Anarchistická federace

Vyšlo nové číslo A-kontra

A-kontra10. listopadu vyšlo nové číslo A-kontra 11/2009 předznamenané speciály k Týdnu nepřizpůsobovosti.

Z obsahu:

Umíme žít s opravdovou svobodou?
V polovině listopadu nás čeká velkolepý spektákl. Politici, herci, studenti tehdejší i současní – ti všichni budou připomínat onu slavnou sametovou revoluci před dvaceti lety a navozovat počáteční mýtus dnešní doby.

Nekup to / Fátima Weinerová
Nakupuj! – řvou každodenně desítky tisíc reklam ze všech stran. Takto útočí na naše životy velké korporace i malé firmy, manažeři všech mírně přebytečných služeb, ale také ti, kteří zpřístupňují zdravotnictví nebo kulturu.

Klid ve sněmovně, ruch v ulicích / Jonáš Triangl
Jak Nizozemí přichází o squatting

Když se řekne Mexiko, člověk znalý alterglobalizačního hnutí si vybaví indiánské povstalce – zapatisty. Když se řekne Španělsko, člověk znalý radikální historie si představí boje anarchistů ve třicátých letech. Když se řekne Holandsko, člověk znalý alternativ v bytové politice si představí squatting.

Vídeň: Deset dní squatované svobody / Roman Kocek
Skupina přibližně pětadvaceti lidí se v podvečer 2. října za zvuků rozbíjeného skla dostává do bývalé školy na adrese Triester Strasse 114, Vídeň. Rychle si zvolí „uhájitelný“ prostor a většina energie se zaměřuje na stavení barikád. Vyjednavač z městského magistrátu a státní policie dá najevo, že policie chce mít volný víkend a vídeňský Akční Týden Hausprojekt tak dostává zelenou.

Kodaň 2009: zelená nikoli Klausova planeta / Jonáš Triangl
Jednou jsem zaslechl Klausovy spojence z ODS jak zesměšňují globální oteplování slovy: „Já ti nevím, co těm ekoteroristům pořád vadí. Kdyby se pořádně a globálně oteplilo, Česká republika již nadále nebude státem bez přístupu k moři. Z jihu Jadran, ze severu Balt. To by byla pecka!“ Na každé srandě je část pravdy.

Věda a vysoké školy – byznys jako každý jiný? / Ondřej Slačálek
Rozhovor s socioložkou Terezou Stöckelovou

Vysoké školy a akademie věd v posledních letech stále častěji slýchají, že by se měly zreformovat. V překladu do češtiny to znamená přinášet za méně peněz a s menší nezávislostí výsledky, které budou mít více společného s „praktickou uplatnitelností“ pro soukromé firmy než s „vědou“.

Rakouská vlna inspirativního odporu / Michaela Pixová
„Vzdělání není na prodej!“, „Paláce pro všechny!“, „Odpor k škrtům ve vzdělání je součástí boje s kapitalismem!“, „Luxus pro všechny namísto profitu několika!“. Ale také výsměšné „Bohatí rodiče pro každého“. Ve jménu těchto a dalších hesel se na rakouských univerzitách odehrála obrovská protestní vlna, která nejspíš jen tak neskončí.

Migrantská práce v kapitalismu počesku: Lidský zdroj na jedno použití? / Ondřej Slačálek a Michaela Pixová
Začátkem října zahynuli v troskách domu v Soukenické ulici na Starém městě pražském čtyři migrantští dělníci. Ani tato tragédie nepřiměla českou společnost ptát se, jak se dbá o bezpečnost práce migrantů, jak moc jsou přetěžováni a vykořisťováni, kolik z nich končí v područí mafií.

Svobodu pro Chemu / Jonáš Triangl
Na konci září vtrhla do mexické vesnice Dvacátý osmý červen (28/6) federální policie. Převlečena za elektrikáře, hledal předáky radikální rolnické organizace OCEZ (Rolnická organizace Emiliano Zapata), která se již několik desetiletí úspěšně snaží vzdorovat úplatkům a neustupovat v přímém boji o půdu pro chudé indiánské rolníky.

Odvrácená strana měsíce / Jeroným Lapka
Nikdo nechce Miladu. Po zprávě na Milada.org o chátrání vyklizeného squatu se správce (UIV) přiznal, že o ni žádná instituce nemá zájem a že ji nebude opravovat. V létě ředitelka Zieleniecová tvrdila, že střechu opraví a objekt zabezpečí. *Všichni naopak chtějí Úřad vlády. Premiér Fischer, údajně vyděšen hejnem Greenpeace na střeše, opevňuje Strakovku.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na Tattoo Circus

20. 4. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)