Anarchistická federace

"Nejsme stroje!" - boje iOtroků v továrnách Foxconnu

Brno, 26. března 2013

V úterý 26.3. se na Pelechu uskuteční prezentace člena kolektivu Gongchao.org založená na kolektivním výzkumu a na aktivitách souvisejících s boji migrantských pracujících v Číně. Prostřednictvím slov, fotografií a filmu představí situaci v továrnách elektrotechnické společnosti Foxconn – v Číně i Evropě. Diskuse se zaměří na způsoby, jak vyjádřit čínským iOtrokům podporu a jak propojit jejich zápasy s našimi vlastními.

Infoshop Pelech
Čápkova 48
Brno - Veveří
www.pelech.info

Začátek v 19:00

FB událost [zde].
T ato prezentace se uskuteční taky 21.3. v Praze a 27.3. v Bratislavě - detaily najdete na http://protikapitalu.org/akce/nejsme-stroje/.Elektrotechnická společnost Foxconn provozuje továrny v Pardubicích a Kutné Hoře v Česku i v Nitře na Slovensku. Poskytuje mizerně placenou tovární práci několika tisícům dělníků z České republiky, Slovenska, Polska a dalších zemí, často přes pracovní agentury. Manažerským přístupem a formou vykořisťování se tyto továrny podobají těm, které Foxconn provozuje v Číně.

Foxconn je největším smluvním dodavatelem na světě. Pracuje pro Apple a mnoho dalších elektronických značek. Jen v Číně zaměstnává přes 1,2 milionu lidí. Pracující ve Foxconnu jsou „iOtroci“: čelí otřesným pracovním podmínkám, zatímco vyrábějí moderní komunikační nástroje jako iPhone a iPad.

V roce 2010 otřásla čínskými továrnami Foxconnu série sebevražd, která přitáhla pozornost celého světa. Foxconn přislíbil zlepšit pracovní podmínky a zvýšit mzdy. Situace se ale moc nezměnila: společnost zrychluje přesun továren do čínského vnitrozemí, v rámci odborné praxe zaměstnává studenty jako levnou pracovní sílu, utajuje nehody na pracovišti a stále se spoléhá na vojenský způsob managementu.

Čínští pracující z Foxconnu však zdaleka nejsou jen tichými oběťmi. Využívají každodenní formy odporu proti tempu výrobní linky a v různých továrnách po celé Číně se jim podařilo zorganizovat stávky.

Prezentace Gongchao.org je založená na kolektivním výzkumu a na aktivitách souvisejících s boji migrantských pracujících v Číně. Prostřednictvím slov, fotografií a filmu představí situaci v továrnách elektrotechnické společnosti Foxconn – v Číně i Evropě. Diskuse se zaměří na způsoby, jak vyjádřit čínským iOtrokům podporu a jak propojit jejich zápasy s našimi vlastními.

Kolektiv Gongchao vznikl v roce 2008, aby zkoumal a dokumentoval dělnické boje v Číně z hlediska třídy, migrace a genderu. Webová stránka www.gongchao.org nabízí výběr analytických textů a vyprávění samotných pracujících v angličtině a němčině. Mezi překlady a publikacemi naleznete brožuru „Unrest in China“ (příloha k časopisu Wildcat) a knihu „Dagongmei. Arbeiterinnen aus Chinas Weltmarktfabriken erzählen“ (kterou redigovali Pun Ngai a Li Wanwei). Nejnovějším projektem je překlad a uveřejnění knihy o Foxconnu (v němčině): „iOtroci – vykořisťování a odpor v čínských továrnách Foxconnu“ (redigují Pun Ngai a kol.). Kromě překladů a dokumentace Gongchao organizuje výzkum a rozhovory s pracujícími a aktivisty/kami v Číně, např. o stávce v továrně Honda ve Fošanu roku 2010, a pořádá přednášky a diskuse o dělnických bojích v Číně nejen ve městech východní i západní Evropy.

Plakat

Píšou jinde

Podporujeme