Anarchistická federace

Přímá cesta č. 8: Zrušme normy v sexualitě

Po dlouhé době vyšlo další číslo anarchofeministické revue Přímá cesta. Hlavním tématem je sexualita. Ta není chápána jako něco neměnného, s čím se narodíme. Naopak je pojímána jako něco, co se vyvíjí a je ovlivňováno genderovými a společenskými stereotypy. Přímá cesta se snaží nabourat stereotypní pohled na to, co je správná a co zbloudilá sexualita a vyvolat diskuzi o tomto kontroverzním tématu.
Celý časopis otevírá článek, který poukazuje na fakt, že sexualita je podobně jako gender sociálně konstruována. Autorka říká, že není ničím stálým a je možné ji přetvářet ve vzájemné interakci lidí. Následuje historie volné lásky ve Velké Británii od J. Greenway „Spolu vytvorime novy svet: sexuálný a politický utopizmus“. V závěru se dočtete, že volná láska není pouze o tom, co dělají lidé „v posteli“, ale je o vztazích mezi partnery. Na tento aspekt navazuje také další článek věnovaný tématu svobodné lásky, který je shrnutím debaty konané v infocafé Krtkova kolona (diskuze se vedla také na stránkách www.csaf.cz.) Nejde totiž jen o kvantitu a už vůbec ne o promiskuitu, ale o kvalitu a rovnocenný partnerský vztah.
Nemalá část obsahu nejnovějšího čísla Přímé cesty se věnuje tématu homosexuality, či chcete-li spíše vztahům osob stejného pohlaví. Dočtete se o vývoji hnutí homosexuálů ve Spojených státech, především pak o zlomových okamžicích pro gay a lesbickou komunitu, další články se věnují queer politice a homofobii. Podnětný je rozhovor s Pavlem (čímž PC pokračuje v zajímavé tradici rozhovorů věnovaných hlavnímu tématu), který se věnuje reakci lidí na „jinou“ orientaci a vůbec pohledům na homosexualitu.
Řadu lidí jistě zaujme a možná i rozčílí krátké pojednání (které má být příspěvkem k otevření diskuze) o pedofilii.
Povinnou četbou pro všechny by se měl stát článek o znásilnění. Autorka vypráví vlastní příběh. Nejde o přepadení nějakým neznámým mužem v parku, ale o mnohem častější jev, a to o znásilnění kamarádem. Dozvíte se, jak těžké je vyrovnat se se samotným znásilněním, ale také s tím, jak se na věc dívají vaši společní přátelé a jak se vyvíjel vztah mezi znásilněnou a dnes již (naštěstí) bývalým kamarádem. Na závěr je uvedeno několik rad založených na vlastních prožitcích. Hlavní téma časopisu potom uzavírá pojednání o vztahu různých náboženství a sexuality.
Přímá cesta se však nezapomíná i na další témata, např. historii anarchofeminismu. Tentokrát se věnuje známé anarchistce Emmě Goldman. Najdete tu i zamyšlení nad řešením problému kriminality mladistvých, recenzi na film „Hledání Amy“ a hlavně pokračování seriálu „Je metal jenom pro pořádné chlapy?“ i spoustu dalších zajímavých článečků.

(lin)

Přímá cesta č. 8 – Zrušme normy v sexualitě, únor 2006, 44 str., A4, barevná křídová obálka, 25,-Kč. Vydává Anarchofeministická skupina: http://anarchofeminismus.ecn.cz, anarchofeminismus@centrum.cz.

Zdroj: A-kontra 1/06
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (6)

27. 8. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)