Vláda ignoruje názor většiny obyvatel v otázce umístění amerického radaru. Condoleezza Riceová přiletí 8. července podepsat smlouvu. Přijďte s námi utvořit anarchistický blok na demonstraci Ne! Základnám.
8. července poctí svou návštěvou Prahu americká ministryně zahraničí, spolutvůrkyně válečných scénářů v Afghánistánu a Iráku a Bushova pravá ruka Condoleezza Riceová, která byla v letech 2004-2005 označena za nejmocnější ženu světa. Účelem cesty, jak je známo, není rekreační vyžití, ale další stvrzení světové americké zbrojní dominace podepsáním smlouvy o umístění americké vojenské základny v Brdech.
Riceová se v dětství, prožitém na jihu USA tvrdě setkávala s populačním i justičním rasismem a sexismem. Otevřeně vystupovala proti institucionálnímu rasismu a dokonce i válce ve Vietnamu. Politický kariérismus, mocenské ambice a peníze ji však zavály na druhou stranu barikády a stala se vyznavačkou neokolonialismu a xenofobie, která pod zástěrkou šíření západní demokracie, šíří státní terorismus USA a členských zemí NATO.
Topolánek a Bush
Všichni si budou pamatovat éru, kdy politiku Bílého domu, zodpovědnou za miliony mrtvých civilistů, tvoří bývalí přední zaměstnanci ropného a energetického průmyslu, kteří jsou dodnes úzce propojeni s nadnárodními korporacemi. V minulosti jsme se pobavili Bushovými neúspěchy při pokusech o založení gigantické naftařské společnosti. Amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho pro změnu provází minulost v největší energetické korporaci světa, Halliburton. Condoleezza Riceová asertivně doplňuje tuto dvojici. Jako ředitelka metodické komise strávila deset let v představenstvu ropné společnosti Chevron. Před několika lety, kdy už byla Riceová ikonou americké politické scény, ji vyjádřil Chevron svůj dík pojmenováním ropného tankeru podle jejího křestního jména,
Condoleezza. Lidsko-právní organizace označily Chevron za notorického porušovatele lidských práv v 25 zemích, na šesti kontinentech, kde obchoduje. V roce 2000 byla soudem v San Francisku podána na Chevron žaloba za podněcování Nigerijské vlády ke změně zákonů, aby mohly být napadeny místní komunity, protestující proti způsobu těžby ropy v regionu. Navzdory zločinům, které tato americká korporace páchá po celém světě, prohlásila Riceová:
„Jsem velmi hrdá na svoje vazby se společností Chevron, a myslím si, že bychom měli být velmi hrdí na práci, kterou americké ropné společnosti odvádějí při průzkumu ložisek doma i v zahraničí a při výrobě bezpečné energie pro naši potřebu.“ Riceová je spoluodpovědná za vleklý konflikt v Afghánistánu, kde jenom vloni zemřelo zaviněním jednotek NATO 600 civilistů. Khaled al-Maqtari, muž který byl vězněn v rámci “války proti terorismu“ říká, že byl držen v izolaci téměř 3 roky na neznámém místě. Je občanem Jemenu, byl vězněn v Iráku v roce 2004 a zpočátku byl zadržován ve věznici Abu Graib. Maqtari říká, že tam trpěl bitím, odepíráním spánku, věšením hlavou dolů v bolestivých pozicích, zastrašováním psy a umělým vyvoláváním podchlazení. Po devíti dnech byl Maqtari přepraven letadlem do tajné věznice pod správou CIA v Afghánistánu, kde jak tvrdí, byl mučen další tři měsíce. Maqtari dále říká, že v dubnu 2004 byl odvezen na další tajné místo, zřejmě ve Střední nebo Východní Evropě, kde byl v izolačních podmínkách zadržován skoro tři roky. A takových příběhů spojených s „obranou západních hodnot“ bychom našli tisíce dalších.
