Anarchistická federace

Food not Bombs Ústí nad Labem: solidarita v praxi

14. prosince zahájil svou činnost další kolektiv celosvětové anarchistické iniciativy Food not Bombs.

Začátkem prosince se několik aktivistů a aktivistek z ústeckého kraje rozhodlo reagovat na nelichotivou situaci v našem regionu zatíženém vysokou nezaměstnaností a chudobou založením kolektivu Food not Bombs (Jídlo místo zbraní, FNB) Ústí nad Labem.

Ústecký kolektiv FNB zahájil svoji činnost v sobotu 14. prosince 2013. Jeho členové a členky se sešli před hlavním vlakovým nádražím krátce před polednem. Začalo se instalací stolu a dalších propriet. Na budovu nádraží byl vyvěšen transparent s nápisem „Food not Bombs Ústí nad Labem. Jídlo je právo! Ne výsada!“. Příchozím byl bezplatně podáván vegetariánský guláš s chlebem, od sympatizantů rozdáváno přinesené ovoce a na zahřátí horký černý čaj s citrónem. Kdo potřeboval, mohl si zdarma odnést potřebné oblečení, baťohy a boty, o které byl velký zájem. Aktivisté a aktivistky také kolemjdoucím rozdávali letáky o iniciativě Food not Bombs, zároveň jeden z členů kolektivu za pomoci megafonu informoval procházející o cílech a myšlenkách FNB.

Potěšila nás pozornost kolemjdoucích, kteří se zajímali o probíhající akci a FNB obecně. Několik lidí nám přislíbilo pomoc, například darováním oblečení. Jeden z přihlížejících dokonce nelenil, doběhl domů a přinesl oblečení, které se na místě rozebralo. Akci přišli podpořit také tři sympatizantky, které by se rády zapojily. Do solidární kasičky se vybralo 980 korun, za což všem, kteří přispěli, děkujeme. Budeme moci zakoupit větší várnici a máme prostředky na další vaření.

Večer ještě navštívili aktivisté a aktivistky FNB koncert v Krupce, na kterém byl účastníkům podáván vegetariánský guláš za dobrovolný příspěvek. Podařilo se vybrat 400 Kč. Byly rozdávány informační letáky a domluvilo se uspořádání benefičního koncertu na podporu našich aktivit, o kterém budeme včas informovat.

FNB Ústí nad Labem není žádná charita, ale pozitivní forma protestu, založená na jedné straně na solidární pomoci potřebným a na straně druhé na snaze poukázat na zhoršující se situaci stále větší části obyvatel ČR, především pak lidí v ústeckém kraji.

Nehodláme se smířit se současným stavem společnosti a protestujeme rozdáváním jídla zdarma proti zvyšující se nezaměstnanosti, špatně placené práci, rostoucím cenám potravin, energií a nájmů. Jsme přesvědčeni, že každý z nás má nezadatelné právo na dobře placenou práci, dostupné bydlení, zdravotní péči a kvalitní jídlo. Chceme žít důstojné životy, nejen přežívat od výplaty k výplatě, či v horším případě z almužen sociálních dávek či podpor v nezaměstnanosti.

Rostoucí chudoba se dotýká stále většího počtu z nás! Alarmující je nárůst počtu lidí bez domova, který se za poslední tři roky ztrojnásobil – v současné době jde zhruba o 30 tisíc lidí, přičemž dalším 100 tisícům bezprostředně bezdomovectví hrozí. Nejohroženější skupinou jsou staří lidé, kteří celý život pracovali, ale důchody jim přestávají stačit na pokrytí základních životních nákladů kvůli neustálému zdražování. V době nejisté práce a klesajících reálných mezd to ovšem může postihnout kohokoli z nás. Stačí se jen podívat na enormní množství exekucí. Musíme začít jednat kolektivně a být solidární mezi sebou.

