Anarchistická federace

Kontrast č. 3

Vyšlo další číslo Středočeského anarchistického zpravodaje Kontrast.

Vyšlo další číslo zpravodaje Kontrast, který vydává středočeská skupina Československé anarchistické federace.

Červnové číslo Kontrastu se vrací k dubnové odborářské demonstraci a hodnotí ji jako samu o sobě neúčinnou při vytváření tlaku na vládu. Zatím jediným aktem odporu, kterého se vláda skutečně zalekla, byla stávka v dopravě v červnu 2011, avšak zůstala osamocena, a tudíž také bez účinku. Stávka se však ukázala jako účinná zbraň a je třeba se jí nevzdat. Vedle toho je také potřeba napadat různými způsoby propagandu vládnoucí třídy i ji samotnou a přicházet s vizí lepší, zdola organizované společnosti.

Úvodní článek je doplněn stručným textem, který poukazuje na praktické záblesky takové vize, jimiž jsou například „továrny bez šéfů“, jak je můžeme vidět třeba v Argentině, kde v některých podnicích vzali pracující správu do vlastních rukou.

Další delší text se věnuje otázce dluhu jako formy útlaku. V první řadě namítá, že není většinou vůbec čitelné, komu kdo ve výsledku vlastně dluží. Dlužní systém se stal skvělým byznysem, na němž dokážou někteří velmi slušně vydělávat. A tak zatímco jedni počítají zisky, druhým klepe na dveře exekutor a čím dál tím více lidí končí na ulici. Počet lidí umrzlých během poslední zimy toho budiž důkazem. Vedle toho se tu tvoří ještě početnější armáda těch, kteří se potácejí na kraji dlužní propasti. Pouta utužená dluhem nutí lidi k poslušnosti a systému pomáhají pacifikovat případnou nespokojenost. Každý si dvakrát rozmyslí protestovat a přijít o práci, když nad ním visí existenční hrozba nemožnosti splácet a exekuce.

Vedle stručného přiblížení anarchistického programu a aktivit, jako jsou distro ČSAF-Střed či Jídlo místo zbraní Kolín, pak v Kontrastu ještě nalezneme článek věnující se Dělnické straně, jejímu propojení s neonacistickým prostředím a její politice nenávisti vůči menšinám. Nechybí ani výzva k reakci na mítinky této partaje ve středních Čechách.

Zpravodaj má osm stran formátu A5 a ke stažení je ZDE.

Pokud chcete pomoci s distribucí nebo tvorbou Kontrastu; poslat kritiku, pochvalu nebo článek; navázat spolupráci; nebo jen dostávat Kontrast do schránky (ať poštovní či e-mailové) pište na e-mailovou adresu stred[a]csaf.cz.
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na Tattoo Circus

20. 4. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)