Volby do senátu a krajských zastupitelstev se blíží. Anarchisty u nich ale stěží uvidíte.
Začátek letošního podzimu bude blátivý. Čeká nás brouzdání politickými scénkami, které v médiích a na ulicích vyplní prostor vyhrazený pro reklamy. Volby do krajských zastupitelstev a do Senátu, které Václav Klaus vyhlásil na říjnový víkend 17 - 18, se obyčejně setkávají s alarmující apatií většinové společnosti. Do krajských zastupitelstev volilo v roce 2004 pouhých 29,6 %, v roce 2000 to také nebyla žádná sláva, k urnám přistoupilo 33,6 % občanů a občanek. Senát, často považovaný za odkladiště politiků, se také potýká s volebním nezájmem a za velký úspěch může považovat, když volební účast dosáhne alespoň 30 %. Druhého kola voleb do Senátu se např. v roce 2004 zúčastnilo 18,4 % voličů. Můžeme při takto vysokém stupni nezájmu považovat mandát a pravomoci, které si politici a senátoři uzurpují, za legitimní? Podzimní volby značně ovlivní nespokojenost většinové společnosti se zaváděním asociálních reforem. Je třeba si uvědomit, že menší zlo není dobrou volbou. Vzpomeňme na budování policejního státu a zavádění neoliberálních reforem za vlády ČSSD, vzpomeňme na věčné a nenaplněné sliby Zelených, vzpomeňme na převlékání kabátů KDU-ČSL, vzpomeňme na výrok Mirka Topolánka:
„Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“ Donekonečna je nám omíláno, že si lidé nemohou vládnout sami. Že politici, senátoři a zastupitelé disponují vrozenými vůdčími a organizačními schopnostmi. Mají prý neuvěřitelně široký rozhled a tuto “práci“ nemůže vykonávat každý. Do jisté míry lze souhlasit. Ne každý má schopnosti vystupovat před médii. Málokdo disponuje takovou slovní ekvilibristikou, aby před kamerou obhájil/a sebehorší lumpárnu. Málokdo má natolik ostré lokty, aby stoupal/a v kariérním žebříčku na úkor svých kolegů a kolegyň. Málokdo má žaludek na to, aby okrádal o peníze a čas apolitizovanou společnost. Podivné tendry, korupční aféry a mnohé výsady – to je život politiků, kteří nemají potuchy o každodenních problémech obyčejných lidí.
Volby 2008
Stávající systém – parlamentní, nebo chcete-li zastupitelská demokracie – je nám předkládán jako vrchol lidských svobod. Možnost ovlivnit rozhodování, třeba i v blízkém okolí bydliště, je přesto obyčejným lidem zapovězena. Mantinely, které jsou shora vystavěny vládnoucí třídou, nám poskytují minimální prostor k seberealizaci a omezují naše nejzákladnější svobody. Bourání těchto mantinelů je bagatelizováno korporativními médii, kterým status quo zajišťuje tučné zisky, a kriminalizováno justicí a policií, která má k dispozici moderní monitorovací techniku. Ekonomická sféra ve formě bezbřehého kapitalismu píše scénář divadelní hry zvané parlamentní demokracie a zahaluje naše životy do mlhy závisti, bezohlednosti a sobectví.
Blýskání na lepší časySmysluplnou alternativou k hierarchickému a odcizenému zastupitelstvu může být komunalismus, který doprovází anarchistické hnutí a jeho vzpoury od samého prvopočátku. Murray Bookchin a Janet Biehl posunuli tuto ideu do politické dimenze nazývané
libertinský municipalismus, rozšiřující formulace třídního boje o nadtřídní body, které mu poskytují základnu přímé demokracie.
Libertinský municipalismus volá po vytvoření samosprávné politiky na obecní úrovni: na úrovni vesnice, města či městské čtvrti. Tento politický život bude ztělesněn v institucích přímé demokracie, městských a lidových shromážděních či mítincích. Skrz tyto instituce mohou lidé jako občané řídit záležitosti své komunity sami. Místo spoléhání na elity je tu politické rozhodování v procesu přímé demokracie.
Aby obsáhly i problémy přesahující hranice jejich působiště, demokratické samosprávy v daném regionu mohou zformovat konfederaci a vysílat delegáty na konfederační shromáždění. Tato konfederace nebude státem, protože bude úplně kontrolována občanskými shromážděními. Delegáti, které vyšle shromáždění, budou mít mandát pouze k předložení rozhodnutí přijatým tímto shromážděním a budou kdykoliv odvolatelní. Lidové samosprávy by byly schopny převzít od soukromých korporací kontrolu nad ekonomickým životem a nad výrobními prostředky, které jsou pracujícím odcizovány.
Na obecní a krajské úrovni, kde stát tradičně kolabuje, představuje
libertinský municipalismus revoluční změnu. Federace komun mohou vytvořit duální moc proti národnímu státu. V době přijímání asociálních reforem a krachu sociálního státu, který měl zmírnit dopady kapitalismu, přichází šance uplatnit tuto myšlenku. Pokud má však nespokojenost společnosti vyústit v emancipaci, musí mít lidé alespoň nějaký stupeň povědomí o libertinské alternativě.
Volby 2008
Nedávejme politikům, senátorům a zastupitelům mandát rozhodovat o našich životech. Bojkotujme každé volby. Jak již ale bylo naznačeno, nevolit nestačí. Zapojte se do anti-volební kampaně Československé anarchistické federace. Dobrý způsob, jak poukázat na absurdity zastupitelské demokracie je přetváření billboardů politických stran. Můžete je vyzdobit hesly:
„Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali!“,
„Korupce a lži = parlamentní demokracie“, nebo si vymyslete vlastní. V jednom východočeském městečku jsme byli svědky spontánní akce místních lidí, kteří k příležitosti předvolební šarády pardubického hejtmana Ivo Tomana, vyrobili vlastní anti-volební letáčky, které pak rozdávali kolemjdoucím. Na letáčcích byla vyobrazena ODSácká holubička, která v drápkách držela třešně (logo KSČM) a v zobáku růži (logo ČSSD). Pod obrázkem stálo:
“Lump anebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina“. Na našich stránkách si také můžete stáhnout anti-volební samolepky, plakáty a letáčky, vytisknout je a šířit je ve vašem okolí. Pokud nemáte možnost tisku, zašleme vám materiály na požádání. Informujte nás o vašich aktivitách, rádi/y vaše reporty zveřejníme. Diskutujte se svými přáteli a šiřte povědomí o svobodné společnosti a svobodných rozhodovacích procesech. Znepříjemňujte politikům jejich předvolební mítinky bučením, pískáním, transparenty, rajčaty... Fantazii se meze nekladou! Vždyť...
volby jsou podvod!Anti-volební leták ke stažení
ZDEAnti-volební samolepky ke stažení
ZDE
28.9.2008
ČSAF