Anarchistická federace

Východní Čechy: Pietní akce k 8. květnu

V údolí Tiché Orlice se v předvečer 8. května sešli anarchisté a anarchistky z blízkého okolí, aby si připomněli oběti druhé světové války. Osada Luh byla v době okupace díky odvaze místního hajného a jeho rodiny centrem antifašistického odboje ve východních Čechách.

„Sešli jsme se, abychom si připomněli hrdinské činy lidí, kteří v boji proti nacismu neváhali položit život. Přesto bychom neměli zapomínat na tisíce rodin, bez nichž by žádný odboj nebyl možný. Pro ně mohly být roky okupace nejtěžší. V obavách o své děti a příbuzné ukrývali pronásledované nebo odbojáře a poskytovali jim sociální zázemí.

Zároveň chceme upozornit, že boj proti fašismu druhou světovou válkou neskončil. Počty obětí neonacismu dokládají, že hrozbám rasově motivovaného násilí čelíme stále. Za jeho oponou stojí masmédia, politici a místní zastupitelé, kteří rozdmýcháváním nenávisti odvracejí pozornost od skutečných problémů. Lidé si pak stále častěji léčí frustraci na slabších. Někteří na Romech nebo zahraničních dělnících, další na svých manželkách, partnerkách a vlastních dětech!“


Po pietní akci byl na železniční most v České Třebové vyvěšen transparent s nápisem „Boj proti fašismu pokračuje, 1945 – 2012“.

pieta

pieta
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)