V Bělorusku schválila jedna komora parlamentu návrh zákona o tajném sledování občanů.
Běloruský ministr vnitra Igor Šuněvič představil 14. května 2014 Komoře reprezentantů Národního shromáždění (což je komora parlamentu s poslanci volenými přímou volbou) návrh zákona „o operativně-vyšetřovací činnosti“. Zákon je navržen tak, že dává represivním složkám právo např. tajně odposlouchávat telefony občanů. Návrh zákona byl schválen v prvním čtení.„Navrhujeme poprvé v Bělorusku zavést pravidlo o neveřejné kontrole v telekomunikačních sítích za účelem odhalení těžkých zločinů,“ oznámil Šuněvič.
Podle slov ministra se takový způsob kontroly stejně používá už teď. Nicméně podle zákona je možné ho nyní využívat jen v rámci oficiálního trestního případu.
Šéf ministerstva vnitra vidí nutnost změny v zákoně kvůli preventivnímu sledování občanů, u nichž tak mohou být odhaleny
„těžké a zvlášť těžké zločiny, včetně korupčních, které jsou příliš neviditelné“. Jaké další zločiny chce ministerstvo odhalovat za pomoci tajné kontroly lidí, ministr už neupřesnil.
Vzhledem k intenzivnímu potírání jakýchkoliv opozičních sil není těžké si domýšlet, proti komu bude nový zákon v prvé řadě používán.
Dodejme, že mocenské represe v Bělorusku za posledních dvacet let rozsahem dohnaly a nakonec předehnaly ty pověstné stalinské v meziválečném Sovětském svazu (ne náhodou je Stalin přiznaným vzorem běloruského prezidenta Lukašenka). Významné procento vězňů tvoří ti, kteří jsou souzeni za své politické názory a aktivity. Od roku 1995 je jich zatím 187.
V následujícím grafu jsou uvedeny počty odsouzených politických vězňů v Bělorusku za jednotlivé roky vlády prezidenta Lukašenka, kteří byli jako vězni svědomí uznáni ochránci lidských práv.
graf
Zraky mnoha lidí jsou v dnešních dnech upřeny k Bělorusku, jelikož tam probíhá mistrovství světa v hokeji. A právě to je příležitost poukázat na to, jaký režim tento sportovní svátek hostí a nechává se jím legitimizovat. To byl také jeden z důvodů, vedle vyjádření podpory našim perzekvovaným běloruským kamarádům, proč jsme vydali s dalšími antiautoritářskými organizacemi a kolektivy
společné prohlášení vyzývající k bojkotu mistrovství.
Zdroje:http://revbel.org/2014/05/v-belarusi-mogut-uzakonit-totalnuyu-proslushku/http://palitviazni.info/ru-cases?lang=ruSouvisející odkazy:Bělorusko: Hokej v policejním státěBojkot MS v hokejiVěznění – aktuality od běloruského ABCRozsudky nad běloruskými aktivistyIgor Oliněvič – Jedu do Magadanu
15.5.2014
Mezinárodní sekretariát ČSAF