Anarchistická federace

Noam Chomsky v Olomouci

Ve středu 4. června 2014 do Olomouce zavítal světoznámý filozof, lingvista a anarchista Noam Chomsky.

Ve středu 4. června 2014 do Olomouce zavítal světoznámý filozof, lingvista a anarchista Noam Chomsky.

Kino Metropol, kde s ním proběhla veřejná diskuse, bylo i přes třísetkorunové vstupné a nutnost předem se přes internet registrovat plně obsazené. Přítomným návštěvníkům rozdávali před akcí i po ní místní aktivisté a sympatizanti ČSAF programové minimum federace. Na místě byl vyvěšen transparent s nápisem „[WELKAM] NOAM CHOMSKY“, který odkazoval jak na lingvistickou specializaci hosta, tak na jeho anarchistické přesvědčení (fonetická transkripce a kroužek kolem písmena A).

V samotné debatě hned na začátku zazněla jedna z Chomského zajímavých myšlenek, že intelektuálem může být i uklízeč se znalostmi v oblasti politiky a se schopností přemýšlet do hloubky o politickém dění. Mluvil také o zkratkovitém způsobu komunikace mezi mladými lidmi a jeho kontroverzních důsledcích. V diskusi Chomskému kladli otázky filozof Martin Škabraha a další dva tazatelé. Ptali se mimo jiné na to, jakým způsobem může světoznámý intelektuál ovlivnit politiku, jak si Chomsky představuje anarchistickou společnost nebo jaký má názor na práva zvířat. Na první zmíněnou otázku Chomsky odpověděl, že intelektuál může ovlivnit politiku sebevzděláváním a běžným aktivismem různých forem. V různých fázích diskuse pak kritizoval amerického prezidenta Barracka Obamu za to, že po dobu jeho vládnutí se v USA spustila do té doby nevídaná sledovací mašinerie vlastních obyvatel. Dále vytkl západním médiím nevyvážený postoj k událostem na Ukrajině. Anexi Krymu Ruskem považuje za trestuhodnou, ale zdůraznil, že skutečně svobodná média by měla mluvit nejen o ruském imperialismu, ale i o tom západním. V této souvislosti zmínil i anexi jihovýchodní Kuby Spojenými státy či anexi syrských Golanských výšin Izraelem.

V hodině a půl, která byla diskusi vymezena, zaznělo množství podnětných a zajímavých myšlenek, takže tuto akci pořádanou olomouckou univerzitou považujeme určitě za přínosnou. (Záznam z debaty jak v angličtině, tak se simultánním překladem naleznete v archivu Radia Wave ZDE.)

ČSAF Olomouc

Olomouc
Foto: Jiří Sláma, Deník Referendum
Verze pro tisk 9.6.2014 ČSAF Olomouc
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)