Anarchistická federace

Polsko: Policejní vražda při zátahu na africké prodavače (+VIDEO)

MaxV neděli 23. května 2010 provedla polská policie zátah na nigerijské prodejce bot v tržnici poblíž stadionu ve varšavské čtvrti Praga. Jeden muž měl spoutané ruce a policisté ho srazili na zem. Jeho 36letý kamarád z Nigérie, Max, se snažil zasáhnout a zabránit policii v podobně brutálním zacházení s dalšími lidmi. Byl zabit střelou do břicha.

Policie se poté pokoušela pochytat i zbytek panikařících afrických prodejců, většinou původem z Nigérie. Zatímco přijížděli další a další policejní jednotky, vypukly nepokoje. Lidé házeli kameny a cihly na policisty a byly zničeny čtyři policejní dodávky. 32 lidí bylo zadrženo.

Policie ihned poslala svého mluvčího, aby dal dohromady povídačku pro média: policisté byli „obklopeni a napadeni“ gangem agresivních afričanů a museli proto na Maxe vystřelit. Jak bylo později potvrzeno od očitých svědků, realita byla úplně jiná.

tržnice

ZSP (Svaz syndikalistů Polska) vydal prohlášení a svolal protest na další den. Během dne pak televize udělala rozhovor s Maxovou manželkou a členkou ZSP, Akai – a tak se do médií dostala i jiná verze události.

Max pracoval v Polsku legálně již několik let. Oženil se s Polkou Monikou, se kterou měl tři děti ve věku 2, 4 a 10 let. Svou druhou prací, prodejem v tržnici u stadionu, se snažil vylepšit si svůj mizerný příjem a uživit tak svoji rodinu.

protest

Večer se na místě vraždy sešlo mnoho různých lidí. Bylo přečteno několik projevů a poté proběhla spontánní demonstrace a pochod před sídlo policie, kde byli drženi zbylí zatčení afričané. Protestující zabrali hlavní ulici ve čtvrti Praga a pochodovali k policejní stanici. Zde někteří z Maxových afrických přátel popsali lidem, co se vlastně stalo. Solidární protesty přiměly policii, aby propustila všechny zadržené, ti jsou stále obviněni z napadení veřejného činitele.

Video z místa vraždy:

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)