, kteří se mezi ně infiltrovali. Rubrika Anarchistického černého kříže to komentuje s několika apely dovnitř hnutí a připomíná jiný případ z minulosti, kdy byl na konci roku 1992 falešně obviněn z atentátu na předsedu komunistů jeden z redaktorů anarchistického časopisu A-kontra.

Represe ale hlavním tématem není. Vždyť i informací k současné kauze je minimum a nebylo by asi žádoucí zaplňovat hned několik stránek pouhými dohady. Hlavní téma této Existence je naopak optimistické. Do našeho hledáčku se tentokrát dostaly úspěchy, a to jak anarchistického hnutí, tak i mnohem širších tendencí ve společnosti, které do jisté míry můžeme označit za antiautoritářské.

Téma úspěchů se odráží od eseje Davida Graebera „Šok z vítězství“, jejíž zkrácenou verzi zveřejňujeme. Graeber v ní problematizuje skutečnost, že anarchisté si často neumějí přiznat úspěchy. A své úvahy demonstruje na dvou příkladech: na protijaderném hnutí v USA na sklonku 70. let a hnutí za globální spravedlnost z přelomu milénia. Tuto esej následně reflektuje recenze knihy Revoluce naopak, kterou u nás loni vydalo nakladatelství Broken Books. V recenzi z pera redaktora čtrnáctideníku A2 je Graeberův postoj komentován coby jistá forma psychoterapie – optimistický pohled na vlastní konání jako prevence vyhoření a zklamání z výsledků vlastních snah, které nevedly k odstranění kapitalistických vztahů ve společnosti. Další navazující text vychází z politiky Anarchistické federace a zabývá se strukturou anarchistických cílů a aktivitou jako projektem. Jeho ústředním sdělením je, že pokud chceme být úspěšní, musíme si stanovit cíle, podle nichž by se dal úspěch poměřovat, a navíc by naše aktivity měly být efektivně strukturované a zapadat do kontextu ostatních bojů. Tento metodický text nepřímo navazuje také na úvodní článek k tématu, který kritizuje mentalitu zásadového outsidera, na druhou stranu problematizuje přehnaný optimismus, nabádá k hledání cest proti vyhoření, zdůrazňuje potřebu prefigurativní politiky a apeluje na zodpovědný přístup.

I časopis A-kontra se podobným tématem zabýval před devíti lety a v této souvislosti se ohlížíme také za většími či menšími úspěchy anarchistického hnutí v Česku od jeho obnovení v roce 1989, a to zejména v oblastech squatingu a autonomních prostor, antimilitarismu, antifašismu, projevů solidarity, boje proti ekonomické globalizaci či za práva zvířat apod. Tento přehled pak rozvíjí komentář k půlročnímu boji za pražské autonomní sociální centrum Klinika od jednoho z členů kolektivu centra a rozhovor se členem Antifašistické akce o úspěšných a rozmanitých aktivitách na poli boje proti rasismu a neonacismu. Další pohled na úspěchy zprostředkovává text Colina Warda „Tiché revoluce“, jenž reflektuje pozitivní změny ve společenském myšlení v průběhu 20. století, které vzešly z prostředí pokrokových radikálních hnutí.

Dále přinášíme velmi zajímavý rozhovor s ruským anarchistou Iljou Falkovským, jenž je autorem knihy Neviditelné vraždy, vydané Antifašistickou akcí a Nakladatelstvím AF. V překladu rozhovoru s ruským anarchosyndikalistou se vracíme k dění na Ukrajině a anarchistické tradici v této zemi. Rubrika věnovaná osobnostem hnutí popisuje osud Giuseppe Pinelliho, zavražděného během výslechu italskou policií v roce 1969, a formou rozhovoru se představuje kolektiv Food not Bombs z Karlových Varů.

Přehledu aktivit domácího antiautoritářského hnutí dominují akce na podporu squatingu a stíhaných anarchistů, Anarchistický festival knihy, protest proti dohodě TTIP, anarchistický 1. máj a blokáda pochodu neonacistů Brnem. Standardně nechybí texty z posledních tří čísel nástěnných novin A3 a recenze na antiautoritářské publikace a ziny, včetně rozsáhlé recenze Maxe Ščura analyzující knihu Bůh a stát od Michaila Bakunina.

Přejeme inspirativní četbu.

40 stran A4, 40 Kč.
Ke stažení ZDE.

Z zakoupení na některých akcích antiautoritářského hnutí, koncertech a festivalech a na distribučních místech:
Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov; sale.s.cz),
Rekomando (Trojanova 9, Praha 2; rekomando.eu),
Autonomní sociální centrum Klinika (Jeseniova 60, Praha 3; 451.cz/klinika),
Café-bar Chilli (Masarykovo nám. 25, Jihlava),
Klub Futra (Masarykova třída 1000, Orlová; futra.cz),
Antikvariát Černý pes (Sedláčkova 20, Plzeň).

Internetové distribuce: xBASTAx (xbastax.cz/produkty/a-b-c-collections), Papagájův hlasatel (phr.cz), Chyba crew (chyba.a-punk.cz),Miruus Levyt (miruuslevyt.cz).

Pro zájemce ze Slovenska doporučujeme objednávat na Kontrashop.sk (kontrashop.sk, kontrashop@riseup.net) nebo StraightEdge.sk (samotar.straight-edge.sk).


Verze pro tisk 1.7.2015 Nakladatelství AF

Píšou jinde

Podporujeme