FNB-UNL

Politici, šéfové a úředníci na obyčejné lidi kašlou! Nepotřebujeme je a nebudeme u nich jako kolektiv FNB poníženě prosit a žebrat jako nevládní organizace či církve. Nedáme se koupit ani umlčet! Věříme ve vlastní schopnosti a ve vzájemnou solidaritu mezi lidmi. Dokážeme si pomoci sami vlastními silami.

Aktivistou a aktivistkou FNB se může stát každý/á a budete sami překvapeni, čeho všeho jste schopni dosáhnout, když se pár lidí spojí, aby něco pozitivního vytvářelo a rozvíjelo komunitu. Nezabere to ani moc času, naopak vás to obohatí o nové zkušenosti. Nejsme klasická organizace či občanské sdružení, FNB je neformální kolektiv, bez jakýchkoli byrokratických procedur, papírování či hierarchie. Na rozhodování o chodu kolektivu má možnost podílet se každý rovným dílem podle vlastního uvážení. Plánování aktivit a rozhodnutí probíhá na schůzkách kolektivu, na které má přístup každý.

Jak se zapojit či pomoci FNB Ústí nad Labem? Můžete nás kontaktovat e-mailem či prostřednictvím Facebooku, ale nejlepší bude, když přijdete přímo za námi na některé z rozdávání jídla před hlavní ústecké nádraží. Tam můžete přinést také oblečení, trvanlivé potraviny, nádobí, mycí prostředky či vlastní uvařené jídlo, které se na místě rozdá lidem bez domova. Jakým způsobem se zapojit? Můžete s námi začít přímo připravovat jídlo, pomoci na místě s jeho rozdáváním, shánět potraviny a oblečení, komunikovat s lidmi bez domova v terénu a rozdávat jim letáky na další vaření, dát dohromady partu přátel a vařit a rozdávat jídlo sami po společné domluvě. Dělat finanční a materiální sbírky ve svém okolí (pracoviště či škola) nebo pomoci s tiskem materiálů a tyto materiály ve svém okolí distribuovat.

Prozatím plánujeme vařit a rozdávat jídlo jednou měsíčně, respektive každou druhou sobotu v měsíci od 12 hodin. Pokud se kolektiv FNB rozroste o další aktivisty a aktivistky, kteří by přiložili ruku k dílu, budeme schopni rozdávat jídlo každý týden, a časem třeba i častěji.

Co potřebujeme:
* várnice všech velikostí, velké hrnce, naběračky, prkýnka, vařečky, nože a další základní kuchyňské náčiní
* mycí prostředky, houbičky, utěrky, drátěnky, odpadkové pytle
* teplé oblečení, baťohy, boty, spodní prádlo, ponožky, rukavice, čepice, šály atd.
* trvanlivé potraviny, brambory, luštěniny, sójové kostky, těstoviny, rýži, konzervovanou zeleninu, koření, olej, mouku, cukr, čaj, kávu
* stany, karimatky, spacáky, deky
* nádobí, zavařovačky, plastové kelímky od margarínu a jogurtů, plastové či kovové lžíce, lžičky, vidličky
* hořáky na plyn
* pomoc s tiskem materiálů ve formátu A4 a A3 zdarma (letáky a plakáty)
* poskytnutí prostoru pro vaření (byt, klub, restaurace, garáž) přímo v Ústí nad Labem
* hygienické potřeby – zubní pasty, kartáčky, mýdlo, šampony, žiletky, toaletní papíry, vlhčené ubrousky.

Pokud máte něco, co byste rádi FNB věnovali, a nejste si jisti, jestli to budeme potřebovat, napište nám a domluvíme se.

Kontakt na FNB Ústí nad Labem
e-mail: usti@food-not-bombs.cz
facebook: www.facebook.com/groups/163889157155682/
web: severnikomuna.wz.cz/fnb.htm
celorepublikový web: www.food-not-bombs.cz

FNB
Verze pro tisk 23.12.2013 FNB Ústí nad Labem
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)