Condoleezza Rice
Riceová proslula jako zarputilá obhájkyně Guantanáma, odkud unikly záběry krutého fyzického i psychického týrání vězňů. Guantanámo bylo záměrně vybudováno mimo území USA (na vojenské základně USA na ostrově Kuba), aby se zde nemusely dodržovat americké federální zákony. Zadržovaní lidé tam nejsou pokládáni ani za normální vězně, ani za zajaté vojáky chráněné Ženevskou konvencí, ale za „nepřátelské bojovníky“, s nimiž mohou zacházet americké úřady podle vlastních regulí. Guantanámo bylo oprávněně označeno za americký gulag dnešní doby. Na zřizování a provoz takovýchto koncentračních táborů byla 29. září 2006 přijata speciální úprava zákonů „The Military Commission Act“, kterou 17. října podepsal prezident Bush.
Riceová je spoluodpovědná za humanitární situaci v Iráku, která je tou nejhorší na světě. V Iráku je katastrofální stav dodržování lidských práv. Stovky lidí jsou měsíčně zabity v přetrvávajícím násilí, zatímco bezpočet životů je denně ohrožen chudobou, omezením dodávek elektřiny, nedostatkem jídla, pitné vody, léků a v neposlední řadě vzrůstajícím násilím na dívkách a ženách. 27 milionů Iráčanů nemá funkční vodovod nebo sociální zařízení. Zdravotní péče v Iráku je ve vůbec nejhorším stavu ve své historii.
Condoleezza Rice
Riceová je na svých zahraničních i domácích cestách soustavně konfrontována. Například v roce 2006, při pokusu najít v řecké armádě spojence pro invazi do Iránu, vyšlo do ulic Atén tisíce anti-autoritářů a anarchistů. V předvečer příletu Riceové do Řecka zablokovala zásahová jednotka univerzitu Pandeion, která byla příliš blízko hotelu Riceové, a rozšířily se obavy, že se ji chystají radikální studenti okupovat. Na 5 000 těžkooděnců zablokovalo hlavní ulice v centru města, kdy byl vyhlášen zákaz demonstrací. Demonstranti se přes masivní použití slzného plynu pokusili několikrát prolomit policejní zátarasy.
Podepsáním smlouvy o výstavbě radarové základny v ČR vyjádří vláda absolutní souhlas s americkou zahraniční politikou a posvětí válečné zločiny, kterých se Bushova administrativa dopustila a dodnes dopouští. Přijďme vyjádřit náš nesouhlas! Tato smlouva není smlouvou obyčejných lidí ale smlouvou úzké skupinky politiků, kteří ignorují názor většiny populace. Protest proti radaru je tudíž také vyjádřením znechucení nad arogancí vlády a parlamentní demokracií, kde člověk má nárok hodit lístek do urny a pak se jen může s hrůzou koukat, co se děje v jeho jménu proti jeho vůli a jemu samotnému.
Topolánek lidu
Ukažme Condoleezze, co si o ní myslíme, tak jako jsme to ukázali loni v červnu Bushovi protesty v ulicích nebo při návštěvě její předchůdkyně Madeleine Albrightové v roce 2000 dávkou syrových vajec. Československá anarchistická federace není součástí iniciativy Ne! Základnám z důvodu účasti některých autoritářských skupin v iniciativě. Věrni své anti-militaristické tradici a z důvodu závažnosti problému výstavby vojenské základny USA však plně podpoříme demonstraci v den příletu Condoleezzy Riceové od 18:00 v Praze na Václavském náměstí. Sledujte aktuální informace na našich stránkách, které upřesní termín protestů. Přijďte s námi utvořit anarchistický blok!
Proti výstavbě americké základny v ČR a Polsku a militarismu vůbec!
Proti státnímu terorismu USA a členských zemí NATO!
Condoleezzo táhni!Použité informace ze stránek:
http://infoshop.org/http://priceofoil.org/http://wikipedia.org/http://www.nezakladnam.cz/http://zpravodajstvi.ecn.cz/http://blisty.cz/
3.7.2008
ČSAF