Anarchistická federace

Demonstrace za Romana Smetanu

V sobotu 5. ledna se konala v Olomouci menší demonstrace na podporu Romana Smetany, na níž se sešlo kolem 30 lidí. Celá akce nebyla nijak a nikým konkrétním organizována.

Účastníci akce byli hned na začátku informováni policií, že shromáždění nebylo nahlášené, a proto má při případných problémech právo ho přerušit.

Někdo si vzal s sebou transparent, někdo píšťalku nebo trumpetu. Úvodem proběhl proslov jednoho z účastníků a po něm následoval ještě jeden, vlastně každý, kdo něco chtěl, mohl říci, co ho trápilo, a vyjádřit vlastní názor. Lidé se následně vydali před olomouckou věznici. Stejně spontánně, jak se lidé sešli, se také rozešli a kromě policie, která v závěru perlustrovala některé z účastníků, na místě už nikdo nezůstal.

Fotografie z akce ZDE.

Olomouc

Jeden z proslovů, které na akci zazněly:

„Dnes jsme se tu sešli, abychom vyjádřili naši podporu jednomu z těch, kteří se nezalekli hrozeb a persekuce ze strany státní moci. Roman Smetana je obyčejný člověk, jenž se opovážil vyjádřit jednou z nejmírumilovnějších forem svůj nesouhlas se lživou a demagogickou podobou volební kampaně, a tím vlastně celou politickou garniturou.

Postoj, na nějž má bezesporu legitimní právo, se stal záminkou nejenom k jeho odsouzení, ale i výkonu trestu. Stal se precedentem, který nesmíme v žádném případě tolerovat. My, anarchisté si neděláme žádné iluze o současné politice jako takové. Přesto zde překročená hranice se již bezesporu blíží potlačování základních lidských práv a svobod.

A jako by toho nebylo dost, tak po vykonaném „trestu“ si establishment našel další možnosti šikanování pana Smetany. Obvinění z „vyhýbání se nástupu trestu“ má být právě u tohoto (olomouckého) soudu projednáváno. Snaha zastrašit každého, kdo by se jen opovážil zpochybnit zaběhlé mechanismy je zjevná.

Vyjádřením solidarity a podpory panu Smetanovi vysíláme jasný signál i těm všem, co se snaží ovládat a řídit naše životy.“

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Benefiční večer pro neklidné knihy

9. 11. 2021, Praha

Koncert kapel Or, Vont a Aran Satan v klubu Cross pro nakladatelství Neklid.

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

OPENZINE 2021

20. 11. 2021, Praha

Spousta DIY publikací, včetně těch od Nakladatelství AF – v Prostoru39 od 14.00.