Anarchistická federace

Píšou jinde : Vznikla Iniciativa pracujících

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2020/04/06/vznikla-iniciativa-pracujicich/

Aktivisté okolo Severočeské anarchistické federace dali impuls ke vzniku nového syndikalistického svazu. Bude se po zániku ORA-S psát nová kapitola syndikalismu v Česku?

Začátkem dubna se ve veřejném prostoru objevilo úvodní prohlášení nového svazu Iniciativa pracujících (IP), které poměrně trefně popisuje současnou situaci i predikuje budoucí vývoj: „Čekají nás špatné časy! Již nyní se utlumuje výroba. Podniky posílají stovky zaměstnanců na buď 60 – 80 % platu domů nebo hůře, na neplacené volno, případně jsou pracovníci odbyti tím, že si mají dovybrat dovolenou. Podnikatelé již dopředu straší propouštěním a utlumováním výroby. Přestože mají na svých soukromých účtech stamilionové částky, nehodlají do svých rezerv sáhnout. Raději sáhnou do našich peněženek a našich mezd. Máme to být opět my, pracující lidé, kdo má platit za krizi. Avšak v době prosperity se s námi o své zisky nedělí!“

Je pravdou, že od roku 2008, kdy vypukla ekonomická krize, se pracující příliš nepoučili a v době nízké nezaměstnanosti se nijak nepřipravují na krizi, která je již na obzoru. Někteří si možná naivně myslí, že když byli během období růstu k šéfům loajální, v době recese se jim šéfové odmění a nepropustí je. Tito lidé ale zjevně nepochopili princip třídní společnosti. Manévrovací prostor jsme měli poslední dva roky, teď budeme pracovat s tím, co jsme si vybojovali.

IP již na svých webových stránkách začala s publikační činností, za zmínku určitě stojí článek o historii anarchosyndikalismu v Česku či o historii polského svazu Inicjatywa Pracownicza, který je pro IP velkou inspirací a s IP úzce spolupracuje.

Jak můžeme pomoct my, anarchisté a anarchistky? Třeba založit lokální kontakt či jen propagovat IP pomocí letáků či plakátů. Důležité je vytvořit infrastrukturu odporu, která bude připravena ve chvíli, kdy začnou škrty, propouštění a krácení či zmrazování mezd. Jak se již můžeme přesvědčit nyní, pandemie koronaviru je pro některé šéfy vítanou záminkou k útoku na naše sociální práva.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)