Report z šestého ročníku veletrhu anarchistických tiskovin, který se konal v chorvatské metropoli.
Ve dnech 26. – 28. března 2010 se v chorvatské metropoli konal již šestý ročník veletrhu anarchistických tiskovin. Tak, jako minule, i letos navštívila veletrh poměrně početná skupina aktivistů a aktivistek z ČR, ať již za účelem přímé participace či pouhé návštěvy.
Samotná cesta probíhala poměrně bez problémů, až na dopravní zácpu u Vídně a nepříjemnou kontrolu jednoho z aut na chorvatsko-slovinské hranici. Dojeli jsme v pátek kolem osmé večerní a přišli tak o program prvního dne, v němž dominovalo zejména představení Centra anarchistických studií či diskuse o vztahu anarchismu a akademické sféry.
Druhý den dopoledne jsme na náměstí v centru města rozložili distribuci, ale během půl hodiny začalo pršet, proto se veletrh přesunul do kina Europa, kde beze změn pokračoval. Rozmar počasí však nicméně rapidně snížil počty potenciálních příchozích. Návštěvníci a návštěvnice veletrhu s námi živě diskutovali a o nabízené publikace jevili poměrně značný zájem. Přímo v distribuci ČSAF si kolemjdoucí prohlíželi zejména znovuobnovený časopis Existence, jenž zaujal zvláště grafickým zpracováním. Během celého festivalu ČSAF nasbírala řadu důležitých kontaktů na kolektivy a organizace, které zde nabízely své publikace, například ze Švýcarska, Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Itálie či dokonce Austrálie. Účastníci a účastnice se sjeli doslova ze všech koutů (zejména) Evropy.
Bookfair
V sobotu jsme navštívili řadu zajímavých přednášek a diskusí. Ve 13:00 byla v místním knihkupectví představena kniha sebraných spisů Miloše Krpana, mapující dějiny chorvatského anarchistického hnutí. O několik hodin později představil chorvatský anarchistický historik Milorad Doković své nové dílo, které se zabývá vývojem ruského anarchismu. Nevýhodou bylo, že přednáška neprobíhala v angličtině a bylo proto obtížnější iniciovat následnou diskusi.
V 17:30 přišel čas na prezentaci člena ČSAF tematicky zaměřenou na současný anarchistický tisk v Česku. Po krátkém představení organizace jsme zmínili nejdůležitější současné tiskoviny, které dnes anarchistické hnutí u nás publikuje. V následné krátké diskusi padly zajímavé dotazy diváků, například dotaz, jakým způsobem je organizovaná distribuce tisku (v porovnání s chorvatskou nakladatelskou činností je však třeba si uvědomit, že ČSAF má co dohánět). Další z kolektivů si připravil promítání snímku Squat wars mapující historii squattingu v ČR, přičemž i po něm následovala plodná debata, zejména o represích, kterými české squatterské hnutí trpí, potažmo o politickém potenciálu squattingu.
Bookfair
Večerní program byl pak zakončen diskusí na téma Strategie sociálních bojů, přičemž u otázky použití násilí během přímých akcí se rozpoutala zajímavá slovní přestřelka. Vzhledem k tomu, že diskutující byli tvořeni lidmi, kteří se mnohdy nikdy předtím neviděli a nikdy své názory vzájemně nekonfrontovali, bylo jasné, že nelze dojít k nějakému závěru. Celá beseda tak byla spíše „diskusí pro diskusi“ občas připomínající vášnivé debaty typu „Kdy teda bude ta revoluce?“.
Za vyzdvižení však stojí vcelku zdařilá organizace festivalu. Občerstvení po celou dobu veletrhu obstarával kolektiv, jenž připravoval aktivistům za dobrovolný příspěvek veganské jídlo, a ubytování bylo zajištěno jak v soukromých bytech, tak v proslulém (nyní již legalizovaném) squatu Medika, který vznikl obsazením bývalé továrny na léčiva. Doufáme, že příští rok bude ještě úspěšnější.
1.4.2010
-fil-