Anarchistická federace

Píšou jinde : Ostrava: Pochod proti spalovně i na podporu hnutí BLM

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2020/07/06/ostrava-pochod-proti-spalovne-i-na-podporu-hnuti-blm/

V minulých týdnech došlo v Ostravě ke dvěma veřejným akcím, které se tematicky překrývají a anarchistickou agendou.  Ve čtvrtek 25. června nejdříve místní pobočka Extinction Rebellion uspořádala demonstraci proti rozšíření spalovny nebezpečných odpadů.

Pochod z Masarykova náměstí do Komenského sadů čítající několik desítek aktivistů a aktivistek upozornil hlavně na dlouhodobě neřešený stav ovzduší na Ostravsku. Velkým pozitivem je také fakt, že radikální ekologický aktivismus začíná zapouštět kořeny i v Ostravě.

Druhou akcí, organizovanou tentokrát širší koalicí iniciativ i jedinců, byl první červencový den pochod na podporu hnutí Black Lives Matter. Na padesát aktivistů a aktivistek se sešlo na Prokešově náměstí, aby za zvuků bubnů a italské antifašistické písně Bella Ciao prošli až na Masarykovo náměstí. Před Karolinou si demonstranti symbolicky na 8 minut a 40 vteřin lehli na zem, aby tak vyjádřili solidaritu s Georgem Floydem, obětí policejního násilí. Právě 8 minut a 40 vteřin Geoge Floyd umíral, když mu na krku klečel policista. Organizátoři přečetli společný projev, kde mj. vyjmenovali jak americké, tak i české oběti rasových vražd a připomněli, že systémový rasismus bývá často nástrojem komunálních politiků k dosažení politické moci. Jak zaznělo v projevu, události v USA „považujeme za pouhý vrcholek ledovce, za alarmující symbol útlaku, který probíhá na mnoha dalších úrovních“.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)