Anarchistická federace

Stíhání feministických aktivistek a aktivistů zastaveno

Zpráva o zadržených z 23. března 2002 - akce Hnutí pro život ČR za legislativní zákaz interrupcí a anarchofeministické protiakce
V sobotu 23. března 2002 uspořádalo Hnutí pro život ČR (HPŽ ČR) u příležitosti Dne nenarozených dětí Pochod za život, kterým se snažilo upozornit na podle jejich slov nedostatečnou ochranu lidského života již od jeho početí a prostřednictvím kterého se snaží prosadit legislativní zákaz interrupcí. Feministická skupina 8. března se podobně jako minulý rok rozhodla uspořádat protiakci. Účastníci/ce protiakce rozdávali letáky, na nesmyslnost požadavků této organizace a na negativní vliv církve ve společnosti jsme se snažili/y poukázat také maskou papeže se zkrvavenýma rukama a okurkou s prezervativem. K tomuto kroku jsme se rozhodli/y, protože nesouhlasíme s nesmyslným požadavkem legislativního zákazu interrupcí a dalšími klerofašistickými názory této organizace (více informací naleznete v časopisu Přímá cesta II, v našich letácích - Buďme pro svobodnou volbu - 2002, Prohlášení Feministické skupiny 8. března k aktivitám HPŽ ČR - 2001, v Siréně IV a také na našich webových stránkách: http://fs8brezna.ecn.cz). Během akce účastníci/ce Pochodu pro život několikrát slovně napadli/y anarchofeministy a anarchofeministy a "papež" byl dokonce napaden fyzicky. V průvodu se také objevil transparent "Bůh-Vlast-Rodina. Program národní obnovy." Na dotaz jednoho z našich členů, zda se jedná o heslo HPŽ ČR, nebo jiné organizace, Z. Rybová z HPŽ ČR odpověděla, že je to heslo organizace "Akce 99 - Akce národní obnovy", která je vyhroceně pravicovou organizací, ale i přesto s nimi budou v otázce legislativního zákazu interrupcí spolupracovat.

V závěru akce byla v horní části Václavského náměstí proti přihlížejícím anarchistům a anarchistkám provedena policejní razie. Nejprve přistoupil k "papežovi" člověk v džínách a šusťákové bundě (později se prokázal jako mjr. Veselý) a přikázal mu, aby opustil jím vytyčený prostor. Na výtky, že stojíme na chodníku, který je veřejným prostranstvím, nereagovali. Později "papeže" poměrně hrubým způsobem odvedli do policejního auta. Další lidé (muži a ženy), kteří o sobě tvrdili, že jsou policisté, ale neprokázali se tak, požadovali po shromážděných průkazy totožnosti. Jedna z účastnic demonstrace to odmítla učinit s poukazem na to, že daná osoba neprokázala, zda se jedná o policistu a nebyl jí ani sdělen důvod perlustrace. Policisté ji později převezli na policejní stanici. Během policejního zásahu byla také odvedena další z účastnic demonstrace a později jí bylo sděleno obvinění z napadení veřejného činitele (alespoň jedním takovým obviněním končí téměř každá demonstrace). Neprávem obviněná měla brutálně napadnout jednoho z údajných policistů.

Obviněná z napadení veřejného činitele absolvovala jedno sezení s policisty a svým právníkem. Zde byla promítnuta videokazeta z policejního zásahu. Téměř 15ti minutová událost byla sestříhána na 2,5 minuty a policisté sdělili, že jsou rádi, že to vůbec náhodný kolemjdoucí nahrál. O policejních archivech se vůbec nezmínili. Na této videokazetě jsou důkazy pouze proti zakročujícím policistům: žádný z nich se neprokázal a z napadení se vyklubalo pouze poklepání na ruku. Napadení bylo pravděpodobně mezi policisty prezentováno jako velmi brutální, protože se na promítání důkazní videokazety přišlo podívat několik dalších policistů. Z místnosti však již odcházeli s úsměvem na rtech, protože čekali něco skutečně velmi násilného. Videokazeta skutečně posloužila jako důkaz, ale pouze proti policistům: neprokázali se, nepoužili žádný ze zákonem stanovených výroků a žádné napadení se nekonalo. V protokolu se to hemžilo výrazy jako např. bylo jasné a bylo zřejmé, že anarchisté chtěli udělat toto a toto, proto došlo k policejnímu zásahu. Je tedy vidět, že mezi policisty je řada jasnoviců…Po měsíci a půl bylo trestní oznámení staženo a věc byla jako přestupek podstoupena Městskému úřadu pro Prahu 1. Výsledek šetření ještě není znám.

Dalším z obviněných byl "papež", ten byl šetřen v přestupkovém řízení za přečin proti veřejnému pořádku a byla mu udělena peněžitá pokuta ve výši 100,- kč. Další obviněná byla řešena také v přestupkovém řízení - odmítnutí prokázání totožnosti. S přestupkem nesouhlasila, proto bylo zahájeno přestupkové řízení formou přímé konfrontace se zúčastněnými policisty. Major Veselý se choval po celou dobu velmi vulgárně, bez chyby odříkal naučený text a na chviličku vypadl z role: rozčílil se. Byl totiž okraden o hodinu svého cenného času. Druhému policistovi už to tak dobře nešlo. Oběma vadilo hlavně to, že obviněná neustále chtěla navazovat rozhovory o tom, co policie může a nemůže. Podle nich totiž může všechno. Výsledek přestupkového řízení ještě není znám.

Feministická skupina 8. března


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Brno

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Praha

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)