Anarchistická federace

Atom: cesta k záchraně, nebo záhubě? - poslední A-kontra roku 2005

V tomto čísle se redakce A-kontra (4/05) rozhodla připomenout letošní šedesáté výročí svržení atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki, proto se zaměřuje na kontroverzní téma: atom. Přečtete si několik článků o atomu pro válku i pro mír. Vedle článku, který se zamýšlí nad motivy a dopady svržení atomové bomby nad Japonsko na konci druhé světové války, si přečtete článek o kontroverzích spojených s tzv. mírovým využíváním atomu – atomových elektrárnách. Následuje článek o hnutí proti jaderným zbraním.

Atom: cesta k záchraně, nebo záhubě?
Poslední A-kontra roku 2005

V tomto čísle se redakce A-kontra (4/05) rozhodla připomenout letošní šedesáté výročí svržení atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki, proto se zaměřuje na kontroverzní téma: atom. Přečtete si několik článků o atomu pro válku i pro mír. Vedle článku, který se zamýšlí nad motivy a dopady svržení atomové bomby nad Japonsko na konci druhé světové války, si přečtete článek o kontroverzích spojených s tzv. mírovým využíváním atomu – atomových elektrárnách. Následuje článek o hnutí proti jaderným zbraním.
A-kontra však nezapomněla ani na horké události ve Francii, kde se odehrály největší pouliční nepokoje od roku 1968. Šlo o sociální střety, náboženské nepokoje, nebo prachobyčejný vandalismus? Stranou nezůstaly ani katastrofické následky hurikánu Katrina a působení Bushovy administrativy v americkém New Orleans.
Rozhovorem s francouzskou RASH skupinou Brigada Flores Magon a článkem o historii a současnosti skinheads pokračuje hlavní téma minulé A-kontra - subkultury. V kulturní rubrice najdete recenzi posledního alba kanadské punkrockové skupiny Propagandhi „Potemkin City Limits“, která si stále zachovala svůj politický náboj, recenzi filmu „Občanská výchova“, dokument „The Snowbowl Effect“ a knihu „Závoj a džíny“ či „Lenosti…buď pozdravena!“.
Esej politologa Pavla Barši představuje koncept „biomoci“ francouzského filozofa Michela Foucaulta a zamýšlí se nad perspektivami odporu v dnešní době.
Analýza „Za svět konzervativnější a méně svobodný“ se zabývá aktivitami a aspekty hnutí pro život, jehož hlavním cílem je legislativní zákon interrupcí. Na toto hnutí je však vázán celý konzervativně-katolický světonázor – od odsuzování homosexuálů až po striktní pohledy na to, kdo je správným člověk se vším, co se k tomu váže.
Nechybí ani rubrika antifašismus – tentokrát o Rocku proti komunismu a událostech na 28. října v Ostravě.
Bohužel si však připomínáme také tragickou smrt ruského aktivity Timura Kacharavy, který byl zavražděn neonacisty, a italského anarchisty Alfonsa Nicolazzi, který zemřel ve svých šedesáti třech letech.
Celou A-kontru pak uzavírá cestopis z multikulturní Malajsie.

A-kontra 4/05, 30 str., prosinec 2005, 25,- Kč. Předplatné je možné objednat na adrese ČAS, P.O. box 223, 111 21 Praha 1 nebo e-mailu a-kontra@csaf.cz. http://www.a-kontra.net, http://www.csaf.cz.

English Info:

This year we remember the sad 60th anniversary of throwing atomic bombs on the Japanese cities of Hiroshima and Nagasaki. As nuclear weapons are connected with nuclear energy, we decided to discuss also this issue which was somehow forgotten after the controversial Czech nuclear power plant Temelín was finished. The movement against atoms for war and peace is also a part of this story and closes the block of main articles in this A-Kontra issue.

Local and global news
Articles about protests against a private party of EU and US politicians in Prague, antifascist demonstrations in North Moravia and Central Bohemia, comments on the news breaking events in New Orleans and suburbs of French cities and unfortunately two obituaries: we remember our dear friend and comrade Alfonso Nicolazzi from the Italian Anarchist Federation and the murdered Russian anarchist and antifascist Timur Kacharava.

Theory
A detailed review on the pro-life movement and the role of the catholic church within it and an essay on the thoughts of Michel Foucault.

Reviews and culture
Comments on the documentary „The Snowbowl Effect“ done by a native American media activist, interview with the French RASH band Brigada Flores Magon, review on a book about women in Islam and much more.

A-kontra 4/05, 30 p., December 2005, 25,- Kč. a-kontra@csaf.cz. http://www.a-kontra.net, http://www.csaf.cz.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)