Anarchistická federace

Argentina: FaSinPat patří legálně lidem

Další mezník v historii dělníky obsazené argentinské továrny Zanon – byla legalizována.

Pracující okupované keramičky FaSinPat (dříve Zanon) v Argentině, vyhráli uplynulý týden mnohaletou bitvu o legalizaci vyvlastnění továrny a správy samotnými pracujícími. FaSinPat je v rukou pracujících již od roku 2001, několikrát čelil násilnému vyklizení a stal se jednou z největších obsazených továren. Továrna je anarchistickými organizacemi po celém světě zmiňována jako příklad samosprávy pracujících, bez managementu a bez šéfů.

Zanon

Stovky pracujících z továrny FaSinPat netrpělivě čekali do pozdních nočních hodin na rozhodnutí provinční vlády. Pro vyvlastňovací zákon zvedlo ruku 26 zastupitelů, 9 bylo proti. Tisíce lidí z dalších okupovaných podniků, odborových organizací, lidsko-právních organizací, sociálních hnutí a studentských organizací se připojily k pracujícím FaSinPat v hlavním městě provincie Neuquén. Navzdory patagonskému mrazivému počasí, hráli aktivisté a aktivistky na bubny a skandovali: „Tady jsou pracující Zanonu, pracující bez šéfů.“

Pracující FaSinPat také připomněli svým sympatizantům a sympatizantkám, že boj za Zanon byl také bojem Carlose Fuentealba, učitele z provincie Neuquén, který byl během nenásilného protestu na obranu bezplatného vzdělávání zabit policistou.

Zanon

FaSinPat nepřispěl pouze k udržení pracovních míst v době finanční krize, stal se symbolem boje pracujících na regionální, vnitrostátní i mezinárodní úrovni. „Toto je důležitá kapitola boje pracujících Zanonu, kteří bojovali v ulicích více než 9 let. Nejprve se nás pokoušeli vystěhovat v zájmu vydražení továrny, jenomže pracující bojovali a společnost dotlačila vládu k legalizaci vyvlastněné továrny,“ uvedl Raul Godoy, pracovník Zanonu, pro zpravodajství Página/12. Dnes továrna vyváží své produkty do 25 zemí. Argentinská vláda se zavázala zaplatit část dluhu ve výši 7 milionů dolarů věřitelům, mezi nimiž nechybí Světová banka. Právě od ní si továrník Luis Zanon vypůjčil 20 milionů dolarů na stavbu továrny, které nikdy nesplatil.

Zanon

Zatímco vítězství FaSinPat znamená naději pro více než 200 okupovaných továren, spravovaných samotnými pracujícími, mnoho z nich nadále čelí násilnému vyklizení. Jen několik hodin po legalizaci Zanonu vyklidila policie textilku Quilmes, které byla obsazena v nové vlně okupací v roce 2009. Provinční vláda v Buenos Aires plánuje další násilná vyklizení nově obsazených továren.

Jedna bitva byla vyhrána, boj však pokračuje!

Zanon

Zdroj: http://upsidedownworld.org/main/content/view/2052/32/

Fotografie: ZDE a ZDE

Související odkazy na csaf.cz:
Měli přijít o práci, tak se osamostatnili
Boj pracujúcich a výrobná samospráva v Argentině
FaSinPat je o krok blíž k trvalé kontrole nad výrobními prostředky
Buenos Aires se opět otřásá
Verze pro tisk 20.8.2009 Tonda Kováč
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme