Anarchistická federace

Mezinárodní anarchistické setkání

Stručný report ze setkání ve švýcarském městě St-Imier, kterého se ve dnech 8. až 12. srpna účastnilo kolem 3000 anarchistů a anarchistek.

Více než tři tisíce anarchistů a anarchistek se sešlo ve dnech od 8. do 12. srpna 2012 na mezinárodním setkání ve švýcarském městečku Saint Imier. Právě zde před 140 lety založili anarchisté a antiautoritáři svou internacionálu, poté co se názorově rozešli s marxistickým křídlem.

Do Saint Imier, které se nachází v malebném údolí mezi kopci Švýcarské Jury, se sjeli anarchisté z většiny evropských zemí, z Jižní Afriky, z Latinské Ameriky, Kanady, USA, Kamerunu, Japonska… Mezinárodní anarchistické setkání bylo složeno z bohatého programu konferencí, seminářů, promítání a anarchistického knižního veletrhu. Paralelně se setkáním probíhal v Saint Imier i kongres Internacionály anarchistických federací, jejíž členskou sekcí je také Československá anarchistická federace (ČSAF). Kongres byl přístupný pouze delegacím členských federací a pozvaným hostům a účastnila se ho více jak stovka lidí.

Program přednášek byl natolik rozmanitý, že je zbytečné ho zde vyjmenovávat. Chcete-li si o něm udělat představu, podívejte se na stránky setkání ZDE. Akce byly rozložené po celém městě, ale vzhledem k jeho velikosti se všude dalo snadno během pár minut dostat pěšky. Ve velkém sále byl zajištěn do sluchátek simultánní překlad ve čtyřech jazycích. Na dalších místech se překlad zpravidla domlouval aktuálně a byl řešen silami samotných návštěvníků. Ve dvou prostorech probíhala po celých pět dní promítání filmů různých žánrů, především dokumentů. O promítání byl menší zájem, lidé přece jen využívali čas spíše k diskusím a rozhovorům s ostatními. Ke shlédnutí bylo připraveno několik výstav, ta v městském muzeu se například věnovala španělské občanské válce.

Kromě předem stanoveného programu se konalo také množství nezávislých diskusí, které byly domluveny až na místě. Jednou z nich bylo například setkání přítomných zástupců Anarchistických černých křížů.

Důležitým místem setkávání a výměny byl bezesporu knižní veletrh na místním zimním stadionu. Byla zde asi tak stovka stánků a prezentovaly se zde skupiny, sítě, vydavatelé a odborové svazy z Francie, Španělska, Británie, Německa, Itálie, Švýcarska, Mexika a dalších zemí. K dispozici byly časopisy, knihy, brožury, letáky, filmy, plakáty, samolepky, placky či trička. Svůj stánek tu měla také ČSAF, která zde nabízela jak své tiskoviny, tak materiály Antifašistické akce a produkty propagující kampaň Good Night White Pride.

Poslední den, v neděli se na závěrečném setkání ve velkém sále sešlo několik stovek lidí. Přečetly se texty od několika skupin, sítí a federací. Někteří pak zhodnotili celé setkání na mikrofon.

Z hlediska účastníků je třeba pochválit skvělé zázemí. Lidé spali v několika kempech a někteří i mimo ně, či ve svých autech, zajištěno bylo také ubytování v místní tělocvičně. Fungovalo tu několik kuchyní, jídlo se podávalo třikrát denně, pekl se vlastní chléb, k dispozici byly teplé (černý a bylinkový čaj, zapatistická káva) a studené nápoje. S mytím nádobí pomáhali dobrovolníci. Bylo pamatováno i na ty, kteří trpí nějakou alergií na potraviny – mohli uvést své alergie a vařilo se jim odděleně. Veškeré jídlo bylo veganské, pouze za budovou Escape noir se grilovalo maso. Večer pak byl čas na neformální posezení či na návštěvu některého z koncertů anarchistických interpretů.

Zajištěná byla i vícejazyčná péče o děti. Nástěnné noviny aktuálně informovaly o nových tématech, komplikacích, změnách místa a výzvách ke spolujízdě.

Setkání v Saint Imier bylo přátelské a přínosné, i když bylo limitováno skutečností, že se jednotlivé konference protahovaly kvůli potřebě překladů, a v tak velkém počtu lidí neměla celá akce velkou ambici na přijetí významnějších praktických závěrů.

Jedním z důsledků akce byl také rekordní nárůst tržeb ve městě, takže starosta prohlásil, že by příští rok podobné setkání opět uvítal. Místní lidé si jsou vědomi anarchistické historie svého města, a to také díky neúnavné práci samosprávného kolektivního podniku Espace noir. Oficiální informační cedule mimo jiné tuto anarchistickou minulost na několika místech připomínají, například u Hotelu Central, kde byla před 140 lety založena antiautoritářská internacionála.

Na závěr je potřeba ocenit organizační výbor, který se několik měsíců podílel přibližně ve 20 lidech na přípravách setkání. Náklady na akci byly kolem 100 tisíc eur, jen zajištění lanovky spojující město s kempy stálo 1000 eur denně. Cena za kemp se pohybovala od 9 do 14 franků, podle toho, co si mohl kdo dovolit. Spousta věcí byla „free“ a jídlo bylo za dobrovolný příspěvek, doporučená částka byla 8 eur na den. Předposlední den setkání pak kuchyně vyčíslily náklady a příjmy a požádaly přítomné o příspěvek na dorovnání nákladů. Za zmínku stojí i to, že během oněch pěti dnů neoperovali ve městě žádní policisté.

Šlo rozhodně o příjemnou zkušenost. Samotné setkání bylo ukázkou, jak mohou fungovat anarchistické principy v praxi i za přítomnosti tolika lidí, kteří mluví různými jazyky, a vedlo k mnoha reflexím ohledně toho, co pro příště zlepšit.

Podrobnější report zveřejníme v dalším čísle anarchistické revue Existence.

Městečko St-Imier...
St-Imier

...a jeho anarchistická tradice
St-Imier

Kongres Internacionály anarchistických federací
St-Imier

Hokejová hala a anarchistický knižní veletrh
St-Imier

Anarchistický knižní veletrh
St-Imier

Anarchistický knižní veletrh
St-Imier

Stánek ČSAF a AFA
St-Imier

Jedna z konferencí
St-Imier

Diskuse
St-Imier

Promítací stan
St-Imier

Využití alternativních zdrojů energie
St-Imier

Oběd ve stínu
St-Imier

Posezení v centru města
St-Imier

Jeden z kempů
St-Imier

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)