Anarchistická federace

Španělsko: Vítězství solidární akce

Přímé akce přiměly korporaci McDonald’s v Leónu na severozápadě Španělska k vyplacení finanční náhrady propuštěné zaměstnankyni.

Přímá akce se ukázala jako efektivní nástroj pracujících, který pomohl v boji i proti takové monstrózní korporaci, jakou je McDonald’s. Takový je výsledek konfliktu ve španělském městě León, který začal v lednu 2015 po propuštění členky odborového svazu CNT-AIT.

Členka CNT-AIT Sarayová byl propuštěna po pěti letech práce v korporaci za to, že pomáhala organizovat pracující kvůli požadavkům na zlepšení pracovních podmínek a dodržování sanitárně hygienických předpisů.

Odborový svaz CNT v Leónu zahájil kampaň bojkotu McDonald’s a k solidárnímu bojkotu se přidali členové CNT po celém Španělsku, stejně jako další sekce AIT v jiných zemích (Polsku, Norsku aj.).

Výsledkem protestních přímých akcí, probíhajících před restauracemi McDonald’s synchronně zejména na přelomu ledna a února, bylo sdělení McDonald’s, že propuštění zaměstnankyně bylo nezákonné a že jí bude vyplacena patřičná peněžitá náhrada.


Zdroje:
http://www.aitrus.info/node/4132
http://leon.cnt.es/2015/02/09/el-gigante-mcdonalds-cede-ante-la-accion-directa/
http://leon.cnt.es/2015/01/18/cronica-concentraciones-en-mcdonalds-2/
http://elmilicianocnt-aitchiclana.blogspot.ru/2015/02/albacete-nueva-concentracion-ante.html
http://elmilicianocnt-aitchiclana.blogspot.ru/2015/02/salamanca-boicot-mcdonalds-por-la.html

León

Salamanca


Verze pro tisk 10.2.2015 Mezinárodní sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)