Anarchistická federace

Food not Bombs Ústí nad Labem: solidarita v praxi

14. prosince zahájil svou činnost další kolektiv celosvětové anarchistické iniciativy Food not Bombs.

Začátkem prosince se několik aktivistů a aktivistek z ústeckého kraje rozhodlo reagovat na nelichotivou situaci v našem regionu zatíženém vysokou nezaměstnaností a chudobou založením kolektivu Food not Bombs (Jídlo místo zbraní, FNB) Ústí nad Labem.

Ústecký kolektiv FNB zahájil svoji činnost v sobotu 14. prosince 2013. Jeho členové a členky se sešli před hlavním vlakovým nádražím krátce před polednem. Začalo se instalací stolu a dalších propriet. Na budovu nádraží byl vyvěšen transparent s nápisem „Food not Bombs Ústí nad Labem. Jídlo je právo! Ne výsada!“. Příchozím byl bezplatně podáván vegetariánský guláš s chlebem, od sympatizantů rozdáváno přinesené ovoce a na zahřátí horký černý čaj s citrónem. Kdo potřeboval, mohl si zdarma odnést potřebné oblečení, baťohy a boty, o které byl velký zájem. Aktivisté a aktivistky také kolemjdoucím rozdávali letáky o iniciativě Food not Bombs, zároveň jeden z členů kolektivu za pomoci megafonu informoval procházející o cílech a myšlenkách FNB.

Potěšila nás pozornost kolemjdoucích, kteří se zajímali o probíhající akci a FNB obecně. Několik lidí nám přislíbilo pomoc, například darováním oblečení. Jeden z přihlížejících dokonce nelenil, doběhl domů a přinesl oblečení, které se na místě rozebralo. Akci přišli podpořit také tři sympatizantky, které by se rády zapojily. Do solidární kasičky se vybralo 980 korun, za což všem, kteří přispěli, děkujeme. Budeme moci zakoupit větší várnici a máme prostředky na další vaření.

Večer ještě navštívili aktivisté a aktivistky FNB koncert v Krupce, na kterém byl účastníkům podáván vegetariánský guláš za dobrovolný příspěvek. Podařilo se vybrat 400 Kč. Byly rozdávány informační letáky a domluvilo se uspořádání benefičního koncertu na podporu našich aktivit, o kterém budeme včas informovat.

FNB Ústí nad Labem není žádná charita, ale pozitivní forma protestu, založená na jedné straně na solidární pomoci potřebným a na straně druhé na snaze poukázat na zhoršující se situaci stále větší části obyvatel ČR, především pak lidí v ústeckém kraji.

Nehodláme se smířit se současným stavem společnosti a protestujeme rozdáváním jídla zdarma proti zvyšující se nezaměstnanosti, špatně placené práci, rostoucím cenám potravin, energií a nájmů. Jsme přesvědčeni, že každý z nás má nezadatelné právo na dobře placenou práci, dostupné bydlení, zdravotní péči a kvalitní jídlo. Chceme žít důstojné životy, nejen přežívat od výplaty k výplatě, či v horším případě z almužen sociálních dávek či podpor v nezaměstnanosti.

Rostoucí chudoba se dotýká stále většího počtu z nás! Alarmující je nárůst počtu lidí bez domova, který se za poslední tři roky ztrojnásobil – v současné době jde zhruba o 30 tisíc lidí, přičemž dalším 100 tisícům bezprostředně bezdomovectví hrozí. Nejohroženější skupinou jsou staří lidé, kteří celý život pracovali, ale důchody jim přestávají stačit na pokrytí základních životních nákladů kvůli neustálému zdražování. V době nejisté práce a klesajících reálných mezd to ovšem může postihnout kohokoli z nás. Stačí se jen podívat na enormní množství exekucí. Musíme začít jednat kolektivně a být solidární mezi sebou.

