Anarchistická federace

Existence č.2: Přežili jsme porod

Druhé číslo anarchistické revue Existence je venku. Přinášíme její editorial a celé číslo ke stažení.

Tak už to vypadá, že znovuobnovená Existence přežila svůj porod a další číslo spatřilo světlo světa, a to dokonce v řádném termínu, což nebývá u anarchistických tiskovin moc časté. No, uvidíme, jak dlouho nám to vydrží.

Hned na začátek bychom chtěli zdůraznit, jak moc nás potěšilo, kolika lidem jsme udělali radost tím, že jsme znovu začali vydávat naší anarchistickou revue. Především však „pamětníkům“, kteří se na vydávání Existence před lety podíleli, či si ji se zájmem kupovali.

V druhém letošním čísle jsme se pokusili navázat na dřívější tradici tématických čísel. Tento závazek však nepředstavoval velkou námahu, jelikož nám byly nabídnuty články, které měly tvořit hlavní téma posledního čísla časopisu A-kontra. Posledního ve smyslu jeho dřívějšího časopiseckého formátu. To však nakonec nevyšlo, ale připravené texty nepřišly vniveč. Rádi jsme se jich ujali.

Hlavním tématem tohoto čísla je Sexuální násilí. I když by mnozí mohli namítnout, že takové téma přeci do anarchistické revue nepatří, my tento názor nesdílíme. Případy sexuálního násilí nejsou totiž nic vzdáleného, nic, co by se nemohlo dotknout i jednotlivců z řad anarchistického hnutí, či našich blízkých a přátel. Když před takovými tématy budeme zavírat oči, ničemu tím rozhodně nepomůžeme, a už vůbec ne obětem sexuálního násilí. Vodítkem, jak se v takových případech zachovat, se mohou stát právě stránky v tomto časopise.

Mimo hlavního tématu a několika drobností je, stejně jako v minulém čísle, většina obsahu Existence přehledem textů, které již byly zveřejněny na webových stránkách Československé anarchistické federace (ČSAF). I když jsme měli trochu obavy, jak se čtenáři postaví k modelu časopisu, který je postaven na přetiskování již vyšlých textů, narazili jsme jen v několika málo případech. A to především u pravidelných a „poctivých“ čtenářů našich webových stránek. Ostatní nám většinou potvrdili, že nejsou velkými fanoušky čtení textů z obrazovky a přednost dávají jejich tištěné podobě. Je potěšující vidět, že věk internetu a počítačů nad tištěným slovem ještě zcela nezvítězil.

Jak jsme již uvedli v minulém čísle, počet výtisků se bude odvíjet od prostředků, které se nám podaří shromáždit. Minulé číslo jsme vydali v nákladu tří set kusů. Nyní bychom chtěli další stovku přidat. Náklady na číslo jsou necelých 40 korun, což je i cena, za níž Existenci distribuujeme. I nadále bude každé nové číslo dostupné na stránkách ČSAF s tím, že každý, kdo bude mít zájem a tu možnost, může Existenci sám tisknout a za cenu odpovídající nákladům šířit dál. Proto i nyní neuvádíme na obálce konkrétní cenu.

Tištěnou verzi Existence si můžete objednat na našem kontaktním e-mailu, k sehnání však je i v některých infoshopech a alternativních obchodech, především v Praze. Jejich seznam se pokusíme brzy zveřejnit na webových stránkách. Dále bude jistě velkou příležitostí, jak se dostat k anarchistickým tiskovinám, tradiční anarchistický 1. máj, který proběhne v ulicích Prahy, a na nějž bude navazovat festival MAY DAY. Tam, stejně jako v předešlých dvou letech, najdete infostánek ČSAF, kde bude Existence k dispozici.

Vedle již zmíněného hlavního tématu naleznete v tomto čísle opět přehled toho nejdůležitějšího, co se událo za poslední tři měsíce v anarchistickém a obecně v antiautoritářském hnutí. Za zvláštní zdůraznění stojí především vznik několika nových iniciativ, jako je nový anarchistický kolektiv Anarchist Black Cross, studentská iniciativa Vzdělání není zboží! či mládežnická Iniciativa Ne rasismu!. Vedle toho se nově začínají rozjíždět aktivity na podporu mírového odporu vůči izraelské okupaci Palestiny.

Z dění na domácí scéně stojí za zmínku především soud, před nímž stanuli aktivisté a aktivisty, kteří v září loňského roku obsadili dům v Praze v Apolinářské ulici. Považovali jsme za důležité především uchovat v tištěné podobě závěrečné řeči některých z nich. I když se některé myšlenky opakují, jsou důležitým dokumentem squatterského hnutí v Česku. Dále reflektujeme reakci severočeských anarchistů na divokou stávku v mosteckém podniku Grammer. V příštím čísle bychom se rádi ke kauze vrátili a informovali o aktuálním stavu. Z domácích akcí jsme nakonec vybrali ještě připomínku 100. výročí Mezinárodního dne žen a souhrn antifašistických akcí, které připomněly smrt Jana Kučery, jenž byl před dvěma lety zavražděn neonacistickým sympatizantem.

V zahraničním zpravodajství jsme nemohli vynechat informace o pokračujícím boji proti soudnímu zákazu anarchosyndikalistické organizace FAU – Berlín, o dalších osudech stíhaných srbských anarchosyndikalistů, známých pod označením Bělehradská šestka, či o dozvucích klimatického summitu v Kodani. Mimo jiné si můžete přečíst o úspěšné blokádě neonacistického pochodu v Drážďanech, o zemětřesení na Haiti či odporu místních lidí proti pořádání Olympijských her ve Vancouveru. Také informujeme o ztrátě, kterou je pro anarchistické hnutí smrt autora Colina Warda.

Zbytek obsahu doplňuje pokračování v představení tzv. pragmatických anarchosyndikalistických odborů (tentokrát jde o španělské CGT), dokument předkládající anarchistický pohled na Evropskou unii či zamyšlení nad otázkou ochrany přírody. A opět nechybí přehled textů z nástěnných novin A3, které vyšly v posledním čtvrtroce.

Nyní už nezbývá než popřát příjemné počtení.

EXISTENCE 2/2010 ke stažení ZDE
Psát si o ni můžete na e-mail: csaf [a] csaf.cz

Předchozí číslo Existence nalezne ZDE
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme