Anarchistická federace

Evropské akční dny zahájeny

Lidé napříč Evropou vyjadřují svůj nesouhlas s prohlubujícím se neoliberálním útokem. V Bruselu byly zadrženy stovky lidí protestující proti transatlantické smlouvě.

Lidé napříč Evropou vyjadřují svůj nesouhlas s prohlubujícím se neoliberálním útokem. Akce se konají mimo jiné v souvislosti s výzvou „Solidarita napříč hranicemi“, kterou jsme před několika dny zveřejnili ZDE. Evropské Akční dny byly zahájeny na symbolické datum španělského Hnutí 15. května (15M), které před třemi roky na nějaký čas změnilo náměstí španělských měst v protestní stanové tábory a asambley (veřejná pléna).

V Bruselu byly hned 15. května zadrženy stovky lidí nenásilně protestujících proti transatlantické smlouvě (více o smlouvě TTIP např. ZDE). Asi 500 aktivistů Aliance D1-20, která sdružuje zemědělce, občany, pracující, nezaměstnané či umělce, se sešlo ve čtvrtek ráno v centru města. Pochodovali k paláci Egmont, kde se konal European Business Summit, v naději, že summit zablokují. Masivně nasazené policejní jednotky obklopily demonstranty a začaly je zatýkat. Policie také použila vodní děla. Podle policejního mluvčího bylo celkem odvezeno 240 demonstrantů.

„Transatlantická dohoda umožňuje výhody nadnárodním korporacím a bohatým na úkor sociálních a environmentálních práv občanů,“ odsoudil summit generální tajemník belgického odborového svazu CNE, Felipe van Keirsbilck, během tiskové konference, která se konala po rozprášení akce. Felipe van Keirsbilck odsoudil „neveřejná utajovaná jednání bez občanů“.„Když Mexiko a Spojené státy před dvaceti lety uzavřely dohodu NAFTA, Severoamerickou zónu volného obchodu, tvrdily, že povede k vytvoření milionů pracovních míst. Miliony pracovních míst byly ale ztraceny. Dokonce i podle zdrojů pocházejících od Evropské komise bude vytvořeno jen velmi málo pracovních míst, ale lidi je třeba přesvědčit, že to pracovních místa přinese, i když tomu tak není – výhody to má jen pro některé malé skupiny, zejména pro ty nejbohatší. Zóna volného obchodu mezi EU a USA zničí pracovní místa, sociální ochranu a ochranu životního prostředí, a to zejména na jihu, na východě a pro chudé v Evropě,“ prohlásily odbory.

Čtvrteční dění v Bruselu bylo odrazem fungování současné buržoazní demokracie. Mocní se sešli, aby se dohodli na rozšíření moci korporací. Lidé se zas sešli, aby proti tomu protestovali. Proti těm dole zasáhla vodní děla a stovky jich skončily s pouty na rukou a v policejních antonech. Zájmy kapitálu byly ochráněny. Takhle vypadá „demokracie“.Další akce, které se přihlásily ke kampani „Solidarita napříč hranicemi“, se již konaly například v Berlíně, Varšavě, Granadě či Frankfurtu. Dnes se očekávají protesty ve Španělsku.

Zdroje:
http://www.popularresistance.org/240-arrested-during-ttip-protest-blocking-european-business-summit/
http://www.euractiv.com/sections/european-business-summit-2014/hundreds-protesters-arrested-brussels-business-leaders-debate
http://mayofsolidarity.org/

Verze pro tisk 17.5.2014 Mezinárodní sekretariát ČSAF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)