Anarchistická federace

Nevolte nikoho!

Anarchistická výzva k decentralizovaným akcím proti nadcházející volební taškařici. Změna tkví v aktivním postoji, ne v odevzdání volebního lístku.

Už je to tu zase. Skoro jako kdyby přijel cirkus. Politici visí snad všude, tedy jen jejich podobizny. Usmívají se, straší, slibují… Opět se zdá, že vhození lístku do volební urny (a je vlastně úplně jedno komu) přinese hnedle ráj na zemi.

Ale zpět na zem, tenhle cirkus je trochu jiný. Nechybí akrobacie se slovy, klauni, co si z nás tropí žerty, ani za mříží segregovaná divá zvěř, která má platícím divákům nahnat strach a ukázat odvahu krotitele, který s ní, když bude zvolen, rázně zatočí. Pořád ta samá čísla. K unudění.

Není třeba říkat, že po žádném z volebních cirkusů se vlastně nic nezměnilo. Už proto, že tam, kde vládnou peníze, volební lístky nepomůžou. Buržoazní demokracie na všech úrovních má jasné pravidla. A ta pravidla určují ti, kteří drží moc – tu ekonomickou. Ta politická se od ní už jen odvíjí. A věřit, že se zčistajasna objeví někdo, kdo není jako ostatní politici, je čestný a záleží mu na lidech? Proč pak nevěřit „Vesmírným lidem“, že nás hodní mimozemšťané jednou transportují ze zdevastované Země? Heslo, že moc korumpuje, bezesporu platí, jenže abyste se k té moci dostali, už musíte být zkorumpovaní. A jak se říká: „Kdo maže, ten jede.“ Neboli kdo platí, ten vládne.

V pátek 10. a v sobotu 11. října se budou konat komunální volby a ve stejném termínu se uskuteční i první kolo senátních voleb. Každý má svůj rozum, tak ať se k tomu postaví, jak myslí. S jistotou ale můžeme říct, že valná část anarchistů a anarchistek lístky do volebního cirkusu roztrhá. Nechat si od nějakého klauna pomazat dortem hubu a pak se nechat nakopnout do zadku? Díky, nemáme zájem.

Nevolit ale podle nás nestačí, a tak Československá anarchistická federace a Volná komunita VAP vyzývají k decentralizovaným akcím, jejichž cílem je dát aktivním způsobem na vědomí, co si o systému buržoazní demokracie a volební pohádce myslíme.

Zapojit se můžete každý, a to mnoha způsoby:

* Stáhněte si protivolební plakáty a vylepujte je v ulicích či vyvěšujte na pracovišti / ve škole / v domově důchodců / na úřadě / v klubu… Pro tyto účely jsme připravili tři plakáty, které si můžete stáhnout ZDE, ZDE a ZDE.

* Plakáty můžete ve zmenšeném formátu lepit i jako samolepky. Můžete použít také již dříve zveřejněnou samolepku „Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali“ (ke stažení ZDE).

* Přeměňujte odpadkové koše na „volební urny“.

* Přelepujte volební propagandu a oznámení o volbách nápisy „ZRUŠENO (volby stejně nemohou nic změnit)“, „ZRUŠENO (aby lidé mohli rozhodovat sami o svých životech)“, „ZRUŠENO (pro velké množství vyžírků na kandidátkách)“. Přelepky si můžete stáhnout ZDE, ZDE a ZDE.

* Ničte či různými způsoby pozměňujte předvolební propagandu.

* Zpochybňujte kandidáty a jejich sliby, stejně jako celý volební systém, na předvolebních mítincích.

* Během pár dní by mělo vyjít osmé číslo anarchistického zpravodaje Zdola, jehož tématem je komunální politika. Jako vždy bude ke stažení. Dle svých možností se můžete zapojit do jeho šíření.

* Diskutujte s lidmi okolo vás o tom, že skutečná změna nikdy nevzejde z voleb, ale vyžaduje odmítnutí zastupitelského principu a jeho nahrazení sebeorganizací neprivilegovaných.

* Buďte tvůrčí a přicházejte s vlastními nápady a jejich realizací.

Velmi nás potěší, když nás budete informovat o svých aktivitách na e-mailu csaf[a]csaf.cz či voiceofanarchopacifism[a]riseup.net. Po volbách připravíme jako vždy z těchto informací souhrnný report.

Naše životy do našich rukou!

plakát

plakát

plakát

Odkazy na dřívější protivolební akce:
2014: Náš bojkot voleb (tentokrát do EP)
2013: Antivolební akce v Čáslavi
2013: Akce proti volbám v Olomouci
2012: Skupina CONTRA proti předvolební propagandě
2012: Vítězství tykadel v Olomouckém kraji
2010: Vykopejte politiky!
2010: Anarchisté u voleb
2010: Další akce aktivního bojkotu voleb
2008: Volby jsou podvod!
2008: Pardubický hejtman převzal zdravici ČSAF
Verze pro tisk 12.9.2014 ČSAF & VAP

Píšou jinde

Podporujeme

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)