Anarchistická federace

Anarchismus na prodej

ČSAF nabízí knihu „Anarchismus – svoboda proti moci“, asi nejobsáhlejší publikaci na dané téma, která u nás kdy vyšla.

V distribuci ČSAF se znovu objevila kniha autorů Václava Tomka a Ondřeje Slačálka Anarchismus – svoboda proti moci. Nakladatelství Vyšehrad, které ji vydalo v roce 2006, tento titul vyprodává za sníženou cenu. Původně se prodávala kniha za 498 Kč, v naší distribuci ji nyní nabízíme za 150 Kč, z čehož případný výtěžek bude putovat na tiskoviny ČSAF, které jsou vydávány a distribuovány zdarma či za solidární příspěvek – A3 a Zdola.

Kniha autorské dvojice Tomek – Slačálek je obsáhlým (což se o 672 stranách dá s klidným svědomím tvrdit) přehledem dějin anarchistické myšlenky. Poměrně čtivou formou, vezmeme-li v úvahu, že jde de facto o vědeckou publikaci, jsou čtenářům a čtenářkám představeny všechny významné proudy anarchismu ve spojení se svými nejznámějšími nositeli a nositelkami. Zapomenuti nejsou ani myslitelé, na něž mnozí anarchisté při rozvíjení vlastních teorií navazovali.

Nechybí notoricky známá jména jako Proudhon, Bakunin, Kropotkin, Goldmanová, Ferrer, nebo Rocker. Seznámíte se ale i s těmi méně často citovanými – Landauerem, Pougetem, Mostem či Reclusem. Spolu s nimi máte možnost poznat teorie anarcho-komunismu, anarcho-socialismu či anarcho-individualismu, stejně jako praktická prosazování anarchistických myšlenek prostřednictvím syndikalismu nebo propagandy činem.

Kniha však není věnována jen minulosti – 19. a první polovině 20. století. Reflektuje také novější směry, například sociální anarchismus reprezentovaný Murrayem Bookchinem či anarcho-primitivismus v podání Johna Zerzana. Nechybí ani kapitola věnovaná myšlenkám, které formulovala britská Anarchist Federation, naše sesterská organizace z Internacionály anarchistických federací.

V závěru knihy nechybí ani pohled na novodobé české (potažmo československé) anarchistické hnutí s nastíněním jeho stručné historie a stěžejních diskusí, které v jeho rámci proběhly.

Anarchismus od Tomka a Slačálka můžeme jedině doporučit. Bezesporu jde o jedinečnou přehledovou publikaci na téma anarchismu, která kdy v českém jazyce vyšla. Může se sice díky své tloušťce mnohým zdát jako nepřečtitelná, ale není tomu tak. Má tu výhodu, že se můžete věnovat klidně i na přeskáčku různým kapitolám knihy a později se k ní zase vracet. Tato publikace by rozhodně neměla chybět v knihovně žádného anarchisty/ky.

Objednat si ji můžete na e-mailu csaf[a]csaf.cz nebo zakoupit v infoshopu Discentrum či v Emergency shopu.
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Alterglobalizační hnutí od Seattlu přes Janov až do Prahy

16. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - This is what democracy looks like …(více)

Klima a film: autonomní zóny aneb jak se žije na stromě

7. 12. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - okupace hamabašského lesa, ZAD a NOTAV …(více)