Anarchistická federace

Brněnská paráda - všichni queer!

Zabava na brnenske Queer Parade V Brně se během dvou týdnů odehrály dvě velké pouliční akce, které si kromě zábavy ve veřejném prostoru také kladly za cíl upozornit na vážnější témata. První z nich se konala už popáte a u předešlých ročníků zatím nikdy nedošlo k zaznamenáníhodným konfliktům. Letos se akce konala s relativně široce akceptovaným tématem klimatických změn a ani teď nebyly náznaky toho, že by městu hrozilo něco horšího než dav 'vlasatců' tančící za dodávkou se zpívajícím důchodcem. Druhá se odvážně rozhodla narušit ono zažité "jo, buďte si třeba jiní, ale hlavně s tím zůstaňte zalezlí doma" - a celkem očekávaně už v předstihu čelila výhrůžkám a zastrašování od různých sice marginálních, ale o to hlasitějších skupin a jednotlivců. Na jednu z akcí policie nasadila přes 300 příslušníků a na druhou 120, podle policejní mluvčí "protože to byla povolená akce, která by měla být bezkonfliktní". Jakkoliv se tomu rozum zdráhá uvěřit, tou 'střeženější' akcí byl už tradičně ProtestFest; v průvodu bylo jedinou pasií policajtů podkopávat nohy fotografům či pouštět policejního psa na účastnici, která si dovolila opustit kordon za účelem použití toalet benzínové pumpy...

... a zejmena, jak jsou sami prekvapeni ze se vubec dostali tak daleko To na Queer Parade jsme ze začátku mohli být svědkem velice laxního přístupu policie k možným i vzniknuvším konfliktům - dá se říct, že opravdový pohyb byl zaznamenán až u přivolaných posil, což však už bylo celkem pozdě s ohledem jednak na rozdováděné 'normalizátory' a jednak na organizátory, kteří s podobnými situacemi neměli zkušenosti a rozhodně je šokovala 30- až 40-hlavá skupinka, která krokem došla až doprostřed Náměstí Svobody a tam se relativně dlouho mohla realizovat. Narodni Odpor na Queer Parade ... vsimnete si, jak poctive dodrzuji disciplinu v oblekani se do blek bloku ...To v podání Národního Odporu ovšem neznamená nic moc kreativnějšího než házení vajíček, pořvávání "My jsme Národní Odpor! (pičo)" a případné okopávání kolemstojících. Ačkoliv se v jejich reportu určitě dočteme o slavném vítězství národních(sic) sil, pořadatelé a pořadatelky se naštestí rozhodli průvod uskutečnit, ač ve zkrácené podobě. Dočteme se pravděpodobně i o tom, jak si policie zasedla právě na ně - ačkoliv byli někteří ze zadržených útočníků, oproti veškeré logice, k vidění jak se procházejí po náměstí už několik minut po odvedení či odtažení.

Kdyz uz tu munici vezli pres celou republiku, proc ji nepouzit, ze jooo Později se v okolních ulicích zmohli ještě na napadání kolemjdoucích či házení petard, světlic a granátů se slzným plynem - nejlépe do hospod s důchodci a malými dětmi (pravděpodobně i na tohle najdeme v reportu NO dementi s nějakým šokujícím obviněním). Další průběh akce se jim, až na ono zkrácení průvodu, nijak výrazněji narušit nepovedlo - známo není ani o konfliktech na večerní afterparty.

Celkově lze sobotní akci hodnotit spíše pozitivně - křesťanští fanatici na čele se Serafimem Halíkem a jeho dvoumetrovým křížem byli kolemjdoucím pro smích a v diskusích hodně rychle ztráceli půdu pod nohami. Národní 'síly' ukázaly, že naštěstí nejsou s to oslovit kohokoliv mimo vlastní řady - na setkání Národní Strany bylo akorát jejich 18 členů, Národní Odpor musel své násilníky svážet ze všech koutů republiky i zahraničí. Jeden z organizátorů Queer Parade už naznačil, že v pořádání Farar Halik, rozeny exhibicionista, v oblezenipodobných akcí pravděpodobně budou pokračovat - a je celkem pravděpodobné, že po letošních událostech bude jejich podpora daleko větší, ať už ze strany ostatních protestních a kulturních aktivit (akci tak trochu chyběl 'přesah', třeba v podobě upozornění na podobnost různých forem útlaku; průvodu pak rozhodně soundsystem, samba-band či jiné pohyblivé hudební těleso), nebo lidí, které 'přesvědčila' tupost "bojovníků za svobodu slova", jak o sobě černě-hnědí šířitelé normality rádi říkají.

Každopádně je třeba vyjádřit organizačnímu kolektivu díky a respekt za odvahu a dobře zvládnutou akci - a přání, abychom se v ulicích na podobné akci potkali znovu. Protože 'jinakost' (která nikomu druhému neubližuje a neomezuje ho) se může týkat kohokoliv z nás - a nemusí být jenom otázkou sexuální orientace. A jako taková proto musí být místo skrývání oslavována - a zejména chráněna.
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy