Anarchistická federace

Solidaritu s propuštěným syndikalistou

Farmaceutická firma Roche propustila člena Svazu polských syndikalistů (ZSP). Podpořme ho!

19. prosince 2011 farmaceutická firma Roche Poland bezdůvodně propustila aktivistu Svazu polských syndikalistů (ZSP) Jakuba.

Příkaz k jeho propuštění přišel přímo ze švýcarské centrály. Jakubovi nařídili, aby ihned opustil budovu, a odmítli mu poskytnout písemné zdůvodnění výpovědi či jakékoliv jiné dokumenty. Podrobnosti se dozvíš v článku a vzoru protestního textu, který můžeš poslat na podporu Jakuba.

Propuštění a požadavky

Propuštění přišlo hned druhý den poté, co se ve známých novinách objevil velký článek o komunitních aktivitách ZSP, ve kterém Jakub figuroval. Přestože mu neprozradili žádný důvod propuštění, podle ZSP souvisí propuštění s jeho angažováním se v odborovém svazu.

ZSP se postavili za Jakuba a požadují jeho znovuzaměstnání. Ale nejen to. Jakub žádá i přiznání statusu zaměstnance se smlouvou na dobu neurčitou a všechny benefity, které mu firma dluží. Roche v Polsku totiž obvykle nezaměstnává pracovníky na dobu neurčitou. Jakub o tento status žádal už delší dobu a smlouva mu měla být v brzké době upravena. Vedení se však již tehdy jasně vyjádřilo, že bude poslední, komu se podaří získat smlouvu na dobu neurčitou.

Praktiky Roche

Roche zaměstnává mnoho pracovníků na dobu určitou. Řadu lidí ale zaměstnává jako fiktivní „osoby samostatně výdělečně činné“, které ve firmě pracují nepravidelně. Roche jim doporučuje, aby si založili firmu a fakturovali práci přes zprostředkovatele. Tak se Roche vyhýbá zákonným platbám. Mnozí zaměstnanci pak nemají nárok na placenou dovolenou, nemocenskou, mateřskou či rodičovskou dovolenou, sociální dávky a odstupné. Přitom firma dostala v letech 2010-2011 velké dotace od polské vlády na „tvorbu nových pracovních míst“.

Přestože v Polsku právě taková práce představuje velký problém, klasické odbory si nedokážou poradit s falešnými živnostmi nebo nelegálně přidělovanými pracovníky, kteří jsou právně diskriminováni.

Polsko stojí na čele žebříčku EU v počtu pracujících zaměstnaných na „nejisté smlouvy“ a procento zaměstnaných přes pracovní agentury vzrostlo v roce 2011 téměř o 40 %. Z pracovníků ve věku do 30 let je jich normálně zaměstnáno méně než 20 %. Navíc tyto statistiky nezahrnují fiktivní osoby samostatně výdělečně činné, které patří do kategorie „podnikatelů“. Odhaduje se, že největší počet „podnikatelů“ v rámci Evropy je právě v Polsku.

Jak podpořit Jakuba v jeho sporu?


Protestní e-maily a faxy je třeba posílat do 20. ledna do centrály firmy ve Švýcarsku, stejně jako do varšavské pobočky. Přidáváme také kontakty na pobočky Roche v Bratislavě a v Praze, kam doporučujeme poslat anglické znění protestního dopisu.

Použij e-mailový formulář s vloženým anglickým vzorem protestního dopisu (lze ho upravovat):
Pro jednotlivce z Česka ZDE.
Pro organizace z Česka ZDE.

Překlad vzorového dopisu:

Dozvěděl/a jsem se, že dne 19. prosince 2011 byl z firmy Roche Polsko neférově propuštěn Jakub. Zaměstnavatel nepředložil žádné závažné důvody k propuštění a nepadla ani zmínka o špatném pracovním výkonu. Propuštění přišlo náhle poté, co média informovala o Jakubových aktivitách v oblasti boje proti sociálnímu vyloučení. Zdá se, že právě to, stejně jako aktivity Jakuba jako odborového organizátora firmě nevyhovovaly. Vím, že příkaz k propuštění přišel z centrály Roche ve Švýcarsku, což může signalizovat politickou motivaci zaměstnavatele.

Vím také, jaké jsou praktiky firmy Roche Polsko, která zaměstnává fiktivní „osoby samostatně výdělečně činné“, aby se zbavila závazků vůči zaměstnancům, například placené dovolené, zdravotní péče, důchodů a odstupného. Vím, že jde o postup, jehož cílem je zbavit pracovníky jejich práv, a tyto praktiky Roche odsuzuji. Pokud si Roche myslí, že je lepší zbavit se jednoho „problémového“ zaměstnance, aby nemusela respektovat práva pracujících garantovaná v zákoníku práce, dělá velkou chybu.

Chci také dodat, že vím o množství veřejných financí, které jdou na podporu soukromého podnikání Roche z vládních dotací na „tvorbu nových pracovních míst“ a přes stát ve formě dotovaných léků vyráběných Roche, přičemž vládním rozhodnutím chybí transparentnost a jde zřejmě o čistý lobbing. Je zvlášť ironické, že státní podpora na „tvorbu nových pracovních míst“ jde do firmy, která dělá vše pro to, aby nemusela najímat zaměstnance na normální pracovní poměr, a své pracovníky zbavuje mnoha práv, garantovaných pracovní smlouvou.

Žádám okamžité zrušení protiprávního propuštění Jakuba, kterého budu podporovat v jeho sporu s Roche.


Seznam e-mailových adres:
severin.schwan @ roche.com (centrála Roche ve Švýcarsku),
ewa.grenda @ roche.com (varšavská pobočka Roche),
prague.info @ roche.com (pražská pobočka Roche)

Protestní fax můžeš poslat na tato čísla:
+41-61-691 9391 (centrála Roche ve Švýcarsku)
+48 22 345 18 74 (varšavská pobočka Roche)

Celé adresy Roche najdeš ZDE.

Mezinárodní protestní aktivity začaly tento týden a v případě nesplnění požadavků se zintenzivní. Předem děkujeme za podporu!

Pokud máš nějaké otázky, ozvi se nám co nejdříve na některý z kontaktů uvedených ZDE.

Priama akcia

Zdroj:
Farmaceutická firma Roche prepustila člena zväzu ZSP. Podporme ho!
Verze pro tisk 19.1.2012 Priama akcia
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)