Nakladatelství ČSAF vydalo novou brožuru – sborník textů přibližujících mezinárodní debatu o přístupu k aktivismu.
U příležitosti prvomájových akčních dnů vydalo nakladatelství Československé anarchistické federace novou brožuru. Jde o sborník textů, které seznamují s více jak deset let starou, avšak stále aktuální, mezinárodní debatou o přístupu k aktivismu. Pro přiblížení jejího obsahu přinášíme předmluvu, kterou napsal jeden z překladatelů:
Na konci 90. let vyšel v anglickém prostředí článek „Vykašlete se na aktivismus“, který tehdy vyvolal v mezinárodním antiglobalizačním a antikapitalistickém hnutí značnou pozornost a velké debaty. Nastolil závažné a zajímavé otázky o povaze aktivity každého, kdo překročil tu mnohdy neviditelnou hranici angažovanosti a prostřednictvím zájmu o radikální politické ideje a aktivity, účasti na demonstracích, rozdávání letáků, vydávání fanzinů, blokádách a třeba i boji s policajty se náhle ocitl v roli aktivisty. Podle autora článku Andrewa X, který sám byl z aktivistického prostředí britských Earth First!, se aktivismus stal problematickou rolí někoho, kdo je a často se i považuje za „odborníka na sociální změnu“ oproti tisícům těch zdánlivě pasivních, rolí, které je třeba se zbavit. Článek vyvolal bezprostřední reakci J. Kellstadta nazvanou „O možnosti a nemožnosti ,antiaktivismu‘“ a následně odpověď autora původního článku Andrewa X. Na této polemice je i z hlediska českého prostředí zajímavá její „věcnost a neosobnost“, snaha o hlubší teoretickou reflexi aktivistické praxe, bez osobních urážek.
Článek „Vykašlete se na aktivismus“, který v zahraničí vyvolal zajímavé diskuse o reflexi aktivit antikapitalistického hnutí, se objevil kolem roku 2000 i v českém překladu. Bohužel bez návazné polemiky. Po protestech proti summitům MMF a NATO v letech 2000 a 2002 značná část českých vyhořelých aktivistů přečetla text jednou z těch nejjednodušších interpretací a vzala ho doslova: vykašlala se nejenom na aktivismus, ale i na jakoukoliv radikálně politickou aktivitu i teorii.
Od debaty uběhlo více než dvanáct let a zejména po bouřlivém protestním roce 2011 se zdá, že v tezi o „radikální hlučné menšině, která chce dělat revoluci v nerevolučních časech“ nastává posun, že se časy trochu proměňují a otázka jiného než kapitalistického světa je alespoň na programu dne. Nicméně stále jsou tu otázky co dělat jako radikální hlučná menšina a jak nejrychleji a nejlépe jí vůbec přestat být. A právě proto, abychom si vůbec kladli ty správné otázky, jsou texty v této brožurce o aktivismu užitečným pomocníkem, který samozřejmě nedává jednoznačné odpovědi ve stylu „vykašlete se na aktivismus“. Ostatně sám autor původního článku na konci své polemické odpovědi píše:
„Potřebujeme udržet svůj radikalismus a odhodlání k přímé akci, nebát se chopit se akce jako menšina. Ale zároveň se nemůžeme smířit s tím, že jsme radikální menšinou, a přitom čekat, až někdo udělá revoluci za nás. Snad bychom měli brát v úvahu potenciál udělat z naší přímé akce naplnění, jakýkoliv praktický příspěvek k současným bojům pracujících, o němž si myslíme, že jsme ho schopni učinit. V obou výše načrtnutých možných scénářích budeme nadále jednat více či méně v rámci aktivistické role. Ale doufejme, že v obou těchto odlišných scénářích budeme schopni odmítnout mentální identifikaci s rolí aktivismu a aktivně se snažit překonat náš status jakožto aktivistů, jak jen to bude možné.“
V první části brožury jsou tři texty zachycující polemiku okolo článku „Vykašlete se na aktivismus“, ve druhé části pak na tuto polemiku volně navazuje text britské skupiny Leeds May Day Group, který se zamýšlí nad antikapitalistickým hnutím přelomu tisíciletí, a článek italského autonomistického marxisty Massima de Angelis analyzující stav hnutí po protestech v Janově v roce 2002. Tyto příspěvky neztratily potenciál podnítit další diskusi, především o aktuálních formách „aktivismu“ u nás.
Rozsah 56 stran formátu A5; cena 48 Kč.
Brožura bude k sehnání v našem distru během
prvomájových akčních dnů a po jejich skončení ji bude možné objednat na e-mailu
distro[a]csaf.cz nebo zakoupit v obchodech:
Salé (Orebitská 14, Praha 3 - Žižkov),
Rekomando (Trojanova 9, Praha 2),
Emergency shop (Tachovské náměstí 5, Praha 3 - Žižkov),
Antikvariát Černý pes (Sedláčkova 20, Plzeň).
Infoshop Pelech (Brno,
www.pelech.info)
Možno objednat také v internetových distribucích:
Antifa e-shop (
antifa.cz),
xBASTAx (
xbastax.cz).
26.4.2012
-ano-