Anarchistická federace

Přímá cesta č. 8: Zrušme normy v sexualitě

Po dlouhé době vyšlo další číslo anarchofeministické revue Přímá cesta. Hlavním tématem je sexualita. Ta není chápána jako něco neměnného, s čím se narodíme. Naopak je pojímána jako něco, co se vyvíjí a je ovlivňováno genderovými a společenskými stereotypy. Přímá cesta se snaží nabourat stereotypní pohled na to, co je správná a co zbloudilá sexualita a vyvolat diskuzi o tomto kontroverzním tématu.
Celý časopis otevírá článek, který poukazuje na fakt, že sexualita je podobně jako gender sociálně konstruována. Autorka říká, že není ničím stálým a je možné ji přetvářet ve vzájemné interakci lidí. Následuje historie volné lásky ve Velké Británii od J. Greenway „Spolu vytvorime novy svet: sexuálný a politický utopizmus“. V závěru se dočtete, že volná láska není pouze o tom, co dělají lidé „v posteli“, ale je o vztazích mezi partnery. Na tento aspekt navazuje také další článek věnovaný tématu svobodné lásky, který je shrnutím debaty konané v infocafé Krtkova kolona (diskuze se vedla také na stránkách www.csaf.cz.) Nejde totiž jen o kvantitu a už vůbec ne o promiskuitu, ale o kvalitu a rovnocenný partnerský vztah.
Nemalá část obsahu nejnovějšího čísla Přímé cesty se věnuje tématu homosexuality, či chcete-li spíše vztahům osob stejného pohlaví. Dočtete se o vývoji hnutí homosexuálů ve Spojených státech, především pak o zlomových okamžicích pro gay a lesbickou komunitu, další články se věnují queer politice a homofobii. Podnětný je rozhovor s Pavlem (čímž PC pokračuje v zajímavé tradici rozhovorů věnovaných hlavnímu tématu), který se věnuje reakci lidí na „jinou“ orientaci a vůbec pohledům na homosexualitu.
Řadu lidí jistě zaujme a možná i rozčílí krátké pojednání (které má být příspěvkem k otevření diskuze) o pedofilii.
Povinnou četbou pro všechny by se měl stát článek o znásilnění. Autorka vypráví vlastní příběh. Nejde o přepadení nějakým neznámým mužem v parku, ale o mnohem častější jev, a to o znásilnění kamarádem. Dozvíte se, jak těžké je vyrovnat se se samotným znásilněním, ale také s tím, jak se na věc dívají vaši společní přátelé a jak se vyvíjel vztah mezi znásilněnou a dnes již (naštěstí) bývalým kamarádem. Na závěr je uvedeno několik rad založených na vlastních prožitcích. Hlavní téma časopisu potom uzavírá pojednání o vztahu různých náboženství a sexuality.
Přímá cesta se však nezapomíná i na další témata, např. historii anarchofeminismu. Tentokrát se věnuje známé anarchistce Emmě Goldman. Najdete tu i zamyšlení nad řešením problému kriminality mladistvých, recenzi na film „Hledání Amy“ a hlavně pokračování seriálu „Je metal jenom pro pořádné chlapy?“ i spoustu dalších zajímavých článečků.

(lin)

Přímá cesta č. 8 – Zrušme normy v sexualitě, únor 2006, 44 str., A4, barevná křídová obálka, 25,-Kč. Vydává Anarchofeministická skupina: http://anarchofeminismus.ecn.cz, anarchofeminismus@centrum.cz.

Zdroj: A-kontra 1/06
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Our Music Our Scene vol. 5

25. 1. 2020, Praha

Koncert je připomínkou tragické události z roku 2008, při které zemřel příbramský SHARP Jan Kučera, zároveň je benefiční na Psí útulek Lazec v Příbrami. Zahrají kapely Vysoké napětí, Cenzura, Pawnshop a L'anima libera. Vstupné 250 Kč, mladší 18 let zdarma. 25. ledna 2020, od 19.05 Underdogs' (Nádražní 3, Praha) …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)