FNB-UNL

Politici, šéfové a úředníci na obyčejné lidi kašlou! Nepotřebujeme je a nebudeme u nich jako kolektiv FNB poníženě prosit a žebrat jako nevládní organizace či církve. Nedáme se koupit ani umlčet! Věříme ve vlastní schopnosti a ve vzájemnou solidaritu mezi lidmi. Dokážeme si pomoci sami vlastními silami.

Aktivistou a aktivistkou FNB se může stát každý/á a budete sami překvapeni, čeho všeho jste schopni dosáhnout, když se pár lidí spojí, aby něco pozitivního vytvářelo a rozvíjelo komunitu. Nezabere to ani moc času, naopak vás to obohatí o nové zkušenosti. Nejsme klasická organizace či občanské sdružení, FNB je neformální kolektiv, bez jakýchkoli byrokratických procedur, papírování či hierarchie. Na rozhodování o chodu kolektivu má možnost podílet se každý rovným dílem podle vlastního uvážení. Plánování aktivit a rozhodnutí probíhá na schůzkách kolektivu, na které má přístup každý.

Jak se zapojit či pomoci FNB Ústí nad Labem? Můžete nás kontaktovat e-mailem či prostřednictvím Facebooku, ale nejlepší bude, když přijdete přímo za námi na některé z rozdávání jídla před hlavní ústecké nádraží. Tam můžete přinést také oblečení, trvanlivé potraviny, nádobí, mycí prostředky či vlastní uvařené jídlo, které se na místě rozdá lidem bez domova. Jakým způsobem se zapojit? Můžete s námi začít přímo připravovat jídlo, pomoci na místě s jeho rozdáváním, shánět potraviny a oblečení, komunikovat s lidmi bez domova v terénu a rozdávat jim letáky na další vaření, dát dohromady partu přátel a vařit a rozdávat jídlo sami po společné domluvě. Dělat finanční a materiální sbírky ve svém okolí (pracoviště či škola) nebo pomoci s tiskem materiálů a tyto materiály ve svém okolí distribuovat.

Prozatím plánujeme vařit a rozdávat jídlo jednou měsíčně, respektive každou druhou sobotu v měsíci od 12 hodin. Pokud se kolektiv FNB rozroste o další aktivisty a aktivistky, kteří by přiložili ruku k dílu, budeme schopni rozdávat jídlo každý týden, a časem třeba i častěji.

Co potřebujeme:
* várnice všech velikostí, velké hrnce, naběračky, prkýnka, vařečky, nože a další základní kuchyňské náčiní
* mycí prostředky, houbičky, utěrky, drátěnky, odpadkové pytle
* teplé oblečení, baťohy, boty, spodní prádlo, ponožky, rukavice, čepice, šály atd.
* trvanlivé potraviny, brambory, luštěniny, sójové kostky, těstoviny, rýži, konzervovanou zeleninu, koření, olej, mouku, cukr, čaj, kávu
* stany, karimatky, spacáky, deky
* nádobí, zavařovačky, plastové kelímky od margarínu a jogurtů, plastové či kovové lžíce, lžičky, vidličky
* hořáky na plyn
* pomoc s tiskem materiálů ve formátu A4 a A3 zdarma (letáky a plakáty)
* poskytnutí prostoru pro vaření (byt, klub, restaurace, garáž) přímo v Ústí nad Labem
* hygienické potřeby – zubní pasty, kartáčky, mýdlo, šampony, žiletky, toaletní papíry, vlhčené ubrousky.

Pokud máte něco, co byste rádi FNB věnovali, a nejste si jisti, jestli to budeme potřebovat, napište nám a domluvíme se.

Kontakt na FNB Ústí nad Labem
e-mail: usti@food-not-bombs.cz
facebook: www.facebook.com/groups/163889157155682/
web: severnikomuna.wz.cz/fnb.htm
celorepublikový web: www.food-not-bombs.cz

FNB
Verze pro tisk 23.12.2013 FNB Ústí nad Labem